22 січня, 2017
Догляд та зволоження шкіри: особлива турбота з перших днів життя
Колись польський Жешув був перехрестям торгівельних шляхів Заходу та Сходу, Півночі та Півдня Європи. Тут мандрували купці з усього світу, австрійські королі, азійські завойовники. Свій статус важливого транспортного вузла (передусім залізничного) місто зберігає і донині. Мініатюрний, європейський і затишний, Жешув уособлює унікальне поєднання старовини та новаторства. «Постійно розвивається, чистий і зручний, без зайвої метушні, до того ж займає передові позиції серед міст, найбезпечніших для життя», – так скромно і водночас поважно описують його мешканці. Проте є у Жешува і неформальний статус – у медичних та фармацевтичних колах він відомий як «дерматокосметологічний центр» країни: на розташованому у місті заводі компанії Санофі площею понад 44 тис. м2 налагоджено сучасне виробництво дерматокосметологічних засобів лінії Емоліум, що користуються попитом як серед польських споживачів, так і на зарубіжних ринках (Франції, Великої Британії, Німеччини, Іспанії, Бельгії, Нідерландів, Австрії, Швеції та ін.). Саме тут народжуються та втілюються у життя нові ідеї, кожна з яких стає маленькою революцією у світі догляду за шкірою, а також регулярно організовуються зустрічі експертів, профільні форуми та конференції.
24 листопада у Hilton Garden Inn, розташованому у Жешуві, за підтримки Podkarpacka Okręgową Izbę Aptekarską відбувся семінар «Дерматокосметика для догляду за шкірою при деяких дерматологічних порушеннях», у рамках якого практикуючі лікарі та фармацевти за допомогою експерта Wirginia Jеdrych намагалися знайти відповіді на численні питання:
• якими є передумови появи сухості шкіри?
• як зарадити проблемі, коли вона вже виникла?
• чи потрібно використовувати засоби догляду за відсутності в дітей виражених порушень з боку шкіри?
• істина чи ілюзія: які міфи, пов’язані з сухістю шкіри, є найбільш поширеними серед населення?
Обговорюючи клінічні ситуації, у яких лікарям слід розглянути необхідність призначення зволожуючого косметичного засобу з пом’якшуючою та заспокійливою дією (емоленту), учасники семінару виділили кілька вразливих категорій пацієнтів.
Кандидат № 1. Дитина молодшого віку з ознаками атопічного дерматиту і свербінням шкіри
Фахівці з сумом констатують, що патологічні симптоми, характерні для атопічного дерматиту (АД), – запалення, свербіння, хронічні/рецидивуючі вогнища екземи – зазвичай настільки інтенсивні, що не лише провокують порушення самопочуття, сну, фізичної активності, але й чинять істотний негативний вплив на соціальні комунікації. Захворювання відрізняється високою поширеністю у педіатричній популяції: порушення виявляються у 45% малюків віком <6 міс і демонструють тенденцію до зростання (у віці 5 років на АД страждають вже 85% (!) дітей).
Доведено, що наявності мутацій гена FLG, який відповідає за синтез білка філагрина та продукцію натурального зволожуючого фактора (Natural Moisturizing Factor, NMF), а також поліморфізмів інгібіторів протеаз, що регулюють структуру та функції рогового шару шкіри, для виникнення АД недостатньо. Маніфестацію патології здатні провокувати численні ендо- та екзогенні фактори: дія аероалергенів, харчових алергенів, жорсткої води, іритантів (використання мила та детергентів), що асоціюється з сухістю шкіри.
Дисфункція шкірного бар’єру за наявності АД має багатофакторну природу й маніфестує порушенням проникності й зниженням антимікробного захисту. Найважливішою патогенетичною ланкою АД є посилена трансдермальна втрата води, що відбувається не лише у вогнищах ураження, а й через візуально незмінені покриви. Разом із тим зменшується концентрація ліпідів у роговому шарі, порушується їх співвідношення. З часом виникають мікротріщини, лущення і свербіння, що призводить до утворення розчухів і створює умови для інфікування (полегшує проникнення іритантів, алергенів та патогенів).
Значення сухості шкіри і сапрофітної мікрофлори у розвитку атопічного запалення складно переоцінити, тож думка експертів одностайна: застосування емолентів, що забезпечують зволоження шкіри, сприяють покращенню її бар’єрної функції та зменшують потребу у топічних кортикостероїдах, є надважливим.
І європейські, і американські експерти (AAD, ACAAI, EAACI, EDF) запевняють: незалежно від тяжкості АД емоленти повинні бути обов’язковою складовою базисного догляду дітей із вказаною патологією. У всіх погоджувальних міжнародних документах щодо ведення АД ця тактика має найвищий рівень обґрунтованості – ступінь рекомендацій А, рівень доказовості I.
Неодноразово підтверджено, що емоленти забезпечують відновлення та підтримання бар’єрної функції шкіри на належному рівні (шляхом нормалізації трансдермальної втрати води та рівня рН), здатні зменшувати/усувати прояви АД, попереджувати рецидиви захворювання.
