Депресія пов’язана з резистентністю до інсуліну?

09.12.2020

Нові дослідження показують, що люди, які переживають поточний епізод великого депресивного розладу (ВДР), мають значно більшу ймовірність розвитку інсулінорезистентності (ІР). Дослідники виявили, що у пацієнтів з ВДР на 51% вищі шанси розвитку ІР у порівнянні з особами без депресивного розладу. Крім того, у хворих, які переживають поточну депресію, ІР також асоціювався з тяжкістю перебігу депресії та хронізацією депресії.

«З цього дослідження ми дізналися дві речі - по-перше, резистентність до інсуліну була пов'язана з перебігом та ступенем тяжкості депресивного епізоду», - розповіла Кетлін Уотсон, доктор філософії, докторант кафедри психіатрії Стенфордського університету, Каліфорнія , у інтерв’ю Medscape Medical News. «По-друге, ми дізналися, що ми можемо оцінити ІР, використовуючи сурогатний показник, який є клінічно доступним - співвідношення тригліцеридів / ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ)».

Багато досліджень пов'язують ВДР та IР. Однак, за словами д-р Уотсон, «у нас не було достатньо даних щодо опису природи цієї залежності». Вона додала, що її команда хотіла глибше зрозуміти, як ІР співвідноситься до характеристик депресії, таких як тривалість ремісії, тяжкість перебігу та хронізація.

Характеристика цих асоціацій «представлятиме критичний крок до кращого фенотипування, прелюдію до подальших досліджень та більш цілеспрямований підхід до лікування ВДР», - зазначають автори.

Дослідження включало 1269 учасників з поточним ВДР (n = 536), перенесеним ВДР (n = 394) та контрольну групу без ВДР в анамнезі (n = 339).

ІР визначали за допомогою двох сурогатних маркерів - кількісного індексу перевірки чутливості до інсуліну (QUICKI) та відношення тригліцеридів до ЛПВЩ. Учасники нижнього квартиля QUICKI були віднесені до категорії ІР, тоді як всі інші учасники були віднесені до категорії «чутливих до інсуліну».

Діагноз депресії встановлювали на основі Складного Міжнародного Діагностичного Інтерв'ю (версія 2.1), тоді як ступінь тяжкості депресії визначали за описом симптоматики депресії. «Хронічність» визначалася як депресія протягом попередніх 4 років і вимірювалась за допомогою огляду життєвої карти.

Інсулінорезистентність асоціювалась із поточним ВДР (не в ремісії).

У моделі, скоригованій на вік, стать, освіту, статус партнера, статус куріння та споживання алкоголю, ІР корелювала з тяжкістю депресії - але лише співвідношення тригліцеридів та ЛПВЩ дало зв'язок між ІР та хронічністю депресії.

ІР не асоціювався з тяжкістю депресії при ВДР у ремісії за жодним із показників.

«Існує багато правдоподібних механізмів співзалежності між ІР та ВДР", - зазначає Кетлін Уотсон. «Деякі гіпотези зв'язку включають запалення, зміни осі гіпоталамус-гіпофіз-наднирники та зміни способу життя. Розуміння цих нюансів допомогло нам закласти основу для подальших досліджень, включаючи запитання, чи може ІР призвести до розвитку ВДР?», - додала вона.

Нарешті, д-р Уотсон зазначила, що її команда співпрацює з неврологами для кращого виявлення мозкових механізмів на генетичному, молекулярному та клітинному рівнях, які пов'язують ІР та ВДР, а також як орієнтувати їх на потенційні методи лікування або втручання.

Джерело: Major Depression Linked to Insulin Resistance (medscape.com)

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Психіатрія

«Тривожні» показники суїцидальних думок у дітей з епілепсією 08.12.2020 Психіатрія «Тривожні» показники суїцидальних думок у дітей з епілепсією

Діти з епілепсією без попереднього психіатричного діагнозу мають високий рівень суїцидальних думок та поведінки, свідчить нове дослідження. Так, у роботі, що провели на базі клініки Клівленда, взяли участь понад 100 молодих людей із епілепсією. З них, понад 40% мали депресію, 30% мали тривожні розлади і приблизно у кожного десятого виявлялися ознаки суїцидальних думок та поведінки...

27.11.2020 Психіатрія Обнаружены нежелательные явления со стороны психики при использовании финастерида

Ученые выявили участившиеся сообщения о психических нарушениях при использовании финастерида. Риски оказались повышенными среди молодых мужчин, которые применяли препарат для лечения алопеции....

14.06.2020 Психіатрія Физическая активность эффективна в борьбе с депрессией и тревожностью на карантине

Американские ученые подтвердили, что достаточная физическая активность может спасать от депрессии и тревожности. Для исследования они опросили людей во время первого месяца карантина. ...