21 квітня, 2024
Ехінацея Композитум С – багатокомпонентна дія на імунну систему
Організм людини – це складна жива система, функціонування якої визначається безліччю змінних і задіює величезну кількість механізмів. Зовнішні і внутрішні чинники здатні порушувати регуляцію її діяльності. Однак є механізми, які допомагають ефективно усувати «поломки» в організмі і нормалізувати його стан. Така здатність має назву біорегуляції. Основою біорегуляційної медицини є комплексні біорегуляційні препарати, серед яких одним із найвідоміших є Ехінацея Композитум С.
Біологічна регуляція властива всім живим організмам і забезпечує злагоджену його діяльність, а в разі виникнення будь-яких порушень система може самостійно повертатися в стан рівноваги. Причому біологічна регуляція здійснюється на різних рівнях організму, охоплює всі структурні елементи: клітини, тканини, органи і системи.
Біорегуляційний підхід у медицині
Відповіддю на вплив несприятливих чинників можуть бути запалення, імунна реакція, що з часом може привести до хронізації патологічних процесів і виникнення захворювань. Класичний підхід до лікування хвороб часто не дає лікарю можливості враховувати причини виникнення патологічних процесів і брати до уваги всі особливості стану пацієнта. Протокольна медицина спрямована на те, щоб усунути симптоми. При цьому лікар часто не в змозі вплинути на глибинні процеси, що відбуваються в організмі. Однак якщо використовувати принципи біорегуляції, можна підібрати більш ефективне лікування, яке допоможе оздоровити весь організм.Згідно з принципами біорегуляції, людина розглядається як єдина система, в якій усе взаємопов’язано. Лікування підбирають таким чином, щоб задіяти власні механізми організму, активувати відновлювальні сили, нормалізувати роботу імунної системи. Методи біорегуляції спрямовані не на пригнічення симптомів, а на боротьбу з проблемою як такою. При цьому регуляція стану здійснюється за допомогою персоніфікованого підходу.
Засобом біорегуляційної медицини з вагомим клінічним досвідом застосування, у тому числі в європейських країнах, є препарат Ехінацея Композитум С, який впливає як на специфічний, так і на неспецифічний імунітет. Препарат має унікальний склад, адже містить нозоди бактеріального і вірусного походження, що робить його ефективним у разі як бактеріальної, так і вірусної інфекції, а саме: Streptococcus haemoliticus-Nosode D18 (нозод стрептокока); Staphilococcus-Nosode D18 (нозод стафілокока); Influenzium-Nosode D13 (нозод грипу); Pirogenium-Nosode D198 (пірогенний нозод).
До складу також входять імуноактивні рослинні компоненти, які крім впливу на імунну систему при інфекційних захворюваннях безпосередньо впливають на систему антиоксидантного захисту: Echinacea angustifolia D3 (Ехінацея вузьколистна); Aconitum napellus D3 (Борець ріповидний); Sanguinaria D4 (Сангвінарія канадська); Baptisia tinctoria D4 (Індиго дикий); Bryonia D6 (Переступень білий); Eupatorium perfoliatum D6 (Посконник прокзеннолистяний); Pulsatilla pratensis D8 (Простріл луговий); Thuja occidentalis D8 (Туя західна); Phytolacca americana D6 (Лаконос американський); Gelsemium sempervirens D6 (Жасмин вічнозелений); Тoxicodendron quercifolium D4 (Сумах висівковий); Arnica montana D4 (Арніка гірська); Euphorbium D6 (Молочай смолоносний).
Крім того до складу Ехінацеї Композитум С входять і важливі мінеральні компоненти: сірка (D8) – складова однієї з найважливіших захисних систем SH-групи – глутатіонова ланка антиоксидантного захисту; двохлориста ртуть, сулема (D8); білий фосфор (D8); металевий цинк (D10); нітрат срібла (D8). А також тваринні компоненти: отрута змії сурукуку (D10) і вапняна сірчана печінка (D10) та потенційний алопатичний засіб кортизон‑21-ацетат (D13). Останній сприяє стимуляції і виділенню стрес-обмежувальних гормонів і нівелює системні ефекти стероїдної терапії.
Імунологічні механізми дії
Механізм дії комплексних біорегуляційних препаратів, зокрема Ехінацеї Композитум С, був доведений і запатентований у 1998 р. в Німеччині. Зазначені препарати сприяють диференціюванню певного різновиду Т-клітин – тобто при потраплянні в організм розпізнають ситуацію і регулюють виділення трьох класів Т-лімфоцитів, які спрацьовують там, де потрібно, і в потрібних дозах. Ініціальні Т-хелпери за різних станів (хронічне запалення, алергія) диференціюються на Тh1, Th2, Th3, які, своєю чергою, виділяють різні біологічно активні сполуки (рис. 1).
Рис. 1. Фізіологічна біорегуляційна дія
Подвійна дія препарату Ехінацея Композитум С на імунітет
Препарат впливає як на неспецифічний, так і на специфічний імунітет. Дію на неспецифічний імунітет забезпечують рослинні, тваринні та мінеральні компоненти препарату. Вплив на специфічний імунітет реалізується завдяки наявності в складі препарату вірусних і бактеріальних нозодів.
