27 березня, 2015
Сучасні підходи до раціонального харчування
Раціональне харчування (від лат. rationalis – розумний) – це фізіологічне, повноцінне за енергетичною цінністю та вмістом усіх поживних речовин харчування здорових людей. З давніх часів лікарі велике значення в збереженні здоров’я надавали харчуванню. Рекомендації з раціонального харчування постійно змінюються, що пояснюється фундаментальними науковими відкриттями у біохімії, фізіології, патофізіології, новими клінічними досягненнями.
Дослідження значення вітамінів, мінералів, антиоксидантів, жирних кислот, амінокислот і пептидів внесло зміни у формулу збалансованого харчування, яку запропонував О.О. Покровський. Якщо спочатку вона містила близько 60 нутрієнтів, то сьогодні завдяки науковим розробкам у галузі харчування спостерігається збільшення кількості нутрієнтів, необхідних для нормального функціонування людського організму, до 90.
Метою раціонального харчування є забезпечення нормального росту, відновлення, обміну речовин, функціональної діяльності всіх органів і систем, високого ступеня адаптації організму до різноманітних зовнішніх чинників.
Основними вимогами до раціонального харчування є:
- формування високого рівня здоров’я;
- забезпечення нормального росту й розвитку дітей і підлітків;
- підтримання фізичної активності та працездатності;
- збільшення тривалості життя;
- профілактика аліментарних захворювань;
- забезпечення високого ступеня захисних механізмів проти інфекційних, онкологічних та інших захворювань.