Нестабільність мозкової діяльності під час сну та анестезії передує симптомам хвороби Альцгеймера

03.02.2022

Нове дослідження вчених з Університету Тель-Авіва (Ізраїль) за участю японських колег виявило патологічну активність мозку, яка на багато років передує появі перших симптомів хвороби Альцгеймера: підвищення активності гіпокампу під час анестезії та сну в результаті збою в механізмі, що стабілізує нейронну мережу. Дослідники вважають, що виявлення цієї аномальної активності під час певних станів мозку може дозволити ранню діагностику хвороби Альцгеймера, що в кінцевому підсумку призведе до більш ефективного лікування захворювання, яке досі не має ефективних методів терапії.

Інноваційні технології візуалізації, розроблені останнім часом, виявили, що амілоїдні відкладення, які є патогномонічною ознакою хвороби Альцгеймера, утворюються у мозку пацієнтів вже за 10–20 років до появи типових симптомів, таких як порушення пам’яті та когнітивних здібностей. На жаль, більшість зусиль щодо лікування хвороби Альцгеймера шляхом зменшення кількості бета-амілоїдних білків та їх агрегації зазнали невдачі. Натомість можливість виявляти хворобу на передсимптомній стадії та утримувати її у сплячій фазі протягом багатьох років, на думку вчених, є надзвичайною.

Дослідники використовували тваринні моделі для хвороби Альцгеймера, зосередившись на гіпокампальній області мозку, яка відіграє ключову роль у процесах пам’яті. Вчені виявили, що стани мозку, які блокують реакції на навколишнє середовище, такі як сон та анестезія, викривають аномальну активність, яка залишається прихованою, коли тварина не спить, і це відбувається до того, як спостерігаються симптоми хвороби Альцгеймера.

Автори дослідження вважають, що виявлення ознак аберантної активності мозку на передсимптомній стадії хвороби Альцгеймера та розуміння механізмів, що лежать в основі її розвитку, є ключем до ефективного лікування.

Загалом було виявлено, що анестезія та стан сну виявляють патологічну активність мозку на ранніх стадіях хвороби Альцгеймера до початку когнітивного зниження. Також вчені запропонували причину патологічної активності – збій основного гомеостатичного механізму, який стабілізує електричну активність у ланцюгах мозку. Нарешті, було показано, що відомі ліки від розсіяного склерозу пригнічують цей тип аберантної активності мозку, викликаної анестезією.

Тепер дослідники планують співпрацювати з медичними центрами в Ізраїлі та в усьому світі, щоб перевірити, чи можна виявити механізми, виявлені на тваринних моделях, також у пацієнтів із ранньою стадією хвороби Альцгеймера. Вони сподіваються, що їхні висновки сприятимуть ранній діагностиці та розробці ліків для найпоширенішої форми деменції з пізнім початком.

 

Джерело: https://www.sciencedaily.com/releases/2022/02/220201115157.htm

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Неврологія

Як сполука, отримана з розторопші, може сприяти функціональній регенерації нервів 24.04.2024 Неврологія Як сполука, отримана з розторопші, може сприяти функціональній регенерації нервів

Дослідники з Кельнського університету в Німеччині знайшли нове застосування кніцину, речовини, що отримується з розторопші. Розторопша (Cnicus benedictus) – рослина з родини айстрових, яка в Україні росте як бур'ян – на полях, уздовж доріг, у сухих місцях. Століттями її використовували як лікарську речовину у вигляді екстракту або чаю, наприклад, для покращення травлення. Науковці Центру фармакології Університетської лікарні Кельна та Медичного факультету Кельнського університету знайшли абсолютно нове застосування кніцину. Моделі тварин, а також клітини людини показали, що кніцин значно прискорює ріст аксонів, тобто нервових волокон, що йдуть від тіла клітини до органів, що іннервуються, та інших нервових клітин....

23.04.2024 Неврологія Онкологія та гематологія Генно-інженерне лікування невиліковних пухлин мозку

Дослідники Університету Пердью (Вест-Лафайетт, штат Індіана, США) розробляють і перевіряють метод лікування невиліковних пухлин головного мозку – гліобластом. Гліобластоми мають середній термін виживання 14 місяців і майже завжди закінчуються летально . Традиційні підходи до лікування, які зазвичай застосовуються до інших видів новоутворень, такі як хіміо- та імунотерапія, при гліобластомі часто неефективні. Сандро Матошевич, доцент кафедри промислової та молекулярної фармацевтики Фармацевтичного коледжу Пердью, очолює групу дослідників, які розробляють новий метод лікування цього виду пухлин. Матошевич також є викладачем Інституту дослідження раку Пердью та Інституту відкриття ліків Пердью....

22.04.2024 Неврологія Нова терапевтична мішень для лікування черепно-мозкової травми

Згідно з даними Центру з контролю за захворюваннями, більшість черепно-мозкових травм виникає в результаті падінь, автомобільних аварій або насильницьких нападів, доволі часто вони виникають під час спортивних змагань або є наслідками воєнних дій. У кожному випадку зовнішня сила достатньо інтенсивна, щоби змістити мозок усередині черепа, спричиняючи значне порушення руху крові та функції гематоенцефалічного бар’єра (ГЕБ). ГЕБ – це високоселективний напівпроникний кордон, утворений ендотеліальними клітинами, який регулює перенесення речовин між системою кровообігу та центральною нервовою системою, захищаючи мозок від шкідливих або небажаних речовин у крові....