9 лютого, 2019
Почуй, як б’ється дитяче серце!
17 листопада 2018 року – 10-та річниця відзначення Всесвітнього дня передчасно народжених дітей. Україна входить до переліку країн, які мають найнижчі показники передчасно народжених дітей. Кожний 10-й малюк у світі народжується передчасно, у той час як у нашій країні цей показник удвічі нижчий – тільки 5,5% дітей «поспішають» з’явитися на світ раніше. Так, у 2017 році в Україні з 347 тис. малюків 19 тис. народилися раніше терміну. Ці дані навів В’ячеслав Камінський, член-кореспондент Національної академії медичних наук (НАМН) України, директор Київського міського центру репродуктивної та перинатальної медицини під час відкритої дискусії з нагоди Всесвітнього дня передчасно народжених дітей, яка відбулася напередодні 15 листопада.
Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, світовий показник передчасних пологів варіює від 5 до 18%. А це 15 млн малюків щороку, 1,1 млн з яких помирають від ускладнень, пов’язаних із передчасними пологами, які є основною причиною смертності новонароджених у світі. На думку експертів, показник передчасно народжених дітей напряму залежить від економічного розвитку держави. Так, наприклад, у країнах Африки у дитини, яка народилась раніше терміну, шансів вижити у 12 разів менше, ніж у новонародженого з країни Європейського Союзу. При цьому життя більшості дітей-«поспішайок» (понад 75%) можна було б врятувати за допомогою доступних та економічно ефективних методів догляду та інтенсивної терапії новонароджених.
Українські лікарі рятують приблизно 85% передчасно народжених малюків, і з кожним роком їх кількість зростає. На жаль, проблем, над вирішенням яких потрібно постійно працювати, багато: придбання та оновлення необхідного медичного обладнання, професійне навчання лікарів, інформування майбутніх матерів, надання психологічної допомоги батькам недоношених дітей.
Напередодні Всесвітнього дня передчасно народжених дітей експерти-неонатологи, представники громадських організацій та бізнесу взяли участь у відкритій дискусії для того, щоб обговорити можливі шляхи вирішення наявних проблем та визначити вектор спільних дій. Особливу увагу учасники дискусії звернули на необхідність покращення матеріально-технічної бази та забезпечення відділень інтенсивної терапії новонароджених лікарськими препаратами.
«Понад 80% передчасних пологів відбуваються на 32-37-му тижні вагітності. Більшість цих дітей можуть вижити за наявності основного неонатального догляду. Ми маємо достатньо кваліфікованих спеціалістів, які готові рятувати діток, проте не повністю забезпечені ліками та необхідним обладнанням, – наголосив В’ячеслав Камінський. – Тому в найбільш складний і найбільш стресовий період батьки змушені шукати ліки. Хоча дійсно мають бути поруч із немовлям, віддавати йому всю свою любов і зосередитись на його швидкому одужанні».
Лікарі відзначають, що бюджетних коштів не вистачає для належного забезпечення медичних закладів усім необхідним. У нинішній ситуації вкрай важливе значення мають допомога соціально відповідального бізнесу та різноманітні громадські ініціативи.
«Ми впевнені, що сьогодні бізнес не може стояти осторонь проблем і фокусуватися лише на якості свого продукту. Тому в нашій роботі ми приділяємо особливу увагу соціально важливим проектам, мета участі в яких – не прибуток, а допомога тим, хто цього найбільше потребує. Три роки поспіль ми реалізуємо програму допомоги малюкам-«поспішайкам» Orange Days і віримо, що 1 млн грн, які ми вже виділили на придбання необхідного медичного обладнання для перинатальних центрів України, допоможе рятувати більше дитячих життів», – висловила прогресивну позицію компанії заступник директора з маркетингу Лінії магазинів EVA Василина Петлицька.
У рамках національної програми Orange Days Київський міський центр репродуктивної та перинатальної медицини отримав медичне обладнання на суму 200 тис. грн. Акушерське відділення Центру, яке надає спеціалізовану медичну допомогу вагітним з інфекційною патологією, в тому числі з ВІЛ-інфекцією, щороку приймає понад 1000 породіль. У Центрі працює відділення інтенсивної терапії новонароджених, в якому щороку отримують лікування приблизно 10% новонароджених, оскільки саме у жінок з інфекційною патологією часто відбуваються передчасні пологи та народжуються діти з критично низькою масою тіла. Завдяки реалізації національної програми Orange Days Центр отримав фетальний монітор для контролю серцебиття й інших показників ненародженої дитини та інфузійні насоси, які допоможуть лікарям рятувати дитячі життя.
Тематичний номер «Акушерство, Гінекологія, Репродуктологія» № 4 (32), грудень 2018 р.