Таким чином, Ехінацея Композитум С являє собою універсальний препарат із мультитаргетною дією, який регулює і гармонізує стан імунної системи.
Нозоди – «родзинка» біорегуляційного препарату Ехінацея Композитум С
Нозоди виготовляють за допомогою гомеопатичного методу з убитих культур мікроорганізмів або продуктів розпаду органів чи секретів організму. Ці компоненти організм сприймає як антигени, вони активують специфічну імунну відповідь. У потенційованому вигляді нозоди сприяють виведенню гомотоксинів, депонованих у матриксі та клітинах після перенесених захворювань; активують блоковані захисні реакції в разі хронічних інфекційних захворювань.
Саме така м’яка дія на специфічний імунітет забезпечує високу ефективність і безпеку препарату, на відміну від класичних імуномодуляторів та імуностимуляторів, які поряд з ефективністю характеризуються наявністю побічних ефектів, у низці випадків – серйозних.
Отже, з огляду на вищезазначене, можна виокремити 4 основні дії Ехінацеї Композитум С:
- Структурна підтримка (завдяки наявності мінералів).
- Імуномодулювальні ефекти (завдяки наявності ослабленого патогенного матеріалу).
- Протимікробні ефекти (рослинні компоненти).
- Протизапальні ефекти (рослинні компоненти) (рис. 2.).
Рис. 2. Ефекти Ехнацеї Компзитум С (M. Vareille et al., 2011; J.B. Hudson, 2012)
Препарат Ехінацея Композитум С – це унікальна комбінація натуральних інгредієнтів, які діють синергічно (при використанні самостійно або в комбінації з антибіотиками та іншими препаратами). Його застосовують для тривалої багатоцільової терапії, а також для профілактики. У комплексі з іншими біорегуляційними препаратами Ехінацея Композитум С підвищує клінічний ефект лікування хронічних обструктивних захворювань легень (ХОЗЛ), сприяє зниженню дози антибактеріальних препаратів, інгаляційних бронхолітиків і глюкокортикостероїдів. Також Ехінацея Композитум С знижує частоту розвитку побічних ефектів фармацевтичних препаратів. У разі нетяжких форм ХОЗЛ, зумовленого респіраторними вірусами, препарат може навіть застосовуватися у вигляді монотерапії.
Показання та режим застосування препарату Ехінацея Композитум С
- ЛОР-патологія, хвороби легень: риніт, синусит, отит, ангіна, фарингіт, бронхіт, пневмонія, інфекційно-алергійна бронхіальна астма, абсцес і гангрена легень, емпієма плеври.
- Інфекційні захворювання: мононуклеоз, дисфункція імунної системи, менінгіти, енцефаліти.
- Дерматологічні захворювання: фурункульоз, карбункул, панарицій, абсцес, флегмона, свищі (у тому числі і при остеомієліті).
- Гінекологія: кольпіт, аднексит, неспецифічні та специфічні запальні процеси жіночих статевих органів, мастит.
- Нефрологія: цистит, пієліт, гломерулонефрит.
- Терапія/хірургія: вторинні бактеріальні інфекції, інтоксикації, підготовка до оперативних втручань і лікування їх ускладнень.
Таким чином, Ехінацея Композитум С – це універсальний препарат з імунокоригувальною, дезінтоксикаційною і протизапальною дією.
Препарат Ехінацея Композитум С представлений у вигляді розчину для ін’єкцій, який можна призначати і per os у дозуваннях, ідентичних ін’єкційним. Приймати препарат потрібно натщесерце, деякий час потримавши його в роті для кращого всмоктування. Разова доза, що одночасно є добовою, для дорослих і дітей віком від 12 років – 2,2 мл; дітям віком від 1 до 3 років – 0,6 мл, від 3 до 6 років – 1,0 мл, від 6 до 12 років – 1,5 мл. Застосовувати 1-3 рази на тиждень у вигляді внутрішньом’язових, підшкірних, внутрішньошкірних ін’єкцій.
Під час гострого стану застосовують ініціюючий режим: дози, що відповідають віку пацієнта, приймають щодня. У гострих випадках, за тяжкого перебігу захворювання, препарат треба приймати через день. Не рекомендується приймати препарат, якщо температура тіла >38,5 °C. У разі появи слинотечі препарат необхідно відмінити або збільшити інтервал між ін’єкціями. При появі лихоманки після внутрішньовенного введення препарату необхідно зробити перерву на 2-3 дні.
Протипоказаннями до застосування препарату (через відсутність доведених клінічних даних) є підвищена чутливість до його компонентів; туберкульоз, колагеноз, лейкемія, СНІД, ВІЛ; аутоімунні захворювання, розсіяний склероз, захворювання системи крові.
Ехінацея Композитум С – унікальний лікарський засіб, який впливає на всі ланки імунної системи, може бути використаний як у складі комплексного лікування, так і у вигляді монотерапії запальних захворювань різних органів і систем. Препарат характеризується високою ефективністю і безпекою.
Підготувала Ірина Чумак
Тематичний номер «Пульмонологія, Алергологія, Риноларингологія» № 1 (66) 2024 р.