Книги издательства «Здоровье». Год издания — 2003 (укр)

27.03.2015

Продовжуємо знайомити читачів нашої газети з новими книжковими надходженнями, які нещодавно побачили світ у видавництві «Здоров’я».

«Інфекційні і паразитарні хвороби»

Інфекційні і паразитарні хвороби Вийшов у світ третій том посібника «Інфекційні і паразитарні хвороби», автор — академік АМН України, доктор медичних наук, професор, завідуюча кафедри інфекційних хвороб НМУ ім. О. О. Богомольця Ж. І. Возіанова. У книзі наведено відомості про інфекційні захворювання, збудники яких можуть потрапляти до організму людини різними шляхами, велику увагу, зокрема, приділено геморагічним гарячкам, якими нині активно займається ВООЗ. У посібнику надано докладну інформацію про такі геморагічні гарячки, як Ласса, Ебола, Марбурі, про деяких представників карантинних інфекцій (чума, віспа, сибирка), інфекції TORCH-комплексу тощо. Як і в попередніх томах, значну увагу приділено диференціальній діагностиці захворювань, розглянуто питання патогенезу й лікувальної тактики під час критичних станів (шок, ГДН, ГНН, мозкова кома), які найчастіше виникають у хворих з інфекційною патологією.

У запропонованому переліку літератури наведено переважно фундаментальні публікації останнього десятиріччя.

Посібник адаптований для навчальних програм і призначений для студентів вищих медичних навчальних закладів III і IV рівнів акредитації, лікарів-інтернів, курсантів, аспірантів і практичних лікарів.

Підручник «Комунальна гігієна»

Комунальна гігієна Підручник «Комунальна гігієна», підготовлений академіком НАН і АМН України, Академії педагогічних наук України, РАМН Є. Г. Гончаруком та співробітниками кафедри комунальної гігієни і екології України НМУ ім. О. О. Богомольця, провідними вченими України і Росії. Автори висвітлюють класичні положення світової гігієнічної науки, враховуючи найновіші досягнення, що стосуються впливу на організм людини антропогенних і природних чинників нав-колишнього середовища та соціально-економічних умов. Механізм їхньої дії розкрито на всіх рівнях організації живої матерії.

У підручнику наведено нові досягнення у теоретичних, методологічних підходах, принципових схемах гігієнічного нормування, вмісту шкідливих і небезпечних чинників у всіх складових біосфери. Йдеться про особливості гігієнічного нормування, викладених з урахуванням ізольованої, комбінованої, комплексної і поєднаної дій усіх чинників, а також можливих віддалених наслідків канцерогенного, мутагенного, ембріотоксичного, гонадотоксичного, нейротоксичного ефектів тощо.

У книзі вдало висвітлено сучасні методологічні та методичні підходи щодо вивчення здоров’я населення за чотирма основними групами показників: демографічними (народжуваність, смертність, природний приріст населення та інші), фізичного розвитку, захворюваності та інвалідності.

Описано особливості проведення запобіжного та поточного санітарного нагляду за основними об’єктами комунальної гігієни. Окреслено систему профілактичних заходів, спрямованих на збереження, зміцнення здоров’я і поліпшення умов життя людей.

У традиційних для підручника з комунальної гігієни семи розділах продемонстровано дію головних законів гігієни. Охарактеризовано екологічну ситуацію, що склалася в Україні, зокрема, під впливом аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

Наведено законодавчі й нормативно-методичні документи з питань охорони здоров’я населення, навколишнього середовища. Підручник призначений для базової підготовки лікарів педіатричного, лікувального, медико-профілактичного факультетів вищих медичних навчальних закладів, а також підготовки лікарів-інтернів та перепідготовки практичних лікарів медико-профілактичного фаху у вищих медичних закладах післядипломної освіти.

Ця книга вперше в історії гігієни видається українською мовою. ЇЇ автори продовжують і розвивають традиції, закладені такими корифеями медичної науки, як О. М. Марзєєв, П. І. Баранник, Р. Д. Габович, К. А. Буштуєва.

Підручник буде корисний у повсякденній роботі практичним та санітарним лікарям, а також студентам вищих медичних навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.

«Рецептурный справочник врача»

Рецептурный справочник врача Нещодавно побачив світ новий «Рецептурный справочник врача», автори І. С. Чекман, І. Ф. Полякова, М. А. Андрейчін, Я. С. Березницький, П. Н. Боднар, С. М. Віничук, А. Ф. Возіанов та інші видатні спеціалісти України. Книга отримала належне визнання лікарів-практиків. Загальний тираж становить 1,5 млн. екземплярів.

Рецептурний довідник лікаря видається вже восьмий раз, у виданні викладено сучасні методи лікувальної терапії, але крім цього він може бути й посібником з фармакотерапії, тому що в ньому описано вітчизняні й зарубіжні препарати, що найчастіше призначаються в клінічній практиці, та їх комбінації, а також схеми медикаментозного лікування різноманітних захворювань. У цьому виданні, на відміну від попередніх, наведено велику кількість найменувань препаратів, дозволених до вживання в медичній практиці України (вказуються їх синоніми й аналоги). Наведено нові дані щодо взаємодії лікувальних засобів, які дадуть змогу практичному лікарю обгрунтовано проводити комбіновану фармакотерапію.

