Головна Гастроентерологія Академія здорового харчування та нутріофармакології – шлях до підвищення теоретичних знань та практичних навичок лікарів різних спеціальностей з питань профілактики та лікування захворювань людини

24 січня, 2016

Академія здорового харчування та нутріофармакології – шлях до підвищення теоретичних знань та практичних навичок лікарів різних спеціальностей з питань профілактики та лікування захворювань людини

Стан здоров'я населення є показником соціально-економічного розвитку країни, невід'ємною складовою рівня та якості життя людей. За даними Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO), від голоду або неповноцінного харчування у світі страждають майже 3 млрд осіб. Водночас ожиріння і пов'язані з неправильним харчуванням захворювання у розвинених країнах в наш час поширилися на країни, що розвиваються. До таких держав належить Україна. Згідно з прогнозами до 2030 року у країнах з низькими та середніми рівнями доходів смертність від неінфекційних захворювань (НІЗ) зросте на 82% порівняно із смертністю в 2008 році. У 2012 році в Україні було зареєстровано понад 1 млн 330 хворих на цукровий діабет, 8 тис. з яких – діти. При цьому за останні 9 років кількість дітей із цукровим діабетом у віці до 6 років в Україні збільшилася вдвічі. За прогнозами фахівців, у наступні 10 років загальна кількість випадків смерті через діабет зросте у понад 50%.

В наш час значна частина дітей та молоді України страждає від надмірної маси тіла та ожиріння, різко збільшилася частота випадків цукрового діабету не тільки 1, а й 2 типу, що традиційно вважається цукровим діабетом дорослих, «помолодшали» жовчнокам’яна хвороба, остеохондроз, існує ризик раптової смерті на уроках фізкультури. Лікування будь-якого хронiчного захворювання коштує дорого. Порушення обміну речовин і енергії не тільки лежать в основі розвитку НІЗ, але й можуть стати причиною ушкоджень органів і тканин та сприяти виникненню інших захворювань. Нормальний перебіг метаболічних реакцій на молекулярному рівні залежить від нутрітивного забезпечення організму. Дефіцит незамінних амінокислот, жирних кислот, вітамінів та мінералів призводить до порушень клітинних мембран, синтезу ферментів, гормонів та інших регуляторних факторів, підсилення процесів вільнорадикального окислення та ін. Останні досягнення біохімії харчування, експериментальні та клінічні дані щодо лікувального впливу окремих компонентів їжі дозволяють виділити такий фармакологічний напрямок, як нутріфармакологія. Лікування нутрієнтами має значні переваги перед синтезованими хімічними сполуками, бо відповідає основному принципу лікування – безпечності.

Введення змін у харчування вимагає вирішення низки непростих питань, одне з яких – навчити лікарів та населення країни принципам здорового харчування. Втілення профілактичних заходів неможливе без участі медичних працівників. В нашій країні відсутня цілісна система підготовки лікарів з питань харчування. При всіх захворюваннях в комплекс лікувальних заходів обов’язково включають корекцію харчування і медикаментозну терапію. Якщо фармакології в вищих медичних закладах освіти виділяють цілий рік навчання, то питанням харчування в програмах кафедр гігієни відводиться невелика кількість навчальних годин, присвячених потребам здорової людини в енергії та харчових речовинах. Цих знань недостатньо для профілактики захворювань та корекції харчування хворих.

Сьогодні дієтологія належить до перспективних галузей медицини, що інтенсивно розвиваються у США та країнах Європи. Харчові речовини широко використовуються в якості лікарських середників для лікування багатьох хвороб людини. Лікар-практик, який несе велику відповідальність за пацієнта в лікуванні основного захворювання відповідно до його кваліфікації, у більшості випадків не володіє достатнім запасом знань, необхідних для корекції обмінних порушень та дієтичної профілактики прогресування цього ж захворювання. Так, офтальмолог може прекрасно прооперувати катаракту, проте він не знає, які дати рекомендації щодо харчування для профілактики розвитку катаракти. Лікарю-ортопеду простіше замінити зношений суглоб на штучний, ніж призначити харчування, яке б попереджало передчасне старіння та пошкодження тканин суглобів.

Кафедра гастроентерології, дієтології та ендоскопії Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика вже протягом 15 років на курсах спеціалізації та удосконалення з дієтології навчає лікарів призначати персоніфіковане харчування з урахуванням метаболічного статусу пацієнта, а дієти за Певзнером у закладі згадуються тільки в історичному аспекті. МОЗ України тільки в минулому році відмовилося від номерних лікувальних дієт, запропонувавши ще більш узагальнені рекомендації з урахуванням маси тіла. Але такий підхід припустимий лише для того, щоб нагодувати хворого під час короткотривалого перебування в стаціонарі, проте він не відповідає основному принципу сучасної дієтології – індивідуальному харчуванню з урахуванням всієї наявної у пацієнта патології, факторів ризику захворювань, стану всіх видів обміну речовин.

З метою підвищення рівня знань лікарів щодо здорового та дієтичного харчування, а також застосування нутрієнтів з лікувальною та профілактичною метою на кафедрі в межах Національної школи гастроентерологів, гепатологів України створено Академію здорового харчування та нутріофармакології, яка планує регулярно проводити виїзні сесії тематичної підготовки лікарів різних спеціальностей з питань дієтології та нутріофармакології.

Номер: Тематичний номер «Гастроентерологія, гепатологія, колопроктологія» № 3 (37) вересень 2015 р.