Головна Електричні й міокардіальні причини раптової серцевої смерті

27 березня, 2015

Електричні й міокардіальні причини раптової серцевої смерті

Одним з найперспективніших розділів сучасної фундаментальної і клінічної аритмології є діагностика й лікування вроджених електричних («каналопатій») та міокардіальних причин раптової серцевої смерті (РСС). Деякі автори об’єднують ці стани термінами «синдроми РСС» або «успадковані аритмії». Використання зазначених термінів свідчить про єдність проявів фенотипу (злоякісні шлуночкові аритмії і РСС) та роль обтяженої спадковості у їх виникненні, незважаючи на істотні відмінності етіологічних факторів.

Серед каналопатій, які можуть призвести до РСС, найбільше значення мають вроджений синдром подовженого інтервалу QT, синдром укороченого інтервалу QT, синдром Бругада і катехоламінергічна поліморфна шлуночкова тахікардія (ШТ); серед субклінічних захворювань міокарда – аритмогенна дисплазія правого шлуночка (АДПШ) і гіпертрофічна кардіоміопатія (ГКМП). На зазначені захворювання припадає більшість випадків РСС у підлітковому або молодому віці, у тому числі під час шкільних уроків фізкультури чи у зв’язку із заняттями великим спортом. На жаль, в Україні немає офіційних статистичних даних щодо поширеності РСС. Лише поодинокі клініки й наукові центри мають досвід систематичного вивчення електричних і міокардіальних причин РСС. За винятком ГКМП, згадані захворювання діагностують недостатньо (виходячи з даних про їх поширеність у розвинених країнах), а реальні можливості стратифікації ризику й надання допомоги пацієнтам використовують не завжди.

Причини й механізми виникнення РСС

В узгоджених рекомендаціях під РСС розуміють «природну смерть внаслідок серцевих причин, якій передує раптова втрата свідомості протягом однієї години після початку гострих симптомів; можливе діагностоване раніше захворювання серця, але час і спосіб настання смерті несподівані» (ACC/AHA/ESC, 2006). У багатьох випадках РСС є першим, але водночас фатальним проявом захворювання серця, і тому основним напрямом досліджень є пошук маркерів ризику і шляхів ефективної профілактики РСС.

 

Полная версия статьи в формате .pdf »

Номер: № 1 (16) Березень - Тематичний номер «Кардіологія, Ревматологія, Кардіохірургія»