3 липня, 2018
Проект «Здоровий зір»: що потрібно зробити, щоб наші діти бачили краще?
Усе розмаїття барв навколишнього світу неможливо пізнати без хорошого зору. Відомо, що саме через візуальне сприйняття людина отримує понад 90% усієї інформації. Тож складно переоцінити важливість органа зору для дитини. Процес формування та розвитку особистості безпосередньо залежить від якості картинок, які вона бачить. Зорове сприйняття навколишнього середовища з усіма його перевагами та недоліками допомагає дитині змалку об’єктивно оцінювати світ та своє місце у ньому.
На превеликий жаль, сьогодні в Україні склалася ситуація, коли половина дітей шкільного віку мають проблеми із зором. Причиною такої сумної статистики є недостатня обізнаність населення щодо необхідності профілактичного обстеження та ранньої діагностики офтальмологічної патології. З метою привернути увагу громадськості до проблеми стрімкого погіршення зору у дітей в Україні національна мережа оптик «Люксоптика» та Український медичний клуб за підтримки Міністерства охорони здоров’я України здійснюють реалізацію масштабного соціального проекту «Здоровий зір». Обговоренню результатів скринінгового обстеження зору у дітей шкільного віку, а також пріоритетних напрямів діяльності для його покращення була присвячена прес-конференція з експертами, яка відбулася 13 березня 2018 року на базі мультимедійної платформи іномовлення України «Укрінформ».
Про ключові аспекти проблеми патології зору в дітей розповів президент Асоціації дитячих офтальмологів України, завідувач кафедри офтальмології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, доктор медичних наук, професор Сергій Олександрович Риков.
– Найбільш проблемною категорією пацієнтів для дитячого офтальмолога є діти шкільного віку, в яких різко підвищується зорове навантаження, особливо на близькій відстані, що призводить до розвитку спазму акомодації та початкової міопії. Відсутність профілактичних оглядів є причиною поступового прогресування патології та виникнення серйозних ускладнень. Тому важливо своєчасно виявити порушення зору, адже сучасні методи корекції дозволяють повністю їх усунути, що дає можливість дитині радіти життю.
Щороку в Україні кількість дітей із патологією зору збільшується на 230-250 тис. осіб.
Тому сьогодні в нашій країні погано бачать близько 60-80% дітей. Серед батьків поширена думка, що зір їхніх дітей погіршується через користування комп’ютерами. Проте, згідно із даними наших досліджень, цей фактор займає лише 13-те місце серед усіх причин зниження зору в дітей. Першими ознаками міопії у дитини, на які батькам насамперед слід звернути увагу, є часте примруження очей та перегляд телевізора на близькій відстані.
Глобальний характер проблеми стрімкого погіршення зору демонструють і світові дані. За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), до 2020 р. у третини населення світу буде короткозорість.
У рамках проекту «Здоровий зір» протягом 2016-2017 рр. проведено скринінгове обстеження зору в дітей 20 українських шкіл. Про результати цього дослідження розповіла головний лікар-оптик мережі «Люксоптика» Лариса Борисівна Харченко.
– Протягом 2016-2017 рр. у рамках проекту «Здоровий зір» проведено обстеження 3,3 тис. дітей із понад 20 шкіл у різних регіонах України. У 40% обстежених дітей проблеми із зором виявлено вперше, із них 25% дітей знали про свій поганий зір, проте приховували цей факт від батьків через страх носити окуляри. Більшість дітей не знали про інші методи корекції зору, що свідчить про низький рівень їх поінформованості. Під час скринінгового обстеження з’ясувалося, що у 10% дітей раніше вже було діагностовано патологію рефракції та використовувались відповідні методи корекції, які, на жаль, не завжди були підібрані правильно.
Головна ідея соціального проекту «Здоровий зір» – це виховання у батьків почуття відповідальності за здоров’я своїх дітей, адже від їх відповідальної позиції залежить здоров’я нації. Якщо дитина не скаржиться на те, що вона погано бачить, це не означає, що в неї немає проблем. Важливою умовою збереження зору є регулярне обстеження в офтальмолога, адже хороший зір зараз не є гарантією хорошого зору через 1 рік.
В Україні не приділяють достатню увагу профілактичній медицині, яка в усьому світі вважається пріоритетним напрямом діяльності системи охорони здоров’я. Така позиція влади, на жаль, переважає і серед громадськості. Про це зауважив президент Українського медичного клубу Іван Миколайович Сорока.
– Тема, яку ми сьогодні обговорюємо, є актуальною з соціальної, медичної та економічної точки зору. Рання діагностика дозволяє запобігти ускладненням, а отже, зберегти здоров’я кожної конкретної дитини. У ході дослідження неодноразово траплялося, що батьки відмовлялися від обстеження дитини, вважаючи, що у його проведенні немає потреби. А втім, батьки мають бути соціально відповідальними за своїх дітей та їхнє майбутнє.
Своє бачення проблеми висвітлила голова громадської організації «Соціальна справедливість» Алла Василівна Шлапак.
– ГО «Соціальна справедливість» розпочала свою діяльність понад 7 років тому, і значна кількість проектів були спрямовані на профілактику захворювань. Головна мета наших проектів – це покращення якості життя населення. За час реалізації програми «Здоровий зір» у м. Києві 90% батьків надали письмову згоду на обстеження дітей. Проте коли ми запропонували батькам для обстеження прийти разом із дитиною у школу, то погодилися тільки 10% із них. Наше завдання – змінити цю цифру.
Важливою умовою збереження здоров’я нації є профілактика захворювань. Особливо важливо зосередити увагу на дитячому населенні, яке є інтелектуальним та економічним потенціалом держави. Уже цього року програма «Здоровий зір» охопить школи Київщини. А найближчим часом організатори планують запустити онлайн-консультації з питань збереження зору для батьків. Соціальний проект «Здоровий зір» – вкрай важлива ініціатива, реалізація якої допомагає зберегти зір нашої молоді.
Підготувала Ілона Цюпа
Тематичний номер «Педіатрія» №2 (45), червень 2018 р.