6 листопада, 2024
Результати дослідження з оцінки використання левокарнітину в осіб із цукровим діабетом під час корекції способу життя
Метаболічний синдром (МС) – одна з найбільш спірних проблем сучасної клінічної ендокринології. Синдром, який не має загальної назви, єдиних діагностичних критеріїв, уніфікованих порогових значень для окремих компонентів. Дотепер немає єдиної думки щодо того, чи розглядати МС як просту комбінацію окремих компонентів або як цілісний синдром, котрий об’єднує комплекс взаємопідсилювальних факторів ризику. Центральним патогенетичним механізмом визнана інсулінорезистентність на тлі центрального ожиріння.
Рання ідентифікація МС та інтервенція є необхідними. Модифікація способу життя – це фундаментальний спосіб лікування MС. Зокрема, здорова дієта з низьким умістом калорій та жиру, а також помірні фізичні навантаження впродовж щонайменше 150 хв/тиж зумовлюють зниження маси тіла на 7-10%. Модифікація способу життя рекомендується багатьом пацієнтам згідно з міжнародними та вітчизняними настановами (особливо при кардіологічних захворюваннях, надмірній масі тіла, цукровому діабеті (ЦД), МС).
З огляду на позитивний вплив L-карнітину на масу тіла, індекс маси тіла (ІМТ), фізичну витривалість його можна розглядати як каталізатор здорових змін під час корекції способу життя.
Карнітин – амінокислота, що сприяє виробленню енергії та метаболізму жирних кислот (ЖК). Карнітин міститься в продуктах тваринного походження та продукується ендогенно із двох незамінних амінокислот (метіоніну, лізину), коли він не надходить з їжею. Прогнозована середня потреба дорослої людини в карнітині становить 20-200 мг/добу; 80% необхідної кількості надходить за рахунок продуктів харчування – доволі часто ендогенний синтез є недостатнім для задоволення метаболічних потреб, а амінокислота з їжі погано засвоюється або втрачається [1].
Однією з основних проблем корекції способу життя є недотримання рекомендацій пацієнтами. Багато пацієнтів мають труднощі через брак енергії, мотивації або фізичної витривалості. В цьому контексті L-карнітин може відігравати важливу роль, забезпечуючи додаткову енергію для впровадження здорових змін. Він підтримує обмін речовин, сприяючи ефективнішому використанню жирів для продукування енергії, що може підвищити витривалість, а також полегшити виконання фізичних вправ. Окрім того, L-карнітин здатен допомогти в подоланні метаболічної адаптації, яка часто виникає під час спроб схуднення або зміни способу життя. Метаболічна адаптація, що проявляється уповільненням метаболізму, може значно знизити ефективність зусиль щодо зниження маси тіла. L-карнітин, впливаючи на метаболізм жирів, сприяє підтримці високого рівня обміну речовин, що допоможе уникнути чи мінімізувати ефекти метаболічної адаптації.
Роль карнітину в метаболічних процесах
- У контексті метаболічних розладів левокарнітин підвищує толерантність до глюкози, а також збільшує загальні енерговитрати; прийом препарату попереджує розвиток метаболічно асоційованої стеатотичної хвороби печінки (МАСХП) у людей з ожирінням [6]. Сприятливий вплив L-карнітину на масу та склад тіла можна пояснити численними можливими механізмами. По-перше, група ферментів – карнітинацилтрансфераза (КAT) – зосереджується в мітохондріях, ендоплазматичному ретикулумі та пероксисомах; вони беруть участь в енергетичному гомеостазі, метаболізмі жирів. Ці ферменти разом із карнітином сприяють β-окисленню довголанцюгових ЖК у мітохондріях. Окрім того, в пероксисомах міститься фермент, залежний від карнітину, – карнітин-О-октаноїлтрансфераза (КOT), який відіграє ключову роль у початковому β-окисленні ЖК із дуже довгим ланцюгом, а також в α-окисленні фітанової кислоти, ЖК із розгалуженим ланцюгом, отже, й утворенні та перенесенні складних етерів ацил-КоА із середнім ланцюгом (наприклад, октаноїл-КоА) у мітохондріальний матрикс для β-окислення. По-друге, надзвичайно важливу роль у регуляції енергетичного метаболізму (як ядерні фактори транскрипції) відіграють рецептори, що активуються проліфераторами пероксисом (PPAR). Було виявлено, що L-карнітин здатен індукувати експресію PPARγ як на рівні мРНК, так і на рівні білка, що запобігає синтезу ЖК у печінці, крім того, він може сприяти зниженню сироваткової концентрації фактора некрозу пухлини (ФНП) й інтерлейкіну‑6 (ІЛ‑6). PPARγ впливають на диференціювання адипоцитів шляхом зберігання довголанцюгових ЖК у вигляді тригліцеридів і використання адипонектину в адипоцитах для підтримання відповідної метаболічної активності, чутливості до інсуліну.
