Три фенотипи пацієнтів із COVID-19

06.04.2021

Дослідники виявили три різні фенотипи пацієнтів, які поступали у відділення невідкладної допомоги з приводу COVID-19 . Elizabeth Lusczek – кандидатка медичних наук, доцентка кафедри хірургії, та пульмонолог Nicholas Ingraham – доктор медичних наук із Медичної школи Університету Міннесоти в Міннеаполісі, описали ці дані у статті, що була опублікована нещодавно у виданні PLOS ONE.

Більшість пацієнтів належать до фенотипу II

Дослідники проаналізували електронні записи про стан здоров'я хворих на COVID-19 із 14 лікарень на середньому заході США і з 60 клінік первинної медичної допомоги в Міннесоті. Було оброблено інформацію 7538 пацієнтів із ПЛР-підтвердженим COVID-19 у період із 7 березня по 25 серпня 2020 року.

Із 7538 хворих близько 14 % (1022 особи) вимагали госпіталізації і були включені в дослідження. Враховували дані про супутні захворювання пацієнтів, медикаменти, які учасники дослідження застосовували, результати лабораторних досліджень, візити до клініки, інформацію про госпіталізацію та демографічні показники.

Більшість хворих (613 осіб, або 60 %) були категоризовані до фенотипу II. Це пацієнти, які мали меншу частоту захворювань печінки в анамнезі, порівняно з людьми, які відносяться до фенотипів I або III. В них, як правило, спостерігався помірний перебіг COVID-19 і близько 10 % смертності.

Майже чверть (236 хворих, або 23 %) потрапили до фенотипу I, або «несприятливого фенотипу», який був пов'язаний із найгіршими результатами. Ці пацієнти мали найбільший рівень гематологічних, ниркових та серцевих супутніх захворювань. Цікаво, що до фенотипу І відносилися значною мірою не європейці і не англомовні.

«Расовий/культурний розрив був одним із найяскравіших висновків роботи, – розповів д-р Ingraham, – і став темою для другої роботи, що побачить світ протягом кількох тижнів. Ми виявили, що особи, які не володіли англійською мовою, частіше підлягали госпіталізації, навіть коли це не було пов’язано з расою». Nicholas Ingraham зазначив, що цей факт може бути пов’язаний із гіршим розумінням рекомендацій Центрів із контролю і профілактики захворювань.

Elizabeth Lusczek додала: «Ми знаємо, що люди, які зазнають дискримінації, піддаються більш високому ризику серцевих захворювань і діабету, і це також може мати суттєвий вплив на ситуацію».

Особи, які відносяться до фенотипу I, були старшими за пацієнтів у фенотипах II і III (67,2 [52,9 – 79,0] років проти 60,9 [45,9 – 75,4] років і 58,6 [34,8 – 71,3] років відповідно).

Д-р Lusczek розповіла також, що в цій когорті були виявлені набагато вищі маркери запалення.

Група фенотипу III була найменшою і з найкращими результатами

Найменшою групою був фенотип III, або «сприятливий фенотип» – 173 пацієнти (16,9 %). У цій когорті, на диво, був найвищий рівень супутніх захворювань дихальних шляхів, незважаючи на найнижчий рівень ускладнень і смертності. Пацієнти фенотипу ІІІ, швидше за все, мали історію куріння, зловживання алкоголем і були схильні до нейтропенії. Nicholas Ingraham відмітив, що був заінтригований із цього приводу. Співавтор дослідження припустив, що, оскільки більшість пацієнтів із хронічними захворюваннями легень використовують інгалятори, ця знахідка може свідчити про те, що ці лікарські засоби мають позитивний захисний вплив при COVID-19.  

У групі фенотипу III також був на 10 % більший ризик повторної госпіталізації.

До цього фенотипу частіше відносилися жінки, ніж пацієнти з фенотипом I або II (57,6 % проти 41,6 % і 53,4 % відповідно).

В цілому, фенотипи I і II були пов'язані із 7,30-кратним і 2,57-кратним підвищенням смертності в порівнянні з фенотипом III.

«Ми не могли й здогадатися, що різниця рівнів летальності буде такою разючою, – акцентував д-р Ingraham. – Це підкреслює, наскільки різними можуть бути пацієнти з COVID-19».

Результати цієї роботи в кінцевому підсумку можуть допомогти відповісти на питання, пов'язані з постгострими наслідками інфекції SARS-CoV-2 (post-acute sequelae of COVID – PASC), або тривалим COVID, а також як лікувати пацієнтів кожного фенотипу.

Джерело: Study IDs 3 COVID-19 Phenotypes, Could Help Guide Care (medscape.com)

 

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Інфекційні захворювання

COVID-19: моноклональні антитіла у запобіганні інфекції та нові дані про штам B.1.1.7 13.04.2021 Інфекційні захворювання COVID-19: моноклональні антитіла у запобіганні інфекції та нові дані про штам B.1.1.7

Застосування комбінації моноклональних антитіл casirivimab-imdevimab знижує ризик симптоматичної інфекції SARS-CoV-2 при домашніх контактах із хворими на COVID-19 на 81 %. У дослідженні фази ІІІ близько 1500 людей без антитіл до SARS-CoV-2 або симптомів COVID-19, які жили з інфікованими SARS-CoV-2 особами протягом попередніх 4 днів, були рандомізовані для отримання підшкірного casirivimab-imdevimab або плацебо. До 29 дня у 7,8 % реципієнтів плацебо розвинувся симптоматичний COVID-19 проти 1,5 % реципієнтів, які отримували моноклональні антитіла. Серед тих, у кого розвинулась симптоматична інфекція, симптоми тривали приблизно 3 тижні у реципієнтів плацебо проти 1 тижня у реципієнтів антитіл. ...

13.04.2021 Інфекційні захворювання У МОЗ затвердили зміни до протоколу лікування COVID-19

У МОЗ всьоме оновили протокол лікування COVID-19. Першу версію затвердили рік тому – 2 квітня 2020 року. Зміни ґрунтуються на підставі результатів дослідження REMAP-CAP та RECOVERY, а також рекомендацій Міністерства охорони здоров'я і соціальних служб США і Національної служби здоров'я Великої Британії. ...

08.04.2021 Інфекційні захворювання EMA: утворення тромбів є дуже рідкісним побічним ефектом вакцини AstraZeneca проти COVID-19

За висновками огляду Європейського агентства з лікарських засобів (European Medicines Agency – EMA), вакцина AstraZeneca проти COVID-19 може бути пов'язана з випадками утворення тромбів. Регулятор доручив компанії провести додаткові дослідження, щоб дізнатися більше, але припинив рекомендувати інші вакцини як альтернативні....