Нобелівська премія з медицини 2021: відкриття здатності сприймати навколишній світ на дотик на молекулярному рівні

08.10.2021

У 2021 р. Нобелівський тиждень проходить із 4 по 11 жовтня. Вручення премій відбувається дистанційно та транслюється на сайті Нобелівського комітету.

Одними з перших було оголошено лауреатів премії в області медицини за дослідження рецепторів температури і дотику.  

Ними стали Девід Джуліус, американський фізіолог, професор Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, відомий як дослідник ноцицепції, та біофізик Ардем Патапутян, який відкрив іонні канали, що відповідають за механорецепцію.

Вони з’ясували на молекулярному рівні, яким саме чином температура або дотик перетворюються на відчуття.

Девід Джуліус зауважив, що гостра їжа викликає в організмі таку ж саму реакцію, як і гаряча, та припустив, що алкалоїд капсаїцин активує певний специфічний фрагмент ДНК – той самий, що і висока температура. Перебравши тисячі варіантів, він, нарешті, виявив відповідальний за цю реакцію білок, який отримав назву TRPV1, а потім другий – TRPV2, що реагує на підвищену температуру.

Білок, відповідальний за відчуття холоду, обидва лауреати відкрили майже одночасно, у 2002 р. А ось із протеїном, що забезпечує відчуття фізичного дотику, Ардему Патапутяну пощастило не одразу: він склав список із 72 генів – потенційних кандидатів на роль рецептора дотику та почав відключати їх один за іншим, перевіряючи, чи не зникло відчуття дотику. Потрібний ген виявився останнім, 72-м.

Таким чином вчені з’ясували, як саме сомато-сенсорна система дозволяє нам відчувати не тільки температуру і дотик, але й біль та навіть рух власного тіла.

Не дивно, що у рішенні Нобелівського комітету сказано, що наукові роботи цих лауреатів «розкрили одну з таємниць природи, на молекулярному рівні пояснивши нашу здатність сприймати та інтерпретувати як навколишній світ, так і власні внутрішні відчуття».

Передбачається, що у подальшому відкриття може потенційно застосовуватися у різних сферах від медицини до віртуальної реальності і робототехніки.

Джерела: https://www.bbc.com/ukrainian/news-58787307,

https://www.bbc.com/ukrainian/news-58795276

 

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Неврологія

Судинні ураження мозку та захисний ефект когнітивного резерву 07.10.2021 Неврологія Судинні ураження мозку та захисний ефект когнітивного резерву

Багато досліджень показали, що у літніх пацієнтів, які мають маркери хвороби Альцгеймера, включаючи бета-амілоїд, когнітивний резерв є захисним. Натомість у меншій кількості досліджень оцінювалися пацієнти середнього віку, а також когнітивні порушення, спричинені цереброваскулярною патологією, зокрема, гіперінтенсивністю білої речовини....

29.09.2021 Неврологія Протисудомний препарат може допомогти пацієнтам із хворобою Альцгеймера з тихою епілептичною активністю (silent epileptic activity)

Хвороба Альцгеймера (ХА) є основною причиною деменції у всьому світі. Ранні симптоми включають короткочасну втрату пам'яті, зниження здатності розв'язувати проблеми, труднощі з пошуком слів та із просторовою навігацією. Серед пацієнтів із хворобою Альцгеймера, за оцінками, у 10–22 % розвиваються напади, а ще у 22–54 % спостерігається тиха епілептична активність....

14.09.2021 Неврологія Метааналіз досліджень ефективності тікагрелору для профілактики інсульту у пацієнтів із високим ризиком серцево-судинних або цереброваскулярних подій

Пацієнтам із кардіальним або цереброваскулярним атеросклерозом рекомендується профілактична антитромбоцитарна терапія. Тікагрелор має поліпшений профіль безпеки та ефективності у пацієнтів із гострим коронарним синдромом, однак дані щодо профілактики інсульту залишаються суперечливими. Alexandra Bálint із групою вчених провели метааналіз, у якому порівнювали тікагрелор з іншими антагоністами рецепторів (P2Y12) і аспірином у вигляді монотерапії або комбінації при лікуванні пацієнтів із високим ризиком серцево-судинних або цереброваскулярних ускладнень, як-от: ішемічна хвороба серця (ІХС), гострий коронарний синдром (ГКС), інсульт або транзиторна ішемічна атака (ТІА), захворювання периферичних артерій. Дослідження було опубліковано у журналі «Stroke» у 2021 році....