У фокусі уваги: життя з діабетом стопи

27.03.2015

Кількість хворих на цукровий діабет у світі невпинно зростає. На сьогодні проблема цукрового діабету розглядається як соціальна та загальномедична, оскільки лише спільними зусиллями можна допомогти таким хворим максимально адаптуватися до життя, поліпшити його якість і уникнути таких грізних ускладнень захворювання, як діабетична стопа.

Діабетична стопа – ускладнення цукрового діабету, патологічний стан у вигляді гнійно-некротичних процесів, виразок, кістково-суглобових уражень стоп. Згідно зі статичними даними, синдром діабетичної стопи є основною причиною ампутацій кінцівок.
У механізмі розвитку цього патологічного процесу можна визначити такі провідні фактори, як діабетична нейропатія, що призводить до розвитку значних трофічних змін, а також гіперглікемія, що спричинює порушення функції лейкоцитів із подальшим розвитком інфекції. Надзвичайна уразливість стоп у хворих на цукровий діабет порушує проблему адекватного догляду за ними.
Зокрема, значну небезпеку становить утворення гіперкератозів, оскільки такі ділянки разом із сухістю шкіри та мікротріщинами зумовлюють проникнення будь-якої інфекції. Крім цього, під зоною гіперкератозу відбувається стискання м’яких тканин, що може призводити до утворення порожнин, заповнених рідиною.
У більшості випадків цих проблем можна уникнути. Неухильне дотримання простих та доступних рекомендацій дає змогу запобігти розвитку діабетичної стопи. При цьому основним постулатом такого догляду є його регулярність.
Насамперед слід постійно зволожувати шкіру стоп та вживати профілактичних заходів щодо гіперкератозу. Неприпустимим є використання з метою усунення ділянок огрубілої шкіри агресивних хімічних речовин, пластирів для видалення мозолів, а також ріжучих предметів (скальпель, лезо тощо). 
Оптимальним препаратом для догляду за стопами при цукровому діабеті є Карбодерм-Дарниця – крем виробництва Фармацевтичної фірми «Дарниця», що містить сечовину в концентраціях 5 і 10%.
Завдяки біполярній молекулярній структурі сечовина денатурує молекули кератину, не ушкоджуючи при цьому епідермальний бар’єр. Однією з характерних властивостей сечовини є висока здатність до абсорбції води з навколишнього середовища, завдяки якій вона зволожує роговий шар. У відповідній концентрації сечовина (крем Карбодерм-Дарниця 5%) сприяє гідратації рогового шару, відновленню гідроліпідної плівки шкіри, усуненню відчуття дискомфорту (сухість, стягнення). У вищій концентрації (крем Карбодерм-Дарниця 10%) сечовина справляє кератолітичний і кератопластичний ефекти.
Сечовина є гіпоалергенною речовиною, оскільки виділяється потовими залозами шкіри людини водночас із молочною кислотою, амінокислотами, сечовою кислотою та її солями, а отже, входить до природної емульсійної плівки на поверхні шкіри. Надзвичайно позитивним моментом є відсутність фактора сенсибілізації до сечовини. Зважаючи на хімічну структуру сечовини, її можна назвати природним засобом, тобто максимально наближеним за своїми якостями до організму людини.
Для осіб, які хворіють на цукровий діабет, характерне значне зниження захисних сил організму, тому навіть незначні ушкодження шкіри стоп можуть призвести до запальних процесів на ногах, а в подальшому – до виникнення виразок та інших ускладнень.
Тому особливо доцільним є використання препарату Карбодерм-Дарниця у догляді за стопами при цукровому діабеті, оскільки, крім зволожувальної та протизапальної дії, препарат має бактеріостатичний ефект відносно S. aureus.

З огляду на це хворим на цукровий діабет рекомендовано:
– ретельно дотримуватися правил гігієни;
– носити зручне взуття, шкарпетки з нетугою резинкою;
– у разі травмування не використовувати йод, спирт, «зеленку»;
– будь-які садна, порізи слід обробляти спеціальними засобами (можна препаратом Карбодерм-Дарниця) та накладати суху стерильну пов’язку.
Слід пам’ятати, що лише постійна увага до шкіри стоп та своєчасне звернення до лікаря при перших ознаках інфекції дають змогу запобігти виникненню діабетичної стопи.