Кандидат № 2. Дитина грудного віку зі здоровою шкірою
Чи доцільне використання емолентів у малюків зі здоровою шкірою? Безсумнівно. Догляд за шкірою новонароджених і дітей раннього віку є необхідною, а не просто косметичною і гігієнічною процедурою, запевняють польські експерти.
Як відомо, епідерміс немовлят тонший, ніж у дорослих, і складається з дрібніших корнеоцитів і кератиноцитів; у дитячому віці більш виражені трансепідермальна втрата води та черезшкірне всмоктування хімічних речовин; підвищений ризик травмування. Хоча концентрація води у роговому шарі епідермісу новонароджених сягає 13-15%, вона швидко втрачається через недосконалість механізмів утримування вологи. Недостатність сфінгомієлінази, властива дітям раннього віку, зумовлює швидке порушення функції епідермального бар’єру при дії несприятливих факторів. У результаті виникає ксероз, формується хибне коло: сухість шкіри послаблює бар’єрні властивості, а екзогенні шкідливі фактори посилюють сухість шкіри.
Застосування емолентів у здорових дітей з високим ризиком розвитку АД може розглядатися як дієва стратегія первинної профілактики. Такий важливий висновок зробили дослідники на чолі з E.L. Simpson у 2014 р., аналізуючи результати багатоцентрового рандомізованого дослідження.
Щоденне використання емолентів у дітей з 3-го тижня життя до досягнення 6-місячного віку супроводжувалося зниженням ризику розвитку АД на 50%. У роботі з подібним дизайном, виконаній Horimukai та співавт. (2014), ймовірність виникнення АД у новонароджених групи ризику зменшувалася на 32%.
Також до сформованого польськими фахівцями топ‑5 типажів пацієнтів, що потребують використання емолентів (кандидати № 3, № 4 та № 5), увійшли:
• особи похилого віку з сухістю і частими інфекційними ураженнями шкіри стоп;
• жінки віком ≥30 років з сухістю шкіри й історією атопії в дитячому віці (без свербіння і розчухів);
• пацієнти з контактним дерматитом (наприклад, автомеханіки тощо).
Емоленти у світлі останніх тенденцій
За словами учасників семінару, останнім часом арсенал зволожуючих засобів (емолентів) поповнюється вкрай активно, що співзвучно з глобальним трендом у дерматокосметології – необхідністю стимулювання фізіологічної активності шкіри.
У пацієнтів з АД вони можуть використовуватися у вигляді монотерапії (≥2 р/добу незалежно від наявності шкірних проявів) та в комбінації з топічними кортикостероїдами або інгібіторами кальциневрину. З метою досягнення максимального зволожуючого ефекту рекомендується застосовувати емоленти після купання, наносити їх не лише на візуально помітні ділянки ксерозу, а на всю поверхню тіла, надавати перевагу кремам і мазям. Вважається, що оптимальна тижнева доза при призначенні емолентів дітям – 250 г.
Сьогодні в Польщі лише 5% косметичних засобів поширюється через аптечні установи, тобто переважна більшість споживачів купують їх в торгових мережах або через інтернет. Дані анкетування тих 5% покупців, які звертаються за порадою до лікаря/провізора, засвідчили, що найпоширенішою відповіддю на запитання щодо мотивації витрачати час на відвідування аптеки за наявності більш зручних способів покупки є така: «Тому що я не знаю, якому засобу надати перевагу, які властивості він має, чи підійде він мені / моїй дитині. Працівники аптек – кваліфіковані фахівці – допомагають зробити правильний вибір». Це зумовлює необхідність високого рівня поінформованості лікарів і фармацевтів щодо властивостей і особливостей призначення емолентів.
Механізм дії засобів Емоліум: один за всіх, всі – для одного
Значна конкуренція, що спостерігається на ринку косметологічних і дерматологічних засобів, водночас є стимулом для виробників розширювати портфель продукції, удосконалювати їх властивості та профіль безпеки; накопичувати доказову базу. Останнім світовим стандартам відповідає дерматокосметологічна лінія Емоліум (Санофі).
До неї входять 2 серії засобів (у формі кремів, емульсії для тіла та емульсії для купання):
• базова (для щоденного догляду за нормальною та чутливою шкірою);
• спеціальна (для піклування про суху і подразнену шкіру).
Засоби лінії Емоліум діють на чотирьох рівнях, що схематично зображено на рисунку.
Засоби Емоліум забезпечують зволоження, комплексний догляд за сухою / дуже сухою шкірою, атопічною і з тенденцією до атопії, боротьбу з причинами і наслідками ксерозу і відновлення природної захисної функції шкіри.
Косметична лінія Емоліум може використовуватися у дітей із перших днів/місяців життя (залежно від засобу). Ці засоби гіпоалергенні, не містять барвників й ароматизаторів, легко наносяться і не мають вираженого запаху.
Формула успіху: зручність + надійність косметики
Варто зазначити, що дерматокосметична лінія Емоліум виробляється на технологічному майданчику у Жешуві, сертифікованому за GMP (Good Manufacturing Practice). Інноваційні пом’якшувальні засоби Емоліум розроблені в результаті тривалої співпраці дерматологів і педіатрів.
