14 квітня, 2017
Урядовий вісник: про проблеми та шляхи їх вирішення
Центральною темою засідання Комітету з питань охорони здоров’я (далі - Комітет), яке відбулося 12 квітня, стало критичне недофінансування флагманів вітчизняної медицини - наукових інститутів, які входять до складу Національної академії медичних наук (НАМН) України (36 установ).
На сьогодні заклади перебувають на межі закриття - керівництво змушене скорочувати персонал, відправляти працівників у неоплачувані відпустки і т. п. За словами В.В. Лазоришинця, директора ДУ «Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова НАМН України», ситуація катастрофічна: «На заробітну плату виділено лише 27% від минулорічного обсягу коштів, на медикаменти - 2%. Гроші за перше півріччя вже використано, ми навіть не маємо можливості придбати наркотичні засоби, необхідні для здійснення хірургічних втручань. Чим оперувати? Варто розуміти, що зупинка роботи нашого інституту - 5 тис., а Інституту Шалімова - 8,5 тис. життів щорічно. Аби відновити діяльність закладів, знадобиться щонайменше 6 місяців».
Обговорення ініціативи члена Комітету Олексія Миколайовича Кириченка про внесення змін до додатка № 3 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» щодо збільшення фінансового забезпечення ДУ «Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова НАМН України» та ДУ «Національний інститут хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова» НАМН України (р. № 5723) трансформувалося в палку й тривалу дискусію.
Частина народних депутатів виступила проти запