Андроген-таргетні комбінації перспективні при раку простати

27.09.2021

Згідно з результатами двох рандомізованих досліджень, додавання абіратерону до стандартного лікування значно поліпшило виживаність пацієнтів із раком простати високого ризику, як показали результати.

На онлайн-засіданні Європейського товариства медичної онкології були представлені результати двох випробувань STAMPEDE (Великобританія) та PEACE-1 (Франція). В обох до андрогенної деприваційної терапії (ADT) додавали абіратерон ацетат із преднізолоном (AAP). У британському експерименті стандартна терапія додатково містила ензалутамід, а у французькому – доцетаксел із радіотерапією або без такої. 

Доктор медицини з Університетського коледжу Лондона Gerhardt Attard повідомив, що в експерименті STAMPEDE додавання AAP до ADT зменшило метастазування та поліпшило загальну виживаність у чоловіків із раком простати високого ризику в порівнянні з монотерапією ADT.

Доктор медицини з Інституту Густава Руссі у Вільжуїф (Франція) Karim Fizazi теж підтвердив, що додавання комбінації абіратерон ацетату із преднізолоном покращувало виживаність без прогресування рентгенологічних ознак захворювання (rPFS) у чоловіків із метастатичним чутливим до кастрації раком простати de novo, що було продемонстровано у дослідженні PEACE-1.

STAMPEDE

За 6 років у 82 % чоловіків, які отримували 2 роки AAP до стандартної ADT, не було метастазів порівняно із 69 % чоловіків, які отримували тільки ADT (HR 0,53, 95 % ДІ 0,44-0,64), і ця різниця була статистично високозначущою, зазначив G. Attard. Додавання AAP також поліпшило загальну виживаність: 6-річна виживаність становить 86 % проти 77 % відповідно (HR 0,60, 95 % ДІ 0,48-0,73).

Ефект лікування для ADT плюс AAP був однаковим як з ензалутамідом (HR 0,53, 95 % ДІ 0,39-0,71), так і без нього (HR 0,54, 95 % ДІ 0,43-0,68).

Близько 20 % локалізованих раків простати належать до групи високого ризику при встановленні діагнозу, і на них припадає більшість рецидивів і наступних смертей у цій популяції, зазначив G. Attard. ADT у поєднанні з локальною радіотерапією на простату і таз підвищує виживаність. Було показано, що додавання таких препаратів, як доцетаксел, збільшує час до рецидиву.

У дослідження STAMPEDE були включено 1974 пацієнти зі 113 центрів у Великобританії та Швейцарії; 914 пацієнтів були рандомізовані для отримання ADT або ADT+AAP, а 1060 пацієнтів були рандомізовані для ADT або ADT + APP + ензалутамід. Базові характеристики були добре збалансовані, середній вік становив 68 років, середній рівень простатоспецифічного антигену – 34 нг/мл. Загальна медіана спостереження – 72 місяці.

Застосування ензалутаміду не підвищувало ефективність і збільшувало кількість небажаних явищ, додав G. Attard.

PEACE-1

PEACE-1 – це дослідження III фази з факторіальним дизайном 2×2, до якого були включені 1173 пацієнти з чутливим до метастатичної кастрації de novo раком передміхурової залози.

Медіанна тривалість виживання становила 4,5 року для пацієнтів, які отримували абіратерон із преднізолоном і стандартне лікування, у порівнянні із 2 роками для пацієнтів, які отримували тільки стандартне лікування (HR 0,50, 95 % ДІ 0,40-0,62). Медіана загальної виживаності також покращилася при додаванні абіратерону (HR 0,75, 95 % ДІ 0,59-0,95).

«PEACE-1 – це перше дослідження, яке показало, що трикомпонентне лікування повинно бути запропоновано цим чоловікам, особливо з найбільш агресивним раком, – зазначив д-р Karim Fizazi. – Більше того, додаткові побічні ефекти при використанні потрійної комбінації були в основному легкими, а тяжких побічних ефектів було дуже мало».

Для чоловіків із метастатичним раком простати з високим ступенем тяжкості трикомпонентне лікування забезпечило 2,5 додаткові роки без прогресування раку і приблизно 18 додаткових місяців життя, наголосив Fizazi. Вперше ці чоловіки можуть розраховувати прожити понад 5 років, тоді як до 2015 року медіана виживаності становила менше ніж 3 роки.

Fizazi зазначив, що для точної оцінки виживаності чоловіків із метастатичним раком простати низького ступеня тяжкості потрібно більш ретельне спостереження. «Трикомпонентне системне лікування явно відтерміновувало прогресування раку у цих пацієнтів, але нам потрібно більше часу, щоб визначити, чи покращує воно виживання, – сказав він. – Це також стосується ролі місцевої радіотерапії, спрямованої на первинний рак простати, де нам необхідно більш тривале спостереження, щоб визначити, чи можна і як краще поєднувати її із системним лікуванням».

Джерело: Androgen-Targeting Combos Show Promise in Prostate Cancer

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Онкологія та гематологія

Тетрацикліни посилюють протипухлинний Т-клітинний імунітет і відкривають новий спосіб боротьби з раком 17.04.2024 Онкологія та гематологія Тетрацикліни посилюють протипухлинний Т-клітинний імунітет і відкривають новий спосіб боротьби з раком

Ракові клітини ростуть і поширюються, ховаючись від імунної системи організму. Імунотерапія дозволяє імунній системі знаходити та атакувати приховані ракові клітини, допомагаючи хворим на рак жити довше. Інгібітори імунних контрольних точок є найбільш поширеними засобами імунотерапії. Ці препарати розпізнають і блокують білки, які ракові клітини використовують для приховування від імунної системи. Однак патологічні клітини, які не мають цих білків, застосовують різні способи приховування. Оскільки пацієнти не реагують на інгібітори імунних контрольних точок, дослідники прагнуть розробити новий підхід до лікування таких пухлин....

17.04.2024 Онкологія та гематологія Терапія та сімейна медицина Тест, який виявляє фрагменти ДНК пухлини в сечі, може запропонувати ранній надійний скринінг раку голови та шиї

Дослідники з онкологічного центру Рогеля Мічиганського університету охорони здоров’я створили тест, який віднаходить фрагменти ДНК у сечі, вивільнені пухлинами голови та шиї. Тест потенційно може сприяти ранньому виявленню цього типу раку, який на сьогодні не має надійного методу скринінгу. Загальновідомо, що вірус папіломи людини (ВПЛ) є причиною раку шийки матки, але все частіше встановлюється, що він спричиняє рак ротової порожнини, горла та інших ділянок голови і шиї....

16.04.2024 Дерматологія Онкологія та гематологія Штучний інтелект підвищує точність діагностики раку шкіри

Нове дослідження під керівництвом Медичної школи Стенфордського університету в США виявило, що комп’ютерні алгоритми на основі штучного інтелекту можуть допомогти медичним працівникам точніше діагностувати рак шкіри. Настанови штучного інтелекту корисні навіть для дерматологів. Головна авторка роботи – Елені Лінос, докторка медичних наук, яка очолює Стенфордський центр цифрової охорони здоров’я, запущений для вирішення деяких із найактуальніших дослідницьких питань на перетині технологій і здоров’я шляхом сприяння співпраці між інженерією, інформатикою, медициною та гуманітарними науками....