29 вересня – Всесвітній день серця

29.09.2016

Здорове серце – запорука довголіття і міцного здоров’я 

Всесвітній день серця (World Heart Day), що відзначається щороку 29 вересня, вперше був організований у 1999 році за ініціативою Всесвітньої федерації серця. Згодом цю акцію підтримали Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) і ЮНЕСКО, оскільки саме серцево-судинні захворювання є найбільш поширеною причиною смерті у світовій популяції. 29 вересня проходить під девізом «Серце – для життя!», і, щоб привернути увагу до проблем захворювання серця, медичні та громадські асоціації проводять у цей день заходи, спрямовані на підвищення рівня обізнаності населення щодо профілактики серцево-судинних хвороб. Цій даті ми присвятили інтерв’ю з відомими українськими вченими-кардіологами.

Коваленко ВНДиректор ДУ ННЦ «Інститут кардіології ім. М.Д. Стражеска» НАМН України, академік НАМН України, віце-президент НАМН України, Президент Асоціації кардіологів України, доктор медичних наук, професор Володимир Миколайович Коваленко:

День серця в цьому році набуває для нас особливого зна­чення, адже 2016 рік Асоціація кардіологів України і Асоціація серцево-судинних хірургів України оголосили Роком серця в Україні. Цю ініціативу схвалили Адміністрація Президента України, Кабінет Міністрів, Верховна Рада, Міністерство охорони здоров’я України. Ми скориста­лися цією нагодою, щоб привернути увагу до проблем, що пов’язані з високим рівнем серцево-судинної смертності в Україні. Наприклад, розроблено і підготовлено для затвердження Кабінетом Міністрів Національну п’ятирічну програму щодо профілактики та лікування серцево-судинних захворювань на 2017-2021 рр., яка передбачає стратегічні напрями боротьби із серцево-судинними захворюваннями, зниження смертності, покращення якості життя кардіологічних пацієнтів, збільшення трудового потенціалу нашого населення.
У рамках Року серця відбудеться і XVII Національний конгрес кардіологів України, який цього року є особливим, оскільки ми святкуємо 80-річчя створення Інституту кардіології ім. М.Д. Стражеска і 140-річчя від дня народження засновника закладу – академіка Миколи Дмитровича Стражеска.
У Конгресі візьмуть участь понад 3 тис. делегатів із різних областей нашої країни, українські вчені та експерти з-за кордону. Теми наукових засідань форуму охоплюють основні напрями кардіології, які сто­суються найбільш поширених захворювань серцево-судинної системи. Крім того, в рамках Конгресу розглядатимуться фундаментальні проблеми кардіології, організаційно-методичні питання, які сприятимуть забезпеченню спадкоємності в наданні кардіологічної допомоги – від лікаря первинної ланки до високоспеціалізованих центрів.
Ми запрошуємо взяти участь у Конгресі всіх спеціалістів, які мають стосунок до забезпечення етапності ведення кардіологічних пацієнтів. Слід зауважити, що Конгрес проходитиме в тісній співпраці з нашими колегами – кардіохірургами, і саме вирішення питань високоспеціалізованої допомоги (лікування клапанних вад серця, порушень ритму серця, гострого коронарного синдрому та ін.) дозволить довести до сучасного рівня увесь цикл високоспеціалізованої медичної допомоги при серцево-судинних захворюваннях.
Крім того, Конгрес передбачає проведення майстер-класів, під час яких буде продемонстровано, як уже сьогодні можна імплементувати в реальну клінічну практику останні досягнення світової кардіології.
Хочу додати, що на Конгресі будуть розглядатися питання щодо реформування системи допомоги кардіологічним хворим в Україні, а також щодо забезпечення співпраці державних органів охорони здоров’я з Асоціацією кардіологів України, Асоціацією серцево-судинних хірургів і профільними асоціаціями, які очолюють керівники відділів нашого Інституту.
Асоціація кардіологів України і ДУ ННЦ «Інститут кардіології ім. М.Д. Стражеска» НАМН України щороку у Всесвітній день серця беруть участь в організації заходів, які спрямовані на підвищення рівня відповідальності українців щодо власного здоров’я, на ознайомлення людей з такими питаннями, як профілактика серцево-судинних захворювань, боротьба з факторами ризику, прихильність до лікування тощо. Цього року на базі нашої консультативної поліклініки 29 вересня працюватимуть фахівці, які будуть консультувати всіх бажаючих за всіма напрямами кардіології. Усі, хто турбується про своє здоров’я, зможуть виміряти артеріальний тиск, визначити рівень холестерину, виконати електрокардіографію та інші дослідження, які дозволять оцінити серцево-судинний ризик. До заходу залучаються провідні співробітники Інституту, і ми сподіваємося, що це стане наступним поштовхом у боротьбі із серцево-судинними захворюваннями і сприятиме об’єднанню спеціалістів і громадськості для досягнення головної мети – зменшення смертності від серцево-судинної патології і зростання тривалості життя нашого населення.

