7 жовтня, 2016
Урядовий вісник: про проблеми та шляхи їх вирішення
7 вересня відбулося перше засідання Комітету Верховної Ради (ВР) з питань охорони здоров’я (далі – Комітету) після парламентських канікул. У ньому взяли участь в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, заступник міністра охорони здоров’я Роман Романович Ілик (відповідає за питання фармацевтичної діяльності, ліцензування, контролю якості надання медичної допомоги, взаємодії з профільним Комітетом) та новопризначені заступники – Павло Ковтонюк (контролює напрям реформ, проект Світового банку та фінансовий сегмент) й Олександр Лінчевський (сфера впливу – медичний департамент, управління екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, відділ освіти та науки).
Уже традиційно першим питанням експерти розглянули звіт представників МОЗ щодо стану поставок у регіони лікарських засобів, імунобіологічних препаратів і медичних виробів, закуплених через спеціалізовані міжнародні організації за кошти Державного бюджету України у 2015 р. На 7.09.2016 р. ПРООН було поставлено 93% закуплених препаратів, ЮНІСЕФ – 64%, Crown Agents – 61%. За словами заступника голови Комітету Ірини Володимирівни Сисоєнко, ситуацію щодо забезпеченості населення України вакцинами можна оцінити як критичну.
За інформацією МОЗ, станом на 1 серпня рівні охоплення дітей першого року життя щепленнями проти ключових інфекцій є такими:
• туберкульоз – 13,1%;
• поліомієліт – 39,8%;
• кашлюк, дифтерія, правець – 2,3%;
• гемофільна інфекція – 7,3%;
• кір, паротит, краснуха – 37,8%;
• гепатит В – 28,8%.
Згідно з даними представників МОЗ, на 26.08.2016 р. між регіонами розподілено декілька вакцин, зокрема для профілактики дифтерії, правця, кашлюку (ацелюлярний компонент), поліомієліту та захворювань, спричинених Haemophilus influenzaе типу b (Пентаксим; 417 700 доз); гепатиту В (350 000 доз); захворювань, спричинених Haemophilus influenzaе типу b (519 950 доз); кору, паротиту та краснухи (277 000 доз); дифтерії та правця в дорослих (АДП-м; 1 599 000 доз). До регіонів уже надійшло 91 390 доз вакцини для профілактики сказу, закупленої ЮНІСЕФ. 26 серпня здійснено поставки в Україну 2,5 млн доз вакцини проти туберкульозу, що, як очікується, поповнять арсенал лікарів у всіх областях протягом 7-10 днів.
На думку члена Комітету Олексія Миколайовича Кириченка, можливий варіант вирішення проблеми хронічного дефіциту вакцин – затвердження 5-річної програми вакцинації в Україні. Це дозволить попередньо визначити обсяг закупівель конкретних вакцин, сформувати відповідні пропозиції до виробників/дистрибуторів, укладати довготривалі контракти та замовляти препарати у виробника.
Лише нещодавно МОЗ розпочав процедуру закупівель на 2016 р. (Наказом МОЗ України від 02.06.2016 № 504 затверджено номенклатуру лікарських засобів, що закуповуватимуться на виконання державних цільових програм та комплексних заходів програмного характеру за державні кошти у 2016 р.) Очікується, що процес буде завершено у жовтні поточного року. Члени Комітету наголосили на необхідності якомога більш оперативного аналізу потреб регіонів у ліках й ініціації діяльності щодо закупівель-2017.
Відповідаючи на питання депутатів щодо доцільності продовження закупівель за допомогою міжнародних організацій, Уляна Супрун зазначила: «Законодавство вимагає від нас цієї співпраці. Ми проаналізували проблеми, які виникли під час закупівель-2015, і працюємо над їх усуненням разом з міжнародними організаціями. Сподіваюся, що вже наступного року система функціонуватиме набагато краще. Наразі задля покращення ситуації працюють 15 осіб, більшість із яких – юристи та фінансисти».
«На жаль, щороку охорона здоров’я залишається недофінансованою. Ми повинні якомога раніше почати формувати потреби за кожною програмою, це дозволить вплинути на збільшення державного бюджету наступного року», – наголосила І. В. Сисоєнко.
У ході аналізу ефективності виконання МОЗ України у 2016 р. бюджетної програми «Лікування громадян України за кордоном» особливу увагу присутні сфокусували на необхідності виділення МОЗ у поточному році додаткових коштів у сумі 183,8 млн грн.
За результатами засідання затверджено план роботи Комітету на період п’ятої сесії ВР України VIII скликання та схвалено ініціативу щодо проведення круглого столу «Опікова травма в Україні: лікування та профілактика. Вивчення міжнародного досвіду» (захід відбудеться 15 вересня у Львові).
Одним рядком
• 12 жовтня відбудуться парламентські слухання «Права дитини в Україні». 5 вересня законопроекти № 1332 та № 1164, що передбачають збільшення заробітної плати медичним працівникам, було внесено до порядку денного ВР України. Про це у Facebook повідомила І. В. Сисоєнко. Раніше народний депутат неодноразово зверталася до уряду і голови парламенту з проханням розглянути законопроекти та врахувати необхідність внесення додаткових коштів при формуванні бюджету-2017.
Згідно із законопроектом № 1332 «Про внесення змін до Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» медичні працівники зможуть отримувати:
• надбавки за вислугу років залежно від стажу роботи в державних і комунальних закладах охорони здоров’я;
• щорічну грошову винагороду за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків;
• матеріальну допомогу на оздоровлення під час щорічної відпустки;
• доплати до посадового окладу за роботу в державних і комунальних закладах охорони здоров’я, розташованих у сільській місцевості та селищах міського типу.
Схвалення законопроекту № 1164 «Про внесення змін до Закону України «Про екстрену медичну допомогу» дозволить виплачувати підвищені посадові оклади, надбавки за особливий характер праці і вислугу років, інші доплати, премії і винагороди водіям бригад екстреної медичної допомоги та ін.
• Київська обласна рада схвалила програму «Вдосконалення екстреної медичної допомоги в Київській області на 2016-2018 рр.», серед ключових завдань якої – покращення доступності екстреної медичної допомоги (ЕМД) для населення; забезпечення дотримання нормативу прибуття бригад до пацієнтів у межах 10 хв у містах та 20 хв у сільській місцевості; створення єдиної оперативно-диспетчерської служби та її укомплектування; покращення транспортної доступності, обсягів і якості надання ЕМД населенню області; обладнання автомобілів служби ЕМД GPS-навігаторами і датчиками контролю витрат пального; реорганізація приймальних відділень центральних районних та багатопрофільних міських лікарень у сучасні відділення медичної допомоги.
Підготувала Ольга Радучич
Медична газета «Здоров’я України» № 17 (390), вересень 2016 p.