COVID-19 пов’язаний із підвищеним ризиком цукрового діабету у молодих людей

11.01.2022

Інфікування коронавірусом SARS-CoV-2 пов’язане з підвищеним ризиком цукрового діабету серед молоді, тоді як інші гострі респіраторні інфекції – ні, свідчать нові дані Центру контролю та профілактики захворювань США (CDC).

У середині 2020 року з’явилися дані, які свідчать про те, що COVID-19 може спровокувати розвиток діабету 1 або 2 типу у здорових людей. Згодом був створений новий глобальний реєстр для збору даних про пацієнтів із цукровим діабетом, пов’язаним із COVID-19, який називається реєстром CoviDiab.

Фахівці групи екстреного реагування на COVID-19 та відділу діабету CDC використали інформацію із двох великих баз даних.

У першій базі даних (IQVIA) 80 893 особи віком до 18 років із діагнозом COVID-19 у період із березня 2020 року до лютого 2021 року порівнювалися з людьми відповідного віку та статі, які не хворіли на COVID-19, а також із пацієнтами, які мали гостре респіраторне захворювання та без такого у допандемічний період (із березня 2017 року до лютого 2018 року).

У другій базі даних (HealthVerity) 439 439 молодих людей із діагнозом COVID-19 порівнювалися з молодими людьми відповідного віку та статі без COVID-19 із березня 2020 року до червня 2021 року (групи порівняння перед пандемією не було).

Нові діагнози цукрового діабету у пацієнтів із COVID-19 були частішими на 166 % і 31 % у базах даних IQVIA та HealthVerity відповідно.

Фахівці CDC із групи екстреного реагування на COVID-19 та відділу діабету пропонують кілька потенційних пояснень зв’язку між COVID-19 і діабетом, включаючи пряму атаку на бета-клітини підшлункової залози, що експресують рецептори ангіотензинперетворювального ферменту 2, або через стресову гіперглікемію, що виникає в результаті цитокінового шторму і змін у метаболізмі глюкози. Іншою можливістю є розвиток цукрового діабету від предіабету, який зустрічається у 1-го з 5-ти підлітків у США.

На думку вчених, лікування стероїдами під час госпіталізації могло призвести до транзиторної гіперглікемії, але лише від 1,5 % до 2,2 % кодів діабету були для такого, викликаного лікарськими засобами або хімічними речовинами. Крім того, збільшення ваги, пов’язане з пандемією, також могло сприяти підвищенню ризику як важкого перебігу COVID-19, так і розвитку діабету 2 типу.

Експерти CDC наголошують, що клініцисти повинні контролювати людей молодше 18 років протягом кількох місяців після зараження SARS-CoV-2 на предмет появи нового діабету.

Також фахівці зазначають, що хоча це дослідження може надати інформацію про ризик розвитку діабету після зараження SARS-CoV-2, необхідні додаткові дані, щоб зрозуміти основні патогенетичні механізми, а також з’ясувати, чи є діабет, пов’язаний із COVID-19, транзиторним або хронічним станом.

 

Джерело: https://www.medscape.com/viewarticle/966291

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Інфекційні захворювання

Створення вакцини для боротьби з MRSA та іншими інфекціями, стійкими до антибіотиків 25.04.2024 Інфекційні захворювання Створення вакцини для боротьби з MRSA та іншими інфекціями, стійкими до антибіотиків

Метицилінрезистентний Staphylococcus aureus (MRSA) – це група грампозитивних бактерій, які генетично відрізняються від інших штамів Staphylococcus aureus. У 2019 році цей збудник спричинив понад 100 000 смертей у всьому світі через стійкість до антимікробних препаратів. Окрім цього, за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2019 році стійкі до антимікробних препаратів інфекції вбили понад 1 мільйон людей у всьому світі. У лікарів і дослідників є занепокоєння, що за такої тенденції через 20 або 30 років більшість із ліків перестануть бути ефективними, що поверне людство в епоху до створення антибіотиків. У дослідженні Nature Communications співробітники Мічиганського державного університету повідомили про прорив, який допоможе впоратися із цією глобальною загрозою. Зокрема, команда створила багатонадійну вакцину-кандидат проти бактерій, стійких до антибіотиків....

24.04.2024 Гастроентерологія Ендокринологія Кишкова мікробіота діє як додаткова печінка, регулюючи рівні глюкози та амінокислот у крові господаря

Згідно з новим дослідженням вчених Корнелльського університету (штат Нью-Йорк, США), мікроби в кишечнику ссавців можуть суттєво змінювати метаболізм амінокислот і глюкози своїх господарів, діючи майже як додаткова печінка. Робота, опублікована в Cell Host & Microbe, доповнює список способів, за допомогою яких мікробіом впливає на фізіологію, що може сприяти розвитку нових стратегій лікування запальних захворювань кишечника та діабету. Останнім часом вчені виявили, що мільярди мікробів, які живуть на людському тілі та в ньому, суттєво впливають на нашу фізіологію. Співробітники університету прагнули оцінити, наскільки ефективно різні бактерії, які мешкають у нашому кишечнику, використовують амінокислоти, що отримує людина....

23.04.2024 Інфекційні захворювання Чи може антибіотик бути корисним у боротьбі з респіраторними вірусними інфекціями?

Нове дослідження під керівництвом Єльського університету (Нью-Гейвен, штат Коннектикут, США) показує, що деяким респіраторним вірусним інфекціям, наприклад, COVID-19 і грипу, можна запобігти або вилікувати за допомогою місцевого застосування антибіотика. Команда під керівництвом Акіко Івасакі та Чарльза Дела Круза успішно перевірила ефективність неоміцину, антибіотика із групи аміноглікозидів, для запобігання або лікування респіраторних вірусних інфекцій на моделях тварин, коли його вводили через ніс. Потім дослідники виявили, що схожий підхід – цього разу із застосуванням безрецептурної мазі неоспорин, що містить неоміцин, – також викликає швидку імунну відповідь за допомогою активації інтерферон-стимульованих генів (ISG)....