Головна Будет ли пандемия гриппа в 2004 году? (укр)

27 березня, 2015

Будет ли пандемия гриппа в 2004 году? (укр)

Автори:
Підготувала Ганна Денисюк

Всесвітня організація охорони здоров’я прогнозує можливість розвитку епідемії грипу, якої не було за маcштабами на планеті з 1968 року. В Україні в сезоні 2003–2004 років можна очікувати на інтенсивну епідемію грипу, пов’язану з вірусами типів А і В. Але, за попередніми даними, з огляду на те, що цього року в Україні прогнозується циркуляція штамів вірусів грипу типу А та В, що не є новими, інтенсивність епідпроцесу не перевищуватиме показників попереднього року. Тому бажано уникати штучного напруження ситуації з приводу можливої «всесвітньої епідемії».

Основними заходами попередження і боротьби з масовими захворюваннями на грип залишаються вакцинація, хіміопрофілактика, хіміотерапія, а також антибіотикотерапія для лікування бактеріальних ускладнень. У попередженні широкого розповсюдження епідемічного процесу велику роль відіграє просвітницька робота — своєчасне інформування населення про індивідуальні засоби захисту, підвищення імунітету, ведення здорового способу життя. Нагадаємо, що сезон грипу 2002–2003 років в Україні на відміну від 2001–2002 років був більш активним, і епідеміологічний процес охопив майже всі регіони країни. Найбільш чітко це виявилося в другій половині лютого 2003 року, коли епідемія грипу почалась у двох (Волинська та Дніпропетровська області) з 25 адміністративних територій, що стало приводом для оголошення початку епідемії грипу в Україні. У дванадцяти регіонах епідемія завершилась досить швидко — за 1-4 тижні, але в шести — Волинська, Дніпропетровська, Івано-Франківська, Львівська, Полтавська, Сумська, Хмельницька — спостерігалася протягом 6-7 тижнів. Більша частина хворих (43,73%) припала на вікову групу 0-14 років, у якій школярі (7-14 років) становили, за даними опорних баз Українського центру грипу, 26,6%, що цілком обгрунтовано й закономірно.

Епідемія закінчилася на 13-му (24.03-31.03) тижні поточного року. Усього перехворіло 2 376 103 особи, померло 8 хворих, з них не були щеплені проти грипу четверо осіб, тобто 50%.

За розрахунками санітарно-епідеміологічних станцій 11 областей та м. Києва, економічні втрати, пов’язані з минулою епідемією, становили 400 млн. грн. На сьогодні в жодній з 10 опорних баз Українського центру грипу не відзначено перебільшення чи досягнення епідемічних порогів. Захворюваність населення пов’язана переважно з циркуляцією збудників респіраторних інфекцій вірусного походження, які здебільшого вражають дітей до 14 років. Проте крім цих збудників у Донецькому та Одеському регіонах помічено поодинокі випадки ГРЗ, що пов’язані етіологічно з вірусами грипу. Фахівці вважають, що це можна розглядати як його «приховану» циркуляцію, яка за несприятливих умов може перейти в активну фазу епідемічного процесу з розвитком спалаху грипу, як це було у с. Вербляни Львівської області.

Інтенсивну циркуляцію вірусу грипу можна очікувати наприкінці першої декади січня, після закінчення різдвяних канікул у дітей та дорослих. За попередніми даними, епідемія буде середньої інтенсивності, вважає начальник управління профілактики інфекційних захворювань МОЗ України Людмила Мухарська.

Міністерство охорони здоров’я України активно працює в напрямі мінімізації негативних наслідків епідемії грипу. З метою попередження спалаху грипу та захисту здоров’я найбільш уразливих верств населення, а це діти, літні люди, за медичними показаннями тощо Уряд України виділив 10 млн. грн. на закупівлю вакцин.

Станом на середину грудня вакциновано 419 091 осіб. За кошти місцевих бюджетів вакциновано медичних працівників, викладачів та вихователів (64 844), дітей-сиріт будинків-інтернатів (6863). 286 593 осіб пройшли щеплення за кошти підприємств. Майже 10% від загальної кількості вакцинованих осіб пройшли щеплення за власні кошти. У порівнянні з минулим тижнем рівень захворюваності на грип та гострі респіраторні інфекції зріс в Україні майже на 9%.

З 15 по 21.12.2003 року зареєстровано 67 721 випадок захворювання на грип та ГРВІ в містах України. Найбільша кількість у Києві — 28 995 випадків, Дніпропетровську — 6264, Львові — 6112, Донецьку — 4940, Запоріжжі — 4024, Вінниці — 4343. Зменшення захворюваності спостерігається у Львові, Одесі, Харкові. Переважну більшість хворих на грип та ГРВІ становлять діти від 7 до 14 років.

Епідемічну ситуацію в Україні можна характеризувати як повільний перебіг сезонного підйому захворюваності на грип та грипоподібні захворювання. За даними Українського центру грипу та ГРВІ, є реальна можливість занесення вірусу з прикордонних країн, що може створити передумови для спалаху грипу найближчим часом. Але в Донецькій області епідемічний поріг захворюваності на грип та ГРВІ у школярів в цілому вже перевищує 14%. У ряді регіонів (Горлівка, Макіївка, Жданівка) епідпоріг перевищив уже у два та більше разів при тому, що захворюваність серед дорослого населення ще не досягла епідемічного рівня. У зв’язку з цим міськими органами виконавчої влади м. Макіївка прийнято рішення про призупинення учбового процесу в усіх школах міста з 22 грудня. У Донецькій області з 24.12.2003 року введено щоденне спостереження за захворюваністю школярів на грип та ГРВІ і здійснюються протигрипозні заходи. Оскільки серед інших контингентів населення рівень захворюваності нижчий епідемічного порогу, у регіоні триває щеплення проти грипу. Область отримала протигрипозну вакцину, придбану на кошти держбюджету, для проведення імунізації найбільш незахищених верств населення.

Поки йде дискусія — буде епідемія грипу в країні чи ні, директор Українського центру грипу і гострих респіраторних інфекцій, член-кореспондент НАН і АМН України Аркадій Фролов у розмові з нашим кореспондентом радить зробити все, щоб запобігти хворобі — це легше і дешевше, ніж боротися з нею і її ускладненнями. Звичайно, вважає Аркадій Фролов, від грипу найкращим засобом є щеплення, але деяким людям воно протипоказано, інші просто не хочуть проходити вакцинацію. У такому разі треба дотримуватися кількох простих, але вельми ефективних заходів, які дозволять зберегти імунітет і протистояти інфекціям: треба частіше мити руки, пити більше рідини. Учений також радить частіше гуляти на свіжому повітрі і провітрювати приміщення. Рекомендовано дієту, що складається з продуктів рослинного походження, молочних продуктів з низьким вмістом жиру, а також риби і м’яса нежирних сортів. Треба сказати тверде «ні» алкоголю і сигаретам. Перший збезводнює організм і завдає удару по печінці — основній очисній системі; паління висушує слизову носа і легенів, завдає удару по імунній системі. Тільки одна сигарета паралізує війки внутрішньої поверхні носа, що забезпечують захист від небажаних «прибульців», на 30-40 хвилин. І намагайтеся уникнути стресів, які руйнують імунну систему — нашу основну захисницю в екстремальних ситуаціях, радить Аркадій Фролов.