15 листопада, 2016
Вниманию специалистов. Библиотека онколога
Меланома / под ред. У. Шарфмана; пер. с англ. А.А. Моисеева [и др.]; под общ. ред. Л.В. Демидова. – Москва: Гранат, 2015. – 249 с.: ил., табл. – (Успехи современной онкологии).
Книга содержит всестороннюю информацию по патофизиологии, эпидемиологии, клиническим признакам и методам диагностики меланомы, а также существующим на сегодняшний день и только разрабатывающимся способам лечения. В ее создании приняли участие ведущие специалисты США в области дерматологии, патоморфологии кожи, дерматологической хирургии, хирургической онкологии и химиотерапии. Авторы обсуждают разные современные взгляды на тактику в отношении удаления сторожевых и регионарных лимфоузлов, адъювантную терапию у больных меланомой из группы высокого риска – область, в которой весомых достижений не наблюдается с 1996 года, но в которой их можно ожидать в ближайшем будущем. Одна из глав книги посвящена многообещающим результатам, полученным с помощью специфичных ингибиторов мутантной киназы BRAF. Излагаются последние данные, касающиеся огромного потенциала, которым обладают новые препараты для иммунотерапии метастатической меланомы.
Книга станет ценным подспорьем для всех врачей, исследователей и студентов, посвятивших себя онкологии.
Захаричев В.Д. Оптимізація лікування пухлин середостіння: методичні рекомендації / В.Д. Захаричев, А.В. Ганул; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України, Укр. центр наук. мед. інформації та патент. – ліценз. роботи. – Київ: НМАПО ім. П.Л. Шупика, 2016. – 25 с.: іл., табл.
Новоутворення середостіння становлять від 4 до 7% у структурі онкозахворюваності й залишаються одними з найбільш складних щодо діагностики та лікування пухлин. Через переважно молодий вік пацієнтів з цією патологією, а також високий ступінь агресивності перебігу захворювання, яке призводить до інвалідності та передчасної смерті працездатної групи населення, проблема зростає до рівня соціальної.
Спроби хірургічного видалення злоякісних пухлин середостіння, що характеризуються вираженим інфільтративним ростом, у багатьох випадках закінчуються паліативними або пробними операціями, а післяопераційна променева терапія не забезпечує радикального виліковування пацієнтів. Це ствердження підкріплюється низькими показниками виживаності хворих, високою частотою рецидивів і метастазування пухлин.
Підготовлені методичні рекомендації видаються в Україні вперше за останні 10 років та призначені для хірургів-онкологів, торакальних хірургів-онкологів.
Кундиев Ю.И. Профессиональный рак: злокачественная мезотелиома / Ю.И. Кундиев, Д.В. Варивончик; Ин-т медицины труда НАМН Украины. – Киев: Авіцена, 2015. – 192 с.: табл., ил.
Учитывая внимание ВОЗ к контролю за заболеваемостью злокачественной мезотелиомой, редкость патологии, большую вероятность наличия связи между заболеванием и условиями труда, возникла необходимость в обобщении и критическом анализе имеющейся на сегодняшний день информации относительно злокачественной мезотелиомы. Актуальность данного издания также связана с тем, что в большинстве постсоветских стран в промышленных масштабах широко используется хризотиловый асбест, относительно которого идут ожесточенные не только научные, но и политические баталии между сторонниками полного запрета всех видов асбеста и приверженцами контролируемого использования хризотилового асбеста.
В настоящем издании приведены основные современные сведения об эпидемиологии, этиологии, патогенезе, классификации, клинике, диагностике, лечении, профилактике и профессиональной экспертизе злокачественной мезотелиомы. Каждому из аспектов посвящены специальные углубленные научные и аналитические исследования, приводятся монографии, которые могут быть доступны современному читателю благодаря широкому развитию современных средств научной информации.
Данное издание предназначено для практических врачей, которые по роду своей деятельности оказывают помощь людям, работающим во вредных условиях: онкологов, профпатологов, цеховых терапевтов, врачей по гигиене труда, а также семейных врачей и участковых терапевтов.
Патоморфологія та гістологія: атлас / за ред. Д.Д. Зербіно [та ін.]. – Вінниця: Нова кн., 2016. – 799 с.: іл.
Сучасна клінічна патологія базується на комплексі наукових знань з різних спеціальностей, методів дослідження, аналізу результатів. Одним з найважливіших базисів сучасної практичної медицини є патоморфологічна діагностика біопсій, операційного матеріалу, некропсій. Разом з класичними патогістологічними дослідженнями застосовуються цитологічні, цитохімічні, гістохімічні, імуноморфологічні методи тощо.
В атласі у систематизованому порядку, виходячи із сучасних позицій, відображено гістологічну будову тканин і органів, патогістологічні прояви загальнопатологічних процесів, цито- і патоморфологію захворювань усіх систем, органів і тканин організму людини. На всіх мікрофотографіях представлені оригінальні гістологічні та цитологічні препарати. Атлас складається з двох частин: гістології та патоморфології, що дозволяє проводити порівняння патологічних процесів з нормальною гістоархітектонікою тканин і органів. Пропонований атлас демонструє всі варіанти візуальних змін, які можна побачити в мікропрепаратах, працюючи з мікроскопом.
