22 червня, 2017
Біологічна терапія надає нові можливості зберегти зір пацієнтам з неінфекційним запаленням судинної оболонки ока
18 травня Глобальна біофармацевтична компанія AbbVie повідомила, що МОЗ України схвалило нове показання до застосування препарату Humira® (адалімумаб) для лікування неінфекційного інтермедіарного, заднього і панувеїту в дорослих пацієнтів з відсутністю відповіді на терапію кортикостероїдами (КС), спричиненою непереносимістю або медичними протипоказаннями до подібної терапії. Увеїт – це загальна назва групи захворювань, що пов’язані із запаленням судинної оболонки ока (в пер. із грецької «uvea»). Вони можуть виникнути в дорослої людини в будь-який віковий період, проте найчастіше – у працездатному віці (20-50 років) [1]. Захворювання, як правило, супроводжуються такими ускладненнями, як розвиток закритокутової форми глаукоми, катаракта, дистрофія та інфаркт сітківки, набряк диска зорового нерва та ін. Більше того, у пацієнтів з увеїтами в 50% випадків розвивається часткова, а в 10% – повна сліпота [3-5], що є серйозним тягарем для самого хворого і його родини, а також для систем охорони здоров’я, економіки і суспільства в цілому.
Ось як прокоментували появу на вітчизняному фармацевтичному ринку цього представника біологічних засобів лікування імуно-опосередкованих захворювань.
Оксана Вітовська, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри офтальмології Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця (м. Київ), заслужений лікар України, головний офтальмолог МОЗ України: «Захворювання судинної оболонки ока, або увеїти, здатні стати причиною зниження зору і навіть сліпоти. Як правило, вони виникають при несвоєчасній діагностиці та неадекватному лікуванні. Завдання офтальмологів – вчасно розпізнати хворобу, виявити причини і призначити ефективну терапію. Ось чому для нас дуже важлива співпраця із суміжними профільними спеціалістами – ревматологами, інфекціоністами, імунологами. Застосування сучасних засобів лікування неінфекційних увеїтів може стати ефективним методом профілактики сліпоти».
Неінфекційні увеїти, розвиток яких не пов’язаний з діяльністю бактерій, більше ніж у 50% випадків виникають на фоні таких системних аутоімунних захворювань, як системний червоний вовчак, виразковий коліт, анкілозуючий спондиліт, хвороба Крона та інші аналогічні хвороби [6]. До факторів ризику також відносять генетичну схильність, інфекційні захворювання, травми ока в минулому, а також куріння [7-9].
Ірина Головач, доктор медичних наук, професор, керівник центру ревматології клінічної лікарні «Феофанія» (м. Київ): «До цього часу хворі на неінфекційні форми увеїту перебували на тривалій терапії КС, яка вимагає ретельного спостереження через велику кількість побічних явищ. На жаль, не у всіх пацієнтів ця терапія була ефективна. Тому ми схвалюємо появу в офтальмологічній практиці інноваційних препаратів, що добре зарекомендували себе в інших терапевтичних сферах».
Біологічний препарат Humira® в червні 2016 р. був схвалений FDA (Управління США з контролю якості харчових продуктів і лікарських засобів) до застосування в лікуванні дорослих пацієнтів з неінфекційним панувеїтом (ураження всієї слизової оболонки ока), заднім (ураження в основному сітківки та зорового нерва) та інтермедіарним увеїтом (запалення, що локалізується в плоскій частині війкового тіла, периферії сітківки і передніх відділах скловидного тіла ока).
Ефективність та безпека препарату Humira® для лікування неінфекційного панувеїту, заднього та інтермедіарного увеїту в дорослих пацієнтів вивчалися у двох великих клінічних дослідженнях. У дослідженні VISUAL 1 брали участь пацієнти з активними (такими, що загрожують втратою зору) неінфекційними інтермедіарними, задніми або панувеїтами. Вчені встановили, що застосування адалімумабу асоціюється зі значно меншим ризиком виникнення загострень увеїту [10]. За допомогою препарату Humira® (без гормонального супроводу) контролювалися множинні аспекти запалення. У дослідженні VISUAL 2 у пацієнтів з неактивними неінфекційними інтермедіарними, задніми або панувеїтами, які отримували системні КС, прийом препарату Humira® значно знизив ризик загострень або втрати зору після відміни КС [11].