Розділи цієї книги присвячені загальній рецептурі, кардіології, захворюванням органів дихання, травлення, алергічним захворюванням, психічним розладам, захворюванням системи крові, нервової системи, нирок і сечовивідних шляхів, статевих органів у чоловіків, оториноларингологічним патологіям, акушерству і гінекології, дерматології, педіатрії, інфекційним та ендокринним захворюванням.

Довідник призначений для лікарів різних спеціальностей — курсантів, інтернів, студентів вищих медичних учбових закладів III-IV рівнів акредитації.

«Практикуму з хімії»

Практикуму з хімії Робота в хімічній лабораторії завжди пов’язана з деякою небезпекою, оскільки більшість хімічних речовин отруйні, вогне- та вибухонебезпечні. Нещасним випадкам у хімічній лабораторії можна запобігти, якщо чітко дотримуватися правил техніки безпеки. Безпека проведення досліду залежить від його виду, проте існують загальні правила для кожного, хто працює в лабораторії, виконання яких повинно бути обов’язковим, незалежно від того, який дослід проводять.

Автори «Практикуму з хімії» Л. М. Касютіна, викладач Харківського базового медичного училища № 1, та А. С. Ліпченко, викладач вищої категорії, викладач-методист Київського медичного коледжу № 1, описали лабораторні та практичні заняття з курсу загальної, неорганічної й органічної хімії. Підручник містить основну частину, у якій викладено теоретичний матеріал, подано опис проведення дослідів до кожної теми. Після кожної лабораторної роботи наведено контрольні запитання, вправи, задачі. Особливу увагу приділено проведенню якісних реакцій на різні функціональні групи, розглянуто властивості сполук з точки зору їх електронної будови та взаємовпливу атомів у молекулах.

Подано основи обміну мінеральних та органічних сполук в організмі людини, кругообігу речовин у природі, взаємозв’язку живої і неживої природи.

Практикум складений згідно з сучасною українською хімічною номенклатурою. Він призначений для студентів вищих медичних навчальних закладів І-II рівнів акредитації.

СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ

23.04.2024 Неврологія Терапія та сімейна медицина Стрес у житті жінки: як втримати масу тіла, коли його заїдаєш?

16-17 лютого в Києві відбувся науково-практичний майстер-клас «Хронічний стрес сьогодення: обрані запитання про здоров’я жінки в різні вікові періоди». Під час заходу виступили фахівці різних спеціальностей, було обговорено важливі аспекти жіночого здоров’я як психологічного, так і фізичного. Доповіді присвячувалися різноманітним питанням, зокрема репродуктивним проблемам, онкологічним захворюванням, психосоматичним розладам. Під час події виступила засновниця Академії довголіття Dr. Skytalinska, віцепрезидент Асоціації дієтологів України, лікар-дієтолог Оксана Василівна Скиталінська. Доповідь Оксани Василівни була присвячена впливу тривалого стресу на харчування та пов’язані з цим наслідки для здоров’я жінок. Окрім пояснення механізмів негативного впливу стресу, під час доповіді лікарка також надала важливі практичні рекомендації стосовно здорового харчування....

23.04.2024 Неврологія Терапія та сімейна медицина Активна розумова діяльність в умовах сьогодення: нутритивний підхід для збереження когнітивного та фізичного здоров’я

Події останніх 5 років є неабияким викликом для психічного стану кожного українця: спочатку – ​пандемія коронавірусу та запроваджені через неї карантинні обмеження, а далі – ​повномасштабне російське вторгнення, що триває уже понад 2 роки. Все це спричиняє погіршення психічного здоров’я населення. Такі надзвичайні ситуації, що характеризуються загрозою з невизначеною тривалістю, створюють масивне стресове навантаження, яке підсилюється відчуттям самотності та відчуженості, підвищують тривожність, а також є підґрунтям розвитку психічних розладів. Відомо, що ці стани порушують розумову діяльність, тобто перешкоджають концентрації та аналізу інформації. ...

23.04.2024 Кардіологія Неврологія Терапія та сімейна медицина Особливості ведення пацієнтів із торакалгією

Торакалгія – симптом, пов’язаний із захворюваннями хребта. Проте біль у грудній клітці може зустрічатися за багатьох інших захворювань, тому лікарям загальної практики важливо проводити ретельну диференційну діагностику цього патологічного стану та своєчасно визначати, в яких випадках торакалгії необхідна консультація невролога. В березні відбувся семінар «Академія сімейного лікаря. Біль у грудній клітці. Алгоритм дій сімейного лікаря та перенаправлення до профільного спеціаліста». Слово мала завідувачка кафедри неврології Харківського національного медичного університету, доктор медичних наук, професор Олена Леонідівна Товажнянська з доповіддю «Торакалгія. Коли потрібен невролог»....

23.04.2024 Психіатрія Терапія та сімейна медицина Актуальні питання психіатрії, наркології та клінічної психології

Через травмувальні ситуації, пов’язані з війною в Україні, суттєво погіршився стан психічного здоров’я населення, що потребує посилення заходів для надання постраждалим своєчасної медичної допомоги. У березні у форматі онлайн відбулася науково-практична конференція з міжнародною участю «Психіатрія, наркологія, клінічна психологія та загальна медична практика: міждисциплінарні питання сучасності». Було розглянуто проблеми організації психіатричної допомоги в умовах протистояння військовій агресії, а також актуальні питання психіатричної, наркологічної, медико-психологічної та психотерапевтичної допомоги постраждалим. ...