Атлас за своїм змістом і кількістю ілюстрацій може бути настільним порадником як для студентів, так і для лікарів будь-якого фаху.
Вибір тактики лікування лейоміоми матки в залежності від типу її ангіоархітектоніки: методичні рекомендації / Н.С. Луценко [та ін.]; Запоріз. мед. акад. післядиплом. освіти МОЗ України, Укр. центр наук. мед. інформації та патент.-ліценз. роботи. – Запоріжжя: ЗМАПО, 2016. – 32 с.: іл.
Через поширення в сучасному суспільстві тенденції до реалізації репродуктивної функції в жінок у більш пізньому віці останніми роками основним напрямом досліджень у гінекології є пошук нових фармакологічних, високотехнологічних та органозберігаючих методів лікування лейоміоми.
За даними досліджень патогенетично обґрунтовано та розроблено методику індивідуалізації алгоритму лікування пацієнток на основі аналізу рецепторного стану ендометрію і даних допплерометричного дослідження кровообігу в маткових судинах. Розроблено критерії прогнозу ефективності емболізації маткових артерій шляхом оцінки характеру маткового та пухлинного кровообігу за параметрами допплерометрії та ангіографії. Проведено порівняльний аналіз чутливості до естрогенів та прогестерону в ендометрії та міоматозному вузлі, а також аналіз взаємозв’язку між кровопостачанням міоматозного вузла та експресією рецепторів до естрогенів і прогестерону в ньому. Це дозволило у 7% випадків стабілізувати зростання міоматозних вузлів, у 71% – досягнути регресу лейоміоми матки та у 84,7% зменшити клінічні прояви хвороби, у 2,4 раза рідше здійснювати оперативне втручання в обсязі гістеректомії. Індивідуалізована терапія з урахуванням даних допплерометричного та імуногістохімічного досліджень демонструє достовірне поліпшення якості лікування порівняно із загальноприйнятою терапією та дозволяє у 83% випадків зберегти репродуктивний орган.
Отримані дані стали підставою для підготовки методичних рекомендацій для практикуючих лікарів.
Стрижельчик Н.Г. Мутагенні та модифікуючі властивості неіонізуючих видів випромінювання / Н.Г. Стрижельчик, Л.І. Воробйова; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. – Харків: ХНУ ім. В.Н. Каразіна, 2015. – 175 с.: іл.
Ураження геному людини призводить до появи злоякісних новоутворень, вад розвитку в дітей, безпліддя подружніх пар тощо. У монографії представлено новий напрям досліджень, спрямований на пошук засобів захисту генетичних структур від мутагенних/канцерогенних впливів. Обґрунтовано та апробовано оригінальну методологію визначення й оцінки генетичної небезпеки впливу неіонізуючих видів випромінювання. Сформульовано концепцію створення нового підходу до захисту геному людини від впливу генотоксикантів («фотозахисту геному»). Розглянуто актуальні питання вивчення механізмів мутагенезу та антимутагенезу. Наведено конкретні дані, що розкривають мутагенні та модифікуючі властивості неіонізуючих видів випромінювання. Особливу увагу приділено аналізу ролі вільнорадикальних процесів щодо мутагенної дії неіонізуючих видів випромінювання.
Монографія призначена для фахівців медико-біологічної галузі: генетиків, медичних генетиків, медиків, онкологів, гігієністів, фармакологів, біофізиків.
Фітотерапія в онкології / Ю.І. Корнієвський [та ін.]. – Запоріжжя: Карат, 2016. – 418 с.: іл., табл.
Фітотерапія онкологічного хворого – одна з найпроблемніших галузей застосування лікарських рослин у медичній практиці. Науково обґрунтований підхід до фітотерапії, орієнтований не лише на емпіричний народний досвід, але й на ретельний доклінічний експеримент, дозволяє досягти відчутного лікувального ефекту.
Структура посібника представлена такими розділами: фармакогностична характеристика основних лікарських рослин, які використовуються при онкозахворюваннях; протипухлинна фітотерапія; фітотерапія при дії опромінювання та хіміотерапії; гомотоксикологія в онкології; харчування при онкохворобах тощо.
Головна мета видання – допомога практичним лікарям первинної ланки охорони здоров’я в наданні необхідного комплексу лікувальної допомоги хворим, спрямованого на поліпшення стану здоров’я і якості життя.
Нейроэндокринные опухоли поджелудочной железы: монография / А.Ю. Усенко [и др.]. – К.: Парламентское изд-во, 2016. – 152 с.
Книга посвящена сложной, интенсивно развивающейся проблеме диагностики и лечения пациентов с нейроэндокринными опухолями поджелудочной железы. На основе обобщения опыта диагностики и лечения 684 нейроэндокринных опухолей поджелудочной железы, данных литературных источников в монографии рассмотрены этиология, патогенез, клиническое течение, современные клинико-морфологические классификации, предложены оптимальные подходы к выбору способа хирургического и медикаментозного лечения.
Книга рассчитана на широкий круг врачей, хирургов, эндокринологов, онкологов, в том числе тесно работающих с заболеваниями поджелудочной железы.
Подготовлено при поддержке Национальной научной медицинской библиотеки Украины