Судинні ураження мозку та захисний ефект когнітивного резерву

07.10.2021

Багато досліджень показали, що у літніх пацієнтів, які мають маркери хвороби Альцгеймера, включаючи бета-амілоїд, когнітивний резерв є захисним. Натомість у меншій кількості досліджень оцінювалися пацієнти середнього віку, а також когнітивні порушення, спричинені цереброваскулярною патологією, зокрема, гіперінтенсивністю білої речовини.

У новому перехресному дослідженні проаналізували когнітивний резерв, судинні ушкодження мозку та когнітивні функції у пацієнтів, які брали участь у двох великих популяційних дослідженнях – CAHHM та PURE-Mind. Метою дослідників під керівництвом Еріка Е. Сміта, медичного директора клініки когнітивної неврології Університету Калгарі (Канада), було визначити, чи послаблює когнітивний резерв зв'язок судинного пошкодження головного мозку з пізнавальною здатністю.

Маркерами, обраними для оцінки когнітивного резерву, були освіта, участь у соціальних групах, сімейний стан, рівень стресу, показники зростання, рівень фізичної активності у вільний час тощо.

Учасники дослідження (10 450 осіб віком від 35 до 81 року) були класифіковані як такі, що мають вищу або середню освіту, а також чи беруть вони участь в організованій соціальній групі, чи ні. Рівень стресу (низький, помірний, важкий) вимірювався самооцінкою. Зростання, яке є потенційним показником розвитку в ранньому віці, було дихотомізовано як більше або менше 176 см для чоловіків та 163 см для жінок. Фізична активність у вільний час оцінювалася на основі самооцінки та була класифікована від помірної до високої (> 4 год/тиждень) або низької (≤ 4 год/тиждень).

Учасники пройшли когнітивну оцінку за Монреальською шкалою оцінки когнітивних функцій (MoCA) та за тестом заміни цифрових символів (DSST). Судинне пошкодження головного мозку було визначено як нелакунарний інфаркт головного мозку або гіперінтенсивність білої речовини на МРТ.

Освіта, помірні фізичні навантаження у вільний час, перебування у шлюбному партнерстві, зростання та участь у соціальних групах були незалежно один від одного пов'язані з вищим пізнанням, як і сукупний бал когнітивного резерву.

Судинне пошкодження головного мозку було пов'язано зі зниженням на 0,35 бали за шкалою MoCA та зі зниженням на 2,19 бали в тесті DSST.

Було зроблено висновки, що із пізнавальною здатністю пов'язані як судинне пошкодження головного мозку, так і маркери когнітивного резерву. Однак ефекти були незалежними, тобто побічні ефекти прихованого судинного пошкодження головного мозку не послаблялися когнітивним резервом. Для поліпшення когнітивного здоров'я мозку необхідні втручання, спрямовані як на запобігання цереброваскулярних захворювань, так і на пропагування здорового способу життя.

Джерела: https://www.medscape.com/viewarticle/960294?src=

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34504021/

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Неврологія

Генно-інженерне лікування невиліковних пухлин мозку 23.04.2024 Неврологія Онкологія та гематологія Генно-інженерне лікування невиліковних пухлин мозку

Дослідники Університету Пердью (Вест-Лафайетт, штат Індіана, США) розробляють і перевіряють метод лікування невиліковних пухлин головного мозку – гліобластом. Гліобластоми мають середній термін виживання 14 місяців і майже завжди закінчуються летально . Традиційні підходи до лікування, які зазвичай застосовуються до інших видів новоутворень, такі як хіміо- та імунотерапія, при гліобластомі часто неефективні. Сандро Матошевич, доцент кафедри промислової та молекулярної фармацевтики Фармацевтичного коледжу Пердью, очолює групу дослідників, які розробляють новий метод лікування цього виду пухлин. Матошевич також є викладачем Інституту дослідження раку Пердью та Інституту відкриття ліків Пердью....

22.04.2024 Неврологія Нова терапевтична мішень для лікування черепно-мозкової травми

Згідно з даними Центру з контролю за захворюваннями, більшість черепно-мозкових травм виникає в результаті падінь, автомобільних аварій або насильницьких нападів, доволі часто вони виникають під час спортивних змагань або є наслідками воєнних дій. У кожному випадку зовнішня сила достатньо інтенсивна, щоби змістити мозок усередині черепа, спричиняючи значне порушення руху крові та функції гематоенцефалічного бар’єра (ГЕБ). ГЕБ – це високоселективний напівпроникний кордон, утворений ендотеліальними клітинами, який регулює перенесення речовин між системою кровообігу та центральною нервовою системою, захищаючи мозок від шкідливих або небажаних речовин у крові....

19.04.2024 Неврологія Сполуки канабіноїдів є перспективними для лікування неврологічних розладів

Кожна десята людина старше 65 років має такий віковий неврологічний розлад, як хвороба Альцгеймера або Паркінсона, але варіанти лікування залишаються неточними. Останнім часом вчені почали досліджувати, чи можуть канабіноїди – сполуки, отримані з рослини коноплі, такі як ТГК (тетрагідроканабінол) і КБД (канабідіол), – запропонувати рішення. Менш відомий канабіноїд під назвою КБН (канабінол) нещодавно зацікавив дослідників, які почали вивчати клінічний потенціал менш психоактивної речовини....