29 травня, 2018
Громадська організація «Всеукраїнське об’єднання захисту медичних працівників»
На запитання читачів відповідає юрист громадської організації «Всеукраїнське об’єднання захисту медичних працівників» (ГО «ВОЗМП») Лілія Секелик.
? Скільки пацієнтів зможуть самостійно (без направлення сімейного лікаря) записатися до вузького спеціаліста?
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» від 19 жовтня 2017 р. № 2168-VIII (далі – Закон № 2168-VIII) надання медичних послуг і лікарських засобів за програмою медичних гарантій, пов’язаних з вторинною (спеціалізованою), третинною (високоспеціалізованою), паліативною медичною допомогою та медичною реабілітацією, здійснюється за направленням лікаря, який надає первинну медичну допомогу (ПМД), або лікуючого лікаря в порядку, передбаченому законодавством, крім випадків, коли згідно із законодавством направлення лікаря не потрібне.
Статтею 1 Закону № 2168-VIII встановлено, що програма державних гарантій медичного обслуговування населення визначає перелік та обсяг медичних послуг (включно з медичними виробами) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв’язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв’язку з вагітністю та пологами.
Враховуючи вищевикладене, варто зазначити, що не можна встановити кількість пацієнтів, які зможуть самостійно (без направлення сімейного лікаря) записатися до спеціаліста вузького профілю.
Отже, будь-який пацієнт зможе звернутися за медичною допомогою (вторинною (спеціалізованою), третинною (високоспеціалізованою), паліативною медичною допомогою та медичною реабілітацією) до спеціаліста вузького профілю закладу охорони здоров’я (ЗОЗ) без направлення, проте найважливішим моментом буде те, що оплата отриманого медичного обслуговування в повному обсязі здійснюватиметься за власні кошти пацієнта.
? Як слід поводитися лікарю, якщо він не хоче підписувати декларацію з певним (конкретним) пацієнтом?
Відповідно до ст. 9 Закону України № 2168-VIII надавачам медичних послуг забороняється відмовляти в прийнятті декларації про вибір лікаря, який надає ПМД, та веденні пацієнта, зокрема, на підставі наявності в пацієнта хронічного захворювання, віку пацієнта, його статі, соціального статусу, матеріального становища, зареєстрованого місця проживання тощо, крім випадків, передбачених законодавством.
Пунктом 4 розділу ІІ Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України від 19 березня 2018 р. № 504 (далі – Порядок, дата набрання чинності – 1 липня 2018 р.) встановлено оптимальний обсяг практики ПМД, а саме: 1800 осіб на одного лікаря загальної практики – сімейного лікаря; 2000 – на одного лікаря-терапевта; 900 – на одного лікаря-педіатра. Згідно з п. 5 розділу ІІ Порядку обсяг практики може відрізнятися, тобто можливе підписання більшої кількості декларацій з пацієнтами (наприклад, у сільській місцевості або гірських районах).
Виходячи з вищевикладеного, фактично лікар не має права відмовляти в підписанні декларації: єдиною причиною для відмови підписувати декларацію є наявність оптимальної кількості пацієнтів. У такому разі ЗОЗ, до якого звернувся пацієнт, має запропонувати йому іншого лікаря.
Додатково повідомляємо, що відповідно до п. 6 розділу ІІ Порядку, ст. 34 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19 листопада 1992 р. № 2801-XII лікар має право відмовитися від подальшого ведення пацієнта, якщо останній не виконує медичних приписів або правил внутрішнього розпорядку ЗОЗ, за умови, що це не загрожуватиме життю хворого і здоров’ю населення.
? Чи зміниться в рамках реформи навантаження на спеціалістів вузького профілю?
Відповідно до прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2168-VIII спеціалісти вузького профілю в усіх ЗОЗ до 2020 р. працюватимуть, як і раніше. З 2020 р. Національна служба здоров’я України (НСЗУ) має почати сплачувати за послуги саме на вторинній і третинній ланці, що ввійдуть у програму медичних гарантій. Ці послуги надаватимуться безоплатно, якщо пацієнт звернувся за направленням лікаря, який надає ПМД.
При цьому пацієнт зможе самостійно обирати спеціаліста вузького профілю чи ЗОЗ, у якому отримає послугу. НСЗУ оплатить звернення на підставі інформації та документів, що надасть ЗОЗ до електронної системи охорони здоров’я. Для цього ЗОЗ складатиме звіт в електронній системі охорони здоров’я, у якому зазначається обсяг наданих медичних послуг і лікарських засобів.
Станом на сьогодні ще не представлено проекти щодо вимог навантаження на спеціалістів вузького профілю, як, наприклад, це встановлено для ПМД (Порядок надання первинної медичної допомоги, затверджений наказом МОЗ України від 19 березня 2018 р. № 504).
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 9 (430), травень 2018 р.