Пархоменко newЧлен-кореспондент НАМН України, Президент Асоціації з невідкладної кардіології України, керівник відділу реанімації та інтенсивної терапії ДУ ННЦ «Інститут кардіології ім. М.Д. Стражеска» НАМН України, доктор медичних наук, професор Олександр Миколайович Пархоменко:

Щодня в нашому відділенні ми лікуємо «розбиті» серця, і кожного дня замислюємося про те, що, рятуючи чиїсь життя, ми не встигаємо допомогти іншим людям. Велика кількість хворих з інфарктом міокарда помирають до того, як отримують медичну допомогу. Тому сьогодні всі ми – і вчені, і прак­тичні лікарі – повинні зробити все для того, щоб якомога більша кількість людей знали про симптоми гострого коронарного синдрому. Організатори від системи охорони здоров’я повинні докласти максимум зусиль для вдосконалення системи невідкладної допомоги кардіологічним пацієнтам у гострих станах.
Проте не все залежить від медицини, хоча її можливості сьогодні дуже великі. Всесвітній день серця – привід замислитися не тільки про медичні аспекти серцево-судинної захворюваності. Адже здоров’я наших сердець багато в чому залежить від нашого оточення, нашого ставлення до інших людей – родичів, колег, конкурентів. Як часто серця людей «розбиваються» внаслідок відсутності терпимості, щирості, вміння прислуховуватися один до одного! Коли щодня бачиш пацієнтів на межі життя і смерті, особливо досить молодих, не можна не думати про те, що вони заплатили занадто високу ціну за досягнення якихось «великих» цілей… На жаль, у своєму прагненні все встигнути, тримати під конт­ролем і всім довести свою правоту людина забуває про найважливіше – турботу про своє здоров’я, про отримання «порцій» позитивних емоцій, гарного настрою, любові…
Всесвітній день серця – ще одна нагода для кожної людини замислитися: чи варто «згоріти» на півдорозі, не встигнувши віддати тепло своїм близьким, допомогти тим, хто потребував допомоги? На мій погляд, лікарі повинні нагадувати про це своїм пацієнтам, навчати їх, як зберегти своє серце, своє здоров’я і життя. Отже, лікування сердець – це не тільки призначення ліків, це зміна способу життя і, бажано, – зміна ставлення до самого життя.

Воронков ЛеПрезидент Української Асоціації фахівців з серцевої недостатності, керівник відділу серцевої недостатності ДУ ННЦ «Інститут кардіології ім. М.Д. Стражеска» НАМН України, доктор медичних наук, професор Леонід Георгійович Воронков:

Всесвітній день серця – це можливість нагадати суспільству і державі не тільки про важливість профілактики серцево-судинних захворювань і підвищення рівня допомоги пацієнтам с гострими станами, а й про те, що багато тяжких кардіологічних хворих уже сьогодні потребують допомоги. До таких хворих належать пацієнти з хронічною серцевою недостатністю (ХСН). До речі, під час XVII Національного конгресу кардіологів України заплановано обговорити, окрім питань фармакотерапії, апаратних і хірургічних методів лікування ХСН, проблему їх належного медикаментозного забезпечення. На думку наших колег – фахівців із терапії і кардіології, ці хворі мають бути забезпечені базовими препаратами, застосування яких сприяє збільшенню тривалості та покращенню якості життя. Актуальність цього питання визначається в тому числі тим, що хворі з ХСН, як правило, мають стійку втрату працездатності. Професіонали в галузі кардіології дуже сподіваються на посилення підтримки з боку держави галузі загалом і кардіологічних пацієнтів зокрема та із звичним оптимізмом вдивляються в майбутнє.
Попри складну соціально-політичну ситуацію в нашій державі, ми продовжуємо подальший розвиток української кардіології. Підбиття підсумків у сфері української кардіологічної науки і практичної кардіології відбудеться під час XVII Національного конгресу кардіологів України, програма якого є не тільки корисною, а й насправді захоплюючою для справжніх професіоналів. Я гадаю, що учасники та гості форуму переконаються в тому, що сьогодні нам є чим пишатися, адже наші досягнення високо оцінюють і закордонні колеги, які щороку беруть участь у Конгресі.
Я відчуваю професійну гордість за те, що організатором цього визначного науково-прак­тичного форуму є ДУ ННЦ «Інститут кардіології ім. М.Д. Стражеска» НАМН України, у якому пройшло майже все моє професійне життя. Інститут завжди був і залишається флагманом вітчизняної кардіології, який сприяє формуванню авторитету української кардіологічної школи в усьому світі. Сьогодні наше головне завдання – забезпечити ще більш активне впровадження досягнень доказової медицини, світових і національних стандартів лікування кардіологічних пацієнтів у повсякденну практику, і наша участь у заходах, присвячених Всесвітньому дню серця, – це лише один із кроків у цьому напрямку.

СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ Кардіологія

24.03.2024 Кардіологія Терапія та сімейна медицина Розувастатин і розувастатин/езетиміб у лікуванні гіперхолестеринемії

Дисліпідемія та атеросклеротичні серцево-судинні захворювання (АСССЗ) є провідною причиною передчасної смерті в усьому світі (Bianconi V. et al., 2021). Гіперхолестеринемія – ​третій за поширеністю (після артеріальної гіпертензії та дієтологічних порушень) фактор кардіоваскулярного ризику в світі (Roth G.A. et al., 2020), а в низці європейських країн і, зокрема, в Польщі вона посідає перше місце. Актуальні дані свідчать, що 70% дорослого населення Польщі страждають на гіперхолестеринемію (Banach M. et al., 2023). Загалом дані Польщі як сусідньої східноєвропейської країни можна екстраполювати і на Україну....

21.03.2024 Кардіологія Терапія та сімейна медицина Ехокардіографія (частина 2)

Інколи саме з цього перерізу вдається візуалізувати тромбоемболи в основних гілках легеневої артерії або вегетації на стулках легеневого клапана (що трап­ляється надзвичайно рідко). Нахиливши датчик до самої верхівки серця, ­можна отри­мати її переріз по короткій осі, на якому, знову ж таки, порожнина ­лівого шлуночка має круглясту форму, а ­правого шлуночка – ​близьку до трикутника із вираз­ною трабекулярністю (рис. 22.9). Розглядаючи зображення, також звертають увагу на те, що в нормі всі сегменти ЛШ скорочуються синхронно, не випереджаючи інші і не відстаючи. ...

21.03.2024 Кардіологія Неврологія Терапія та сімейна медицина Комбінована терапія дисліпідемії розувастатином помірної інтенсивності та езетимібом порівняно з монотерапією розувастатином високої інтенсивності в пацієнтів, які нещодавно перенесли ішемічний інсульт

Застосування статинів середньої інтенсивності в комбінації з езетимібом порівняно зі статинами високої інтенсивності окремо може забезпечити більше зниження рівня холестерину ліпопротеїнів низької щільності (ХС ЛПНЩ) у пацієнтів із нещодавнім ішемічним інсультом. Пропонуємо до вашої уваги огляд статті Keun-Sik Hong et al. «Moderate-Intensity Rosuvastatin Plus Ezetimibe Versus High-Intensity Rosuvastatin for Target Low-Density Lipoprotein Cholesterol Goal Achievement in Patients With Recent Ischemic Stroke: A Randomized Controlled Trial», опублікованої у виданні Journal of Stroke (2023; 25(2): 242‑250). ...

21.03.2024 Кардіологія Терапія та сімейна медицина Раміприл: фармакологічні особливості, ефективність та безпека у лікуванні серцево-судинних захворювань

Артеріальна гіпертензія (АГ) сьогодні є одним із найпоширеніших серцево-судинних захворювань (ССЗ), що асоціюється з високим кардіоваскулярним ризиком, особливо в коморбідних пацієнтів. Навіть помірне підвищення артеріального тиску (АТ) пов’язане зі зменшенням очікуваної тривалості життя. До 40% хворих на АГ не підозрюють у себе недугу, бо це захворювання на початку може мати безсимптомний перебіг. Оптимальний контроль АТ є вагомим чинником профілактики фатальних серцево-судинних подій (ССП) для забезпечення якісного та повноцінного життя таких хворих. ...