Чому Карбодерм-Дарниця? 
Препарат Карбодерм-Дарниця безпечний при тривалому застосуванні (не містить стероїдних гормонів, не порушує функцій шкіри); не подразнює шкіри та не справляє системної дії; не забруднює одяг; у разі регулярного використання забезпечує тривале зволоження; мазь можна наносити під оклюзивну пов’язку та під час фонофорезу, що значно підвищує терапевтичний ефект.

Застосування крему Карбодерм- Дарниця з метою догляду за стопами дає змогу запобігти наслідкам дисметаболічних змін у хворих на цукровий діабет та уникнути такого грізного ускладнення цієї патології, як діабетична стопа.

СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ

03.05.2024 Терапія та сімейна медицина Вітчизняні поліпіл-препарати: ефективне, зручне та доступне лікування для українських пацієнтів

Поліпіл (polypill) – ​фіксована комбінація декількох препаратів в одній капсулі, що має вирішити одразу декілька терапевтичних завдань і водночас спростити режим прийому ліків. Найчастіше поліпіли використовують для лікування та профілактики серцево-судинних захворювань, при цьому вони спрямовані на такі ключові модифіковані фактори ризику, як артеріальна гіпертензія, гіперліпідемія та посилена агрегація тромбоцитів. Нині терапевтичні стратегії на основі фіксованих комбінацій препаратів є надзвичайно актуальними, оскільки, незважаючи на наявність ефективних лікарських препаратів, контроль кардіоваскулярного ризику залишається недостатнім насамперед через низьку прихильність та обмежений доступ до лікування. ...

02.05.2024 Ендокринологія Призначення та ефективність вітаміну D при ендокринних захворюваннях: автоімунна патологія щитоподібної залози (хвороба Грейвса і Хашимото), цукровий діабет та ожиріння

Нещодавні дослідження показали, що прогноз за різних поширених захворювань, ендокринних, автоімунних розладів і навіть прогресування раку пов’язані з концентрацією вітаміну D у плазмі. Завдяки експресії гена 1α-гідроксилази (CYP27B1) клітини імунної системи (В-, Т- та антигенпрезентувальні клітини) здатні продукувати активний метаболіт кальциферол – речовину з імуномодулювальними властивостями. Рецептори до вітаміну D (vitamin D receptor, VDR) експресують на поверхні імунних клітин. Доведено зв’язок між поліморфізмом генів VDR або CYP27B1 і патогенезом автоімунних ендокринних захворювань. Метою огляду є вивчення впливу вітаміну D, наслідків його дефіциту та корисної ролі добавок із ним при деяких ендокринних розладах, які часто спостерігають у клінічній практиці. ...

02.05.2024 Терапія та сімейна медицина Ендокринологія Сучасний стан проблеми COVID‑19 у світі і в Україні

Збудник COVID‑19, SARS-CoV‑2, з яким людство вперше стикнулося у 2019 р., поширився по всьому світу, заразивши мільйони людей. Сьогодні, через тягар війни та економічної нестабільності, тема COVID‑19 не сприймається так гостро, як ще кілька років тому, хоча насправді вона не втратила своєї актуальності. Саме сучасному стану проблеми COVID‑19 у світі та в Україні була присвячена доповідь директора ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин імені В.П. Комісаренка НАМН України», академіка Національної академії медичних наук України, члена-кореспондента НАН України, віце-президента НАМН України, президента Асоціації ендокринологів України, професора Миколи Дмитровича Тронька під час першого у 2024 р. засідання науково-освітнього проєкту «Школа ендокринолога», яке відбулося 20-24 лютого. ...

02.05.2024 Ендокринологія Метформін: оновлення щодо механізмів дії та розширення потенціалу застосування

Протягом останніх 60 років метформін є найпоширенішим цукрознижувальним засобом і рекомендований як препарат першої лінії для осіб з уперше виявленим цукровим діабетом (ЦД) 2 типу. Сьогодні понад 200 млн осіб із ЦД 2 типу в усьому світі щодня застосовують метформін як монотерапію або в комбінації. Препарат усе частіше використовують для лікування гестаційного ЦД та в пацієнтів із синдромом полікістозних яєчників. ...