«Компанія AbbVie в Україні прагне забезпечити доступ пацієнтів до передових методів лікування, які продемонстрували свою ефективність та безпеку в ході міжнародних досліджень і в клінічній практиці. Ми раді, що показання до застосування нашого біологічного препарату було розширено. Протягом багатьох років він доводить свою високу результативність у лікуванні ревматоїдного, ювенільного ідіопатичного і псоріатичного артритів, анкілозуючого спондиліту, бляшкового псоріазу, хвороби Крона і виразкового коліту, а тепер дозволить лікарям поліпшити стан здоров’я пацієнтів з неінфекційними формами увеїту», – впевнений Віталій Гордієнко, генеральний менеджер AbbVie в Україні.
Призначення препарату Humira® за показаннями «лікування неінфекційного інтермедіарного, заднього і панувеїту у дорослих пацієнтів з відсутністю відповіді на терапію КС, яким необхідно знизити їх дозу, за наявності непереносимості або медичних протипоказань до лікування КС» можливе з дати затвердження цього показання МОЗ України від 9 березня 2017 р.
Біологічний препарат Humira® також схвалений для застосування в Україні за показаннями «лікування ревматоїдного артриту, ювенільного ревматоїдного артриту, псоріатичного артриту, анкілозуючого спондиліту, хвороби Крона, бляшкового псоріазу».
Для довідки
AbbVie – глобальна науково-дослідна біофармацевтична компанія, напрям діяльності якої – розробка інноваційних методів лікування деяких з найсерйозніших захворювань. Місія компанії – використовувати експертизу, досвід відданих справі співпрацівників і унікальний підхід до інновацій для відкриття, розробки і виведення на ринок передових методів лікування, перш за все у сфері імунології, онкології, вірусології та неврології. Співробітники компанії AbbVie щодня працюють у 75 країнах світу над вдосконаленням рішень найважливіших проблем охорони здоров’я.
Додаткову інформацію про компанію можна отримати за адресою www.abbvie.com. Слідкуйте за новинами @abbvie в Twitter, Facebook або LinkedIn.
Список літератури
- Durrani Om et al. Br J Ophthalmol 2004; 88 (9): 1159-62.
- Brault M. W. et al. MMWR2009; 58 (16): 421-6.
- Miserocchi et al. Eur J Ophthalmol 2013; 23 (5): 705-17.
- Rothova A et al. Br J Ophthalmol 1996; 80 (4): 332-6.
- Vavvas D. and Foster C. S. Int Ophthalmol Clin 2004; 44(3): 187-203.
- Prete M., Guerriero S., Dammacco R. et al. Autoimmune uveitis: a retrospectrive analysis of 104 patients from a tertiary reference center. J Ophthalmic Inflamm Infect. 2014; 4:17.
- Yang M. M., Lai T. Y., Luk F. O. et al. The roles of genetic factors in uveitis and their clinical significance. Retina. 2014;34(1):1-11.
- Caspi R. R. A look at autoimmunity and inflammation in the eye. J Clin Invest. 2010;120(9):3073-3083.
- Lin P., Loh A. R., Margolis T. P. et al. Cigarette Smoking as a Risk Factor for Uveitis. Ophthalmology. 2010;117(3):585-590.
- Jaffe G. et al. N Engl J Med 2016;375:932-43.
- Nguyen Q. et al. Lancet 2016; 388: 1183-92.
Контакти:
Анна Самохвалова,
директор зі зв’язків із громадськістю AbbVie в Росії, Україні та СНД
Anna.Samokhvalova@abbvie.com
+7 (965) 115 88 61
UAHUM170082
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 10 (407), травень 2017 р.