Головна Гастроентерологія До 50-річчя кафедри гастроентерології, дієтології та ендоскопії Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика

23 січня, 2016

До 50-річчя кафедри гастроентерології, дієтології та ендоскопії Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика

 

У 1965 році згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я СРСР при Київському державному інституті удосконалення лікарів на базі терапевтичного відділення Міської клінічної лікарні № 6 «Медмістечко» була організована кафедра дієтології.

У 1971 році її перейменовано на кафедру гастроентерології та дієтології.

Першим керівником та організатором кафедри була професор М.С. Говорова (1965-1974). Під її керівництвом та за її участі співробітники кафедри й клініки виконали та опублікували 67 наукових робіт, склали 9 методичних листів і 3 монографії з організації та використання лікувального харчування, захистили 5 кандидатських дисертацій.

З 1974 по 1990 рік кафедру очолював доктор медичних наук, професор П.С. Федишин. Під його керівництвом кафедра проводила комплексні наукові дослідження з вивчення функціонального стану шлунка, підшлункової залози, печінки у пацієнтів із захворюваннями біліарної системи. Було опубліковано 250 наукових робіт, у тому числі 4 монографії, підготовлено 7 кандидатів медичних наук.

З 1989 року базою кафедри стало гастроентерологічне відділення ЦРКЛ № 30 м. Києва.

З 1990 по 1997 рік кафедрою завідувала доктор медичних наук, професор І.І. Дегтярьова, автор 230 наукових робіт, у тому числі 6 монографій. За цей час було підготовлено 4 докторські та 14 кандидатських дисертацій.

З 1983 року кафедра гастроентерології та дієтології очолює роботу Київського міського товариства гастроентерологів.

З 2006 року кафедра носить назву «Кафедра гастроентерології, дієтології та ендоскопії».

З 1998 року і до цього часу кафедру очолює член-кореспондент НАМН України, доктор медичних наук, професор Н.В. Харченко.

Науковий напрям кафедри – діагностика та лікування виразкової хвороби, хронічних гастритів, гастроезофагеальної рефлюксної хвороби, панкреатитів, дифузних захворювань печінки, лікування дисбактеріозу кишечника, розроблення питань дієтичного харчування, підвищення якості лікування хворих згідно із сучасними міжнародними рекомендаціями. Це єдина в Україні кафедра клінічної дієтотерапії, її співробітники на високому науковому рівні займаються індивідуальною корекцією харчового раціону при різних порушеннях обміну речовин, різноманітних захворюваннях та з метою профілактики їх виникнення.

Співробітники кафедри беруть активну участь у національних та міжнародних з’їздах, конгресах, симпозіумах, виконують великий обсяг лікувальної та консультативної роботи і добре відомі як в нашій країні, так і за її межами.

Створено Науково-медичний консультативний гастроентерологічний Центр МОЗ України, який надає методичну консультативну допомогу лікарям-гастроентерологам для вирішення складних питань діагностики та лікування різних захворювань, проводить консультації для хворих.

Кафедра гастроентерології, дієтології та ендоскопії є провідною в системі післядипломної освіти. Як опорна за спеціальностями «Гастроентерологія» та «Дієтологія», кафедра виконує значну навчально-методичну, організаційну роботу. Розроблюються, постійно оновлюються плани та програми навчання лікарів-гастроентерологів, дієтологів. Під керівництвом кафедри підготовлено підручники та навчальні посібники за цими спеціальностями, проводяться цикли навчання для викладачів профільних кафедр.

З 1999 року під керівництвом співробітників кафедри успішно працює Національна школа гастроентерологів і гепатологів України, яка завжди викликає велику зацікавленість у лікарів різних спеціальностей. Протягом останніх років завдяки укладенню договору між Національною медичною академією післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, Українською гастроентерологічною асоціацією, Національною школою гастроентерологів і гепатологів та Європейською асоціацією гастроентерології, ендоскопії та нутриціології (European Assocіatіon for Gastroenterology, Endoscopy and Nutrіtіon, EAGEN) наші лікарі мають змогу безкоштовно слухати лекції, брати участь у клінічних розборах провідних фахівців світу на сесіях Європейського курсу післядипломної освіти.

Член-кореспондент НАМН України, професор Н.В. Харченко є головним позаштатним спеціалістом МОЗ України за спеціальністю «Гастроентерологія». За роки роботи вона зробила істотний внесок у розвиток галузі. Так, було затверджено нові кваліфікаційні характеристики лікаря-гастроентеролога, які наближені до європейських і загальносвітових, підготовлено та затверджено настанови й протоколи надання медичної допомоги хворим гастроентерологічного профілю, підготовлено та проведено V з’їзд Української гастроентерологічної асоціації з перезатвердженням нормативної документації та виконано багато іншої роботи.

Постійно підвищуючи свій професійний рівень, співробітники кафедри є визнаними лідерами в гастроентерології та дієтології.

Номер: Тематичний номер «Гастроентерологія, гепатологія, колопроктологія» № 3 (37) вересень 2015 р.