Три фенотипи пацієнтів із COVID-19

06.04.2021

Дослідники виявили три різні фенотипи пацієнтів, які поступали у відділення невідкладної допомоги з приводу COVID-19 . Elizabeth Lusczek – кандидатка медичних наук, доцентка кафедри хірургії, та пульмонолог Nicholas Ingraham – доктор медичних наук із Медичної школи Університету Міннесоти в Міннеаполісі, описали ці дані у статті, що була опублікована нещодавно у виданні PLOS ONE.

Більшість пацієнтів належать до фенотипу II

Дослідники проаналізували електронні записи про стан здоров'я хворих на COVID-19 із 14 лікарень на середньому заході США і з 60 клінік первинної медичної допомоги в Міннесоті. Було оброблено інформацію 7538 пацієнтів із ПЛР-підтвердженим COVID-19 у період із 7 березня по 25 серпня 2020 року.

Із 7538 хворих близько 14 % (1022 особи) вимагали госпіталізації і були включені в дослідження. Враховували дані про супутні захворювання пацієнтів, медикаменти, які учасники дослідження застосовували, результати лабораторних досліджень, візити до клініки, інформацію про госпіталізацію та демографічні показники.

Більшість хворих (613 осіб, або 60 %) були категоризовані до фенотипу II. Це пацієнти, які мали меншу частоту захворювань печінки в анамнезі, порівняно з людьми, які відносяться до фенотипів I або III. В них, як правило, спостерігався помірний перебіг COVID-19 і близько 10 % смертності.

Майже чверть (236 хворих, або 23 %) потрапили до фенотипу I, або «несприятливого фенотипу», який був пов'язаний із найгіршими результатами. Ці пацієнти мали найбільший рівень гематологічних, ниркових та серцевих супутніх захворювань. Цікаво, що до фенотипу І відносилися значною мірою не європейці і не англомовні.

«Расовий/культурний розрив був одним із найяскравіших висновків роботи, – розповів д-р Ingraham, – і став темою для другої роботи, що побачить світ протягом кількох тижнів. Ми виявили, що особи, які не володіли англійською мовою, частіше підлягали госпіталізації, навіть коли це не було пов’язано з расою». Nicholas Ingraham зазначив, що цей факт може бути пов’язаний із гіршим розумінням рекомендацій Центрів із контролю і профілактики захворювань.

Elizabeth Lusczek додала: «Ми знаємо, що люди, які зазнають дискримінації, піддаються більш високому ризику серцевих захворювань і діабету, і це також може мати суттєвий вплив на ситуацію».

Особи, які відносяться до фенотипу I, були старшими за пацієнтів у фенотипах II і III (67,2 [52,9 – 79,0] років проти 60,9 [45,9 – 75,4] років і 58,6 [34,8 – 71,3] років відповідно).

Д-р Lusczek розповіла також, що в цій когорті були виявлені набагато вищі маркери запалення.

Група фенотипу III була найменшою і з найкращими результатами

Найменшою групою був фенотип III, або «сприятливий фенотип» – 173 пацієнти (16,9 %). У цій когорті, на диво, був найвищий рівень супутніх захворювань дихальних шляхів, незважаючи на найнижчий рівень ускладнень і смертності. Пацієнти фенотипу ІІІ, швидше за все, мали історію куріння, зловживання алкоголем і були схильні до нейтропенії. Nicholas Ingraham відмітив, що був заінтригований із цього приводу. Співавтор дослідження припустив, що, оскільки більшість пацієнтів із хронічними захворюваннями легень використовують інгалятори, ця знахідка може свідчити про те, що ці лікарські засоби мають позитивний захисний вплив при COVID-19.  

У групі фенотипу III також був на 10 % більший ризик повторної госпіталізації.

До цього фенотипу частіше відносилися жінки, ніж пацієнти з фенотипом I або II (57,6 % проти 41,6 % і 53,4 % відповідно).

В цілому, фенотипи I і II були пов'язані із 7,30-кратним і 2,57-кратним підвищенням смертності в порівнянні з фенотипом III.

«Ми не могли й здогадатися, що різниця рівнів летальності буде такою разючою, – акцентував д-р Ingraham. – Це підкреслює, наскільки різними можуть бути пацієнти з COVID-19».

Результати цієї роботи в кінцевому підсумку можуть допомогти відповісти на питання, пов'язані з постгострими наслідками інфекції SARS-CoV-2 (post-acute sequelae of COVID – PASC), або тривалим COVID, а також як лікувати пацієнтів кожного фенотипу.

Джерело: Study IDs 3 COVID-19 Phenotypes, Could Help Guide Care (medscape.com)

 

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Інфекційні захворювання

Чи може антибіотик бути корисним у боротьбі з респіраторними вірусними інфекціями? 23.04.2024 Інфекційні захворювання Чи може антибіотик бути корисним у боротьбі з респіраторними вірусними інфекціями?

Нове дослідження під керівництвом Єльського університету (Нью-Гейвен, штат Коннектикут, США) показує, що деяким респіраторним вірусним інфекціям, наприклад, COVID-19 і грипу, можна запобігти або вилікувати за допомогою місцевого застосування антибіотика. Команда під керівництвом Акіко Івасакі та Чарльза Дела Круза успішно перевірила ефективність неоміцину, антибіотика із групи аміноглікозидів, для запобігання або лікування респіраторних вірусних інфекцій на моделях тварин, коли його вводили через ніс. Потім дослідники виявили, що схожий підхід – цього разу із застосуванням безрецептурної мазі неоспорин, що містить неоміцин, – також викликає швидку імунну відповідь за допомогою активації інтерферон-стимульованих генів (ISG)....

15.04.2024 Інфекційні захворювання Урологія та андрологія Вакцину проти хламідіозу визнано перспективною після успішного першого етапу досліджень

Вакцина проти хламідіозу викликала імунні відповіді під час раннього випробування, обнадіюючи, що одного разу це може допомогти стримати поширення інфекції. Зараз в Америці спостерігається найвищий із 1950-х років рівень захворюваності на інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). За даними Центру з контролю та профілактики захворювань США, найпоширеніша бактеріальна інфекція, що передається статевим шляхом, спричиняється бактеріями класу Chlamidiae. У нових результатах випробувань, опублікованих у журналі Lancet Infectious Diseases, вакцина CTH522 була визнана безпечною та ефективною, оскільки викликала реакцію антитіл....

08.04.2024 Інфекційні захворювання Урологія та андрологія Як показало 9-річне дослідження, пероральна вакцина проти ІСШ є успішною альтернативою антибіотикам

Рецидивуючим інфекціям сечовивідних шляхів (ІСШ) можна запобігти у понад половини людей, які отримали пероральну вакцину, що є потенційною альтернативою лікуванню антибіотиками. Початкові результати першого тривалого дослідження безпеки та ефективності вакцини MV140 проти рецидивуючих ІСШ були представлені 6-7 квітня на конгресі Європейської асоціації урологів у Парижі. Висновки показують, що у 54 % учасників дослідження не спостерігалися симптоми ІСШ протягом дев’яти років після вакцинації, без повідомлень про помітні побічні ефекти. Очікується, що остаточні результати дослідження будуть опубліковані до кінця 2024 року....