- Карнітин відіграє важливу роль у метаболізмі ліпідів у печінці. Дослідження демонструють, що дефіцит карнітину може сприяти розвитку стеатозу печінки (потенційно – через зниження внутрішньопечінкових і сироваткових рівнів карнітину). Прийом карнітину продемонстрував ефективність у зменшенні вмісту ліпідів у печінці та зниженні рівня печінкових ферментів у сироватці крові, зокрема аспартатамінотрансферази (АСТ), аланінамінотрансферази (АЛТ), у пацієнтів із МАСХП. Ці дані свідчать про потенціал карнітину як терапевтичного засобу за стеатозу печінки та пов’язаних із ним розладів, зокрема при ожирінні [2].
- L-карнітин має кардіопротекторні властивості: покращує функцію міокарда та метаболізм у пацієнтів з ішемічною хворобою серця, поліпшує толерантність до фізичних навантажень у людей зі стенокардією. Прийом карнітину асоціюється зі зменшенням епізодів серцевих аритмій, покращенням функції шлуночків, зменшенням ангінозного болю. Амінокислота демонструє цитопротекторну дію, чинить протизапальний вплив на стінку ендотелію, регулює фосфоліпідний склад мембран, сприяючи загальному здоров’ю серцево-судинної системи [3, 7].
- Карнітин і його ефіри, зокрема ацетил-L-карнітин, чинять значний вплив на неврологічні функції та поведінкові процеси. Карнітин сприяє синтезу ацетилхоліну – ключового нейромедіатора когнітивних функцій. Він також має нейропротекторні властивості, потенційно зменшуючи ушкодження нейронів. За результатами нещодавніх досліджень виявлено кореляцію між дефіцитом ацетил-L-карнітину та підвищеним ризиком розвитку великого депресивного розладу, що свідчить про його роль у підтримці оптимального нервово-психічного здоров’я [4, 5].
- При ЦД левокарнітин може покращувати чутливість до інсуліну, пом’якшувати невропатичний біль, підвищувати швидкість нервової провідності. Він також є перспективним засобом для лікування ускладнень, пов’язаних із діабетом. Роль карнітину в покращенні функції судин у пацієнтів із діабетом і серцево-судинними захворюваннями ще більше підкреслює його потенціал в управлінні МС [7].
- Левокарнітин, необхідний для мітохондріального транспорту / окислення вільних ЖК, покращує функцію судин у людей з діабетом і серцевими захворюваннями [8].
Отже, зрозуміло, що карнітин широко застосовується в різних галузях медицини та може мати роль як профілактичного засобу, так і використовуватися в комплексній терапії багатьох станів.
На базі відділу діабетології ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка НАМН України» проведено пряме відкрите дослідження з оцінки використання левокарнітину (препарат Карнівіт® Екстра виробництва фармацевтичної компанії «Юрія-Фарм») в осіб із ЦД. Обстежено 30 осіб (17 чоловіків, 13 жінок) віком від 21 до 67 років. Із діагнозом ЦД 1 типу до дослідження було залучено 12 осіб; 18 пацієнтів мали ЦД 2 типу. Тривалість ЦД – від 2 до 43 років. Усі хворі отримували медикаментозне лікування основного захворювання згідно із протоколами лікування ЦД і коморбідної патології, а також отримали відповідні рекомендації стосовно модифікації способу життя (дієта, фізична активність).
Усім пацієнтам проводили стандартне фізикальне обстеження з визначенням антропометричних (маса тіла, розрахунок ІМТ), а також додаткових параметрів (окружність талії, стегон, розрахунок їх співвідношення), вимірюванням офісного систолічного (САТ) і діастолічного артеріального тиску (ДАТ), глюкози натще й постпрандіального рівня, глікованого гемоглобіну, загального холестерину, показників ліпідного профілю, печінкових маркерів (АЛТ, АСТ), опитуванням щодо якості життя за опитувальниками, що відображали стан загального здоров’я, фізичної активності, психоемоційного стану.
Всі учасники групи отримували левокарнітин Карнівіт® Екстра (розчин левокарнітину по 1000 мг у флаконах для внутрішньом’язових та внутрішньовенних ін’єкцій) упродовж 10-14 днів. Після завершення спостереження всі показники виміряли знову. На тлі застосування препарату Карнівіт® Екстра 23 учасники групи спостерігали зниження показників маси тіла (від 1 до 5 кг) і зміни ІМТ.
