Високий рівень тригліцеридів асоційований з обструктивним апное уві сні у чоловіків із нормальною вагою

22.11.2021

Згідно з результатами дослідження, опублікованими у журналі «Nature and Science of Sleep», у чоловіків із нормальною окружністю талії показники обструктивного апное уві сні (ОАС) були позитивно пов’язані з рівнем тригліцеридів у сироватці крові.

Лейла Б. Гускот, докторка медицини з Університету Аделаїди (Австралія), та її колеги вивчили зв’язок OАС та нічної гіпоксемії із профілями ліпідів сироватки та припустили, що профілі кардіометаболічного ризику у людей із нормальною вагою та OСА вимагають клінічної уваги.

Часткова або повна обструкція верхніх дихальних шляхів, яка виявляється при синдромі ОАС (СОАС), призводить до гіпоксії, що перемежується та різною мірою супроводжується фрагментацією сну і денною сонливістю. Нічна гіпоксемія, викликана СОАС під час фази швидкого сну (англ. rapid eye movement, REM), довгостроково пов’язана із серцево-судинними захворюваннями та їх факторами ризику (гіпертонія, інсулінорезистентність, метаболічний синдром, атеросклероз сонних артерій).

Попередні дослідження показують, що періодична гіпоксемія активує симпатичну нервову систему, посилює окисний стрес і системне запалення, а при хронічному процесі знижує кліренс ліпопротеїнів, багатих на тригліцериди, та пригнічує активність ліпопротеїнліпази жирової тканини.

Дослідники оцінили дані 753 учасників (середній вік 60,8 років), яким було проведено повну полісомнографію вдома (Embletta X100). Вони вивчили тригліцериди, ліпопротеїни високої (ЛПВЩ) та низької щільності (ЛПНЩ), загальний холестерин, зв’язки між ліпідами та показниками нічної гіпоксемії (індекс десатурації кисню [ODI], індекс апное-гіпопное [АНІ] та АНІ під час фази швидкого сну [REM-AHI]) з урахуванням хронічних станів, ризикованої поведінки і соціально-демографічних факторів.

В аналізі з коригуванням коваріат, стратифікованому відповідно окружності талії (< 95 см, 95–100 см, > 100 см) з метою мінімізації внеску ожиріння, рівні тригліцеридів були позитивно пов’язані з AHI, ODI та REM-AHI в учасників із нормальною вагою. Важке ОАС було достовірно пов’язане з більшою імовірністю підвищення рівнів тригліцеридів ≥ 1,7 ммоль/л. При цьому аналіз за окружністю талії підтвердив цей взаємозв’язок лише для чоловіків із окружністю талії < 95 см.

Дослідження показали, що обструктивні явища під час фази швидкого сну можуть бути більш шкідливими, ніж обструктивні явища під час повільного сну щодо гіпертонії, серцево-судинних захворювань і глікемічного контролю при діабеті 2 типу.

Джерело: https://www.medscape.com/viewarticle/963250

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Кардіологія

Щоденник медичних подій на 06-12 грудня	03.12.2021 Терапія та сімейна медицина Щоденник медичних подій на 06-12 грудня

Дорогі читачі! До вашої уваги черговий, вже остаточно зимовий «Щоденник медичних подій». Традиційно розповідаємо про заходи українського медичного простору на наступний тиждень. Актуальні вебінари, конференції, семінари, які задовільнять ваші інтереси. Обирайте, навчайтеся, вдосконалюйтеся! ...

03.12.2021 Кардіологія Неврологія Ендокринологія Діабет разом із гіпертонією погіршують структуру та функції мозку

У людей, які страждають на цукровий діабет із супутньою гіпертонією, загальний стан мозку і когнітивне здоров’я є гіршими, ніж у людей, які хворіють лише на один із цих розладів. Результати дослідження вчених з Оксфордського університету та Університетського коледжу Лондона (Великобританія) показують, що профілактика діабету та артеріальної гіпертензії може уповільнити структурні зміни мозку, зниження когнітивних функцій та деменцію. ...

29.11.2021 Терапія та сімейна медицина Ранкова дія довгохвильового червоного світла позитивно впливає на погіршений зір

Усього три хвилини впливу темно-червоного світла один раз на тиждень вранці можуть значно покращити зір, що погіршується природним чином, йдеться у новаторському новому дослідженні офтальмологів із факультету наук про мозок Університетського коледжу Лондона (Велика Британія)....