Нові біомаркери можуть виявити ранні зміни очей, які можуть призвести до сліпоти, пов’язаної з діабетом

27.09.2021

Згідно з новим дослідженням, проведеним у Школі оптометрії Університету Індіани, нові біомаркери, виявлені в очах, можуть знайти ключ до лікування діабетичної ретинопатії і, можливо, навіть цукрового діабету (ЦД). Дослідження опубліковане в журналі PLOS One.

На ранніх стадіях діабет може вражати очі ще до того, як зміни стануть помітними під час звичайного клінічного огляду. Однак нове дослідження сітківки показало, що ці зміни можна визначити раніше з допомогою спеціальних оптичних методів і комп’ютерного аналізу.

Можливість виявлення біомаркерів цього загрозливого для зору стану може призвести до раннього виявлення людей, схильних до ризику розвитку діабету або погіршення зору, а також поліпшити можливості лікарів із ведення таких пацієнтів.

«Раннє виявлення пошкодження сітківки при діабеті можливе з допомогою безболісних методів і може раніше виявити пацієнтів із недіагностованим ЦД, аби зменшити наслідки неконтрольованого захворювання», – сказала співавторка дослідження, заслужена професорка Школи оптометрії Університету Індіани Енн Е. Елснер.

Діабетична ретинопатія, що спричинена змінами кровоносних судин сітківки ока, є найпоширенішим діабетичним офтальмологічним ускладненням і провідною причиною сліпоти у дорослих США. Очікується, що з 2010 по 2050 рік кількість американців із діабетичною ретинопатією збільшиться майже вдвічі – із 7,7 до 14,6 мільйонів.

Нове дослідження є ще однією віхою поширеного сьогодні використання штучного інтелекту (ШІ) у виявленні діабетичної ретинопатії. Однак деякі з алгоритмів ШІ забезпечують виявлення цього офтальмологічного ускладнення ЦД на основі ознак, які з’являються набагато пізніше, ніж зміни, виявлені в цьому дослідженні.

«Багато алгоритмів використовують будь-яку інформацію про зображення, яка відрізняється між пацієнтами з діабетом і контрольною групою, що дозволяє визначити, у кого з них може бути діабет, але ці алгоритми можуть бути неспецифічними, – сказала Елснер. – Наш метод може бути об’єднаний з іншими для отримання ранньої інформації щодо ознак на певних шарах сітківки або типах тканин, що додасть до бази інформацію, яка не аналізується іншими алгоритмами».

Елснер провела аналіз зображень сітківки у своїй лабораторії в центрі офтальмологічних досліджень І. Боріша Школи оптометрії Університету Індіани разом зі співавтором Джоелом А. Папаєм, аспірантом програми з вивчення зору у Школі. Вони використовували дані, зібрані у добровольців із діабетом, а також у здорових осіб. Додаткова інформація також була зібрана під час обстеження на діабетичну ретинопатію членів малозабезпеченої спільноти в Каліфорнійському університеті в Берклі та Alameda Health.

Комп’ютерний аналіз проводився на основі даних зображень сітківки ока, які зазвичай збираються у добре обладнаних клініках, але більша частина інформації, використаної в цьому дослідженні, часто ігнорується при діагностиці або веденні пацієнтів.

Джерело: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/08/210813105533.htm

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Ендокринологія

Кишкова мікробіота діє як додаткова печінка, регулюючи рівні глюкози та амінокислот у крові господаря 24.04.2024 Гастроентерологія Ендокринологія Кишкова мікробіота діє як додаткова печінка, регулюючи рівні глюкози та амінокислот у крові господаря

Згідно з новим дослідженням вчених Корнелльського університету (штат Нью-Йорк, США), мікроби в кишечнику ссавців можуть суттєво змінювати метаболізм амінокислот і глюкози своїх господарів, діючи майже як додаткова печінка. Робота, опублікована в Cell Host & Microbe, доповнює список способів, за допомогою яких мікробіом впливає на фізіологію, що може сприяти розвитку нових стратегій лікування запальних захворювань кишечника та діабету. Останнім часом вчені виявили, що мільярди мікробів, які живуть на людському тілі та в ньому, суттєво впливають на нашу фізіологію. Співробітники університету прагнули оцінити, наскільки ефективно різні бактерії, які мешкають у нашому кишечнику, використовують амінокислоти, що отримує людина....

11.04.2024 Акушерство/гінекологія Ендокринологія Нове дослідження дає впевненість щодо безпечності застосування гормональної терапії після 65 років

Ініціатива жіночого здоров’я – це серія клінічних досліджень, ініційованих Національним інститутом здоров’я США вперше у 1991 році для вирішення основних проблем зі здоров’ям, що спричиняють захворюваність і смертність жінок у постменопаузі. Після їхніх рекомендацій у 2002 році багато жінок відмовилися від прийому гормональної терапії (ГТ), особливо після 65 років, через побоювання підвищеного ризику розвитку різних видів раку та серцево-судинних захворювань. Нове дослідження показує, що ці страхи можуть бути безпідставними, залежно від типу, шляху введення та дози ГТ. Оновлені результати опубліковані в журналі The Menopause Society....

11.04.2024 Ендокринологія Популярні ліки від діабету не пов’язані з ризиком раку щитоподібної залози

Препарати, відомі як аналоги GLP-1, стають усе більш популярними для лікування діабету та ожиріння, але існують побоювання, що вони можуть підвищити ризик раку щитоподібної залози. Масштабне скандинавське дослідження під керівництвом науковців із Каролінського інституту у Швеції не виявило доказів такого зв’язку. ...