Наявність фундаментальної наукової платформи визначає унікальну рису дерматокосметики Емоліум – це потужна доказова база, що постійно поповнюється. Засоби лінії Емоліум схвалені Центром здоров’я дитини (Польща).
Становлять інтерес здобутки дослідників, науковий пошук яких стосувався переважно оцінки результативності засобів Емоліум у дітей з АД. Так, у випробуванні під керівництвом Б.А. Шамова (2011) призначення комплексної терапії з використанням крему та емульсії Емоліум курсом 4-8 тижнів забезпечило усунення клінічних проявів АД у 42,5% учасників, сприяло відчутному поліпшенню стану 57,5% пацієнтів.
Цікаві дані презентовано у роботі Н.Д. Одинаєвої (2011): базисна терапія засобами Емоліум протягом 2 тижнів супроводжувалася повним нівелюванням патологічних симптомів у новонароджених з локалізованими вогнищами сухості і лущення шкіри в середньому через 4 дні, у малюків з поширеною формою ксерозу – через 1-2 тижні. Варті уваги дані щодо профілю безпеки: 80% лікарів і батьків маленьких пацієнтів оцінили переносимість лікування як відмінну, 20% – як хорошу. Не зафіксовано жодного епізоду небажаних ефектів.
К.М. Монахов і Д.К. Домбровська (2010) вивчали дієвість різних режимів використання засобів Емоліум – у вигляді монотерапії та в комбінації з топічними кортикостероїдами – у дітей віком від 3 міс до 7 років, що страждали на АД. Стан шкіри покращувався вже через 1 тиждень застосування емолентів. Варто зазначити, що в разі заміни засобу Емоліум на плацебо патологічні симптоми досить швидко поновлювалися.
Високу результативність продемонстрували комбінація засобу Емоліум і топічних кортикостероїдів при АД середнього і тяжкого ступеня (Л.В. Текучева та співавт., 2011), комплексна терапія з використанням продуктів Емоліум при АД легкого й середнього ступеня тяжкості у стадії загострення (А.А. Тихомиров, 2011).
У жодній з робіт не зафіксовано побічних явищ чи непередбачуваних реакцій, пов’язаних із застосуванням емолентів.
Розкіш здорової шкіри для кожного маленького українця
Які засоби лінії Емоліум представлені на українському ринку?
Емульсія для купання Емоліум, що відноситься до серії для щоденного догляду, містить олію макадамії, парафінову олію, олію ши, тригліцериди та ін. Використовується під час водних процедур, зміцнює епідермальний шар, зволожує та живить шкіру, утворює на поверхні останньої ліпідну плівку. Для дітей і немовлят додають 15 мл емульсії на 1 ванну (оптимальна тривалість – близько 15 хв). Після завершення купання шкіру обережно висушують рушником.
Крем та емульсія для тіла Емоліум призначені для щоденного догляду за чутливою, сухою та схильною до подразнень шкірою та є незамінними у разі впливу несприятливих факторів зовнішнього середовища – різких змін температури, холодної та вітряної погоди; під час надмірного перебування на сонці; за наявності сонячних опіків. Ключові складники, окрім олії макадамії, олії дерева ши, тригліцеридів, – сечовина, молочна кислота, фукогель, гіалуронат натрію, алантоїн, гліцерин. Сечовина – компонент NMF – завдяки низькій молекулярній масі швидко проникає в глибокі шари шкіри і забезпечує транспорт інших активних компонентів. Молочна кислота сприяє зв’язуванню води кератиновими волокнами та пом’якшує епідерміс, має протизапальну й антибактеріальну дію, нормалізує процеси кератинізації, проникає у глибокі шари епідермісу, що сприяє кращому зволоженню шкіри. Гіалуронат натрію характеризується надзвичайно високою водоутримувальною здатністю (одна молекула зв’язує 200-500 молекул води), а алантоїн усуває свербіж.
До складу спеціального крему та спеціальної емульсії для тіла Емоліум, що забезпечує захист шкіри за наявності атопії, додатково входить унікальний комплекс Cola® Lipid BP. Олія бораго (огіркової трави), з якої отримують Cola® Lipid ВР, містить до 25% γ-ліноленової кислоти, що є основним компонентом фосфоліпідів мембран і керамідів міжклітинної основи рогового шару епідермісу.
Сухість шкіри у дітей, особливо за наявності супутніх дерматологічних порушень, АД, є не «тимчасовою маленькою незручністю», як часто вважають, а вагомим фактором ризику формування хибного кола патологічних порушень, створення передумов до приєднання інфекції та ін.
Під час семінару, що відбувся у Жешуві, доповідачі порадили колегам використовувати з метою попередження та усунення ксерозу перевірені косметичні засоби, дерматокосметичну продукцію надійних виробників, представлену виключно в аптеках і перевірену відповідно до вимог доказової медицини.
Підготувала Ольга Радучич