24 липня, 2017
Поліпоїдний ендометріоз, який маніфестував як пухлина товстої кишки
Жінка 58 років з хронічною діареєю і післяменопаузальною матковою кровотечею проходила планову колоноскопію для скринінгу колоректального раку. Під час процедури було виявлено велике новоутворення, яке простягалося від проксимальної частини прямої кишки до дистальної частини сигмоподібної кишки і майже перекривало кишковий просвіт (рис. 1).
Колоноскоп, який вдалося просунути проксимальніше, показав, що інші відділи товстої кишки в нормі. При гістологічному дослідженні біоптатів новоутворення було виявлено грануляційну тканину, ендометріоїдні залози і строму. Імуногістохімічний аналіз виявив CK7, PAX8, віментин, рецептори естрогенів і прогестерону в залозах і стромі, що є характерним для ендометріозу. Ознаки малігнізації були відсутніми навіть у більш глибоких гістологічних зрізах. Проте, враховуючи великі розміри новоутворення, на підставі лише гістологічного дослідження зразків виключити злоякісний процес було неможливо. Комп’ютерна томографія живота й таза показала збільшену матку з нерівномірним контрастуванням, ректосигмоїдне потовщення з нерівномірним контрастуванням, а також множинні однаково контрастовані вузлові м’якотканинні вогнища в брижі сигмоподібної кишки і параректальній жировій клітковині. За даними комп’ютерної томографії грудної клітки ознак метастазів у легенях не виявлено.
Пацієнтці було виконано експлораторну лапаротомію з видаленням ректосигмоїдної маси, проктосигмоїдектомію з низьким тазовим анастомозом і формуванням проксимальної петльової ілеостоми, тотальну абдомінальну гістеректомію і двосторонню сальпінгооваріектомію. Видалений матеріал являв собою масу розміром 13×7×4 см, що містила слизову оболонку товстої кишки (рис. 2). Ендометріоз розповсюджувався на шийку матки і тканину між маткою і кишечником. Гістологічне дослідження видаленого матеріалу виявило ендометріоїдні залози і строму без атипії та вогнища простої гіперплазії і слизової метаплазії, що відповідало діагнозу поліпоїдного ендометріозу без злоякісної трансформації (рис. 3). У післяопераційному періоді пацієнтку двічі госпіталізували для дренування абдомінального серединного вертикального розрізу накладанням вакуумної пов’язки і лікування поверхневого целюліту навколо ілеостоми, який розвинувся внаслідок негерметичного з’єднання між стомним мішком і шкірою. Інші ускладнення не відзначалися.
Поліпоїдний ендометріоз – рідкісний стан, який важко діагностувати на підставі лише ендоскопії і дослідження біопсійного матеріалу. Це захворювання асоціюється з різноманітними неспецифічними ендоскопічними знахідками, зокрема поліпоїдними утвореннями від невеликих пласких поліпів до масивних поліпів на ніжці сіро-білого, рожево-червоного або жовто-коричневого забарвлення, іноді кістозних або геморагічних. Ці новоутворення часто піддаються хірургічній резекції через те, що їх важко відрізнити від злоякісного процесу.
Список літератури знаходиться в редакції.
Han K., Li X., Bhargava R. et al. Polypoid Endometriosis Presenting as a Colonic Mass.
ACG Case Rep J 2017; 4: e39.
Переклав з англ. Олексій Терещенко
Тематичний номер «Гінекологія, Акушерство, Репродуктологія» № 2 (26), червень-липень 2017 р.