На рисунках 1-3 продемонстровано результати біоімпедансного аналізу, зміни маси тіла, ІМТ.
Рис. 1. Приклад результатів біоімпедансного аналізу
Рис. 2. Зміни маси тіла після застосування препарату Карнівіт® Екстра в складі комплексного лікування та на тлі модифікації способу життя
Рис. 3. Зміни ІМТ після застосування препарату Карнівіт® Екстра в складі комплексного лікування та на тлі модифікації способу життя
Також отримано зниження показників як САТ, так і ДАТ в усіх 30 осіб (рис. 4, 5).
Рис. 4. Зміни САТ після застосування препарату Карнівіт® Екстра в складі комплексного лікування та на тлі модифікації способу життя
Рис. 5. Зміни ДАТ після застосування препарату Карнівіт® Екстра в складі комплексного лікування та на тлі модифікації способу життя
При оцінці вуглеводного обміну значного зменшення рівня глікованого гемоглобіну не було виявлено, що є прогнозованим з огляду на незначну тривалість спостереження (рис. 6).
Рис. 6. Зміни глікованого гемоглобіну після застосування препарату Карнівіт® Екстра в складі комплексного лікування та на тлі модифікації способу життя
У 20 пацієнтів із групи спостереження відзначено зниження рівня загального холестерину (рис. 7), а у 18 з них – зниження рівня холестерину ліпопротеїнів низької щільності.
Рис. 7. Зміни загального холестерину після застосування препарату Карнівіт® Екстра в складі комплексного лікування та на тлі модифікації способу життя
Показовими є зміни в рівнях трансаміназ на тлі застосування левокарнітину, які були в майже всіх включених у групу пацієнтів (рис. 8, 9).
Рис. 8. Зміни АЛТ після застосування препарату Карнівіт® Екстра в складі комплексного лікування та на тлі модифікації способу життя
Рис. 9. Зміни АСТ після застосування препарату Карнівіт® Екстрав складі комплексного лікування та на тлі модифікації способужиття
Зміни, виявлені згідно з контрольними аналізами, демонструють, що препарат може чинити вплив на показники вуглеводного та ліпідного обміну, сприяти зниженню маси тіла, знижувати рівні АТ. Отримані дані збігаються із тенденціями та даними вищезазначених метааналізів.
Вагомими в хворих цієї групи є також загальне самопочуття та психоемоційний стан, крім того, фізична активність, які часто знижуються при серцево-судинних захворюваннях, ожирінні та ЦД. Завдяки оцінці показників якості життя можна зрозуміти потенційний позитивний вплив левокарнітину й на ці сфери: отримано вищі бали в оцінці загального самопочуття, оцінках якості життя та позитивного психічного настрою (рис. 10-12).
Рис. 10. Зміни оцінки загального самопочуття після застосуванняпрепарату Карнівіт® Екстра в складі комплексного лікуваннята на тлі модифікації способу життя
Рис. 11. Зміни показника позитивного психічного настрою післязастосування препарату Карнівіт® Екстра в складі комплексноголікування та на тлі модифікації способу життя
Рис. 12. Зміни показника якості життя після застосування препарату Карнівіт® Екстра в складі комплексного лікування та на тлі модифікації способу життя
Фізична активність учасників також стала вищою, імовірно, через покращення загального самопочуття та зниження стомлюваності в більшості пацієнтів (рис. 13, 14).
Рис. 13. Зміни оцінки фізичної активності після застосування препарату Карнівіт® Екстра в складі комплексного лікування та на тлі модифікації способу життя
Рис. 14. Зміни оцінки стомлюваності після застосування препарату Карнівіт® Екстра в складі комплексного лікування та на тлі модифікації способу життя
Висновки
- В осіб із ЦД 1 та 2 типу після додаткового до основної терапії призначення препарату Карнівіт® Екстра в дозі 5 мл внутрішньом’язово або внутрішньовенно протягом 10-14 днів спостерігали позитивні зміни показників жирового та вуглеводного обмінів, загальної маси тіла, рівнів АТ.
- Окрім об’єктивних змін у показниках метаболічного обміну, після комбінованої терапії спостерігали покращення якості життя та збільшення фізичної активності, що особливо важливо для пацієнтів із ЦД, МАСХП, надмірною масою тіла та/або ожирінням.
Отже, L-карнітин можна розглядати як ефективний додаток до програм корекції способу життя, рекомендованих при ЦД. Він сприяє не лише підтримці фізичної витривалості, а й стабільному метаболізму, що є ключовим фактором успішного дотримання здорового способу життя.
Список літератури знаходиться в редакції.
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 19 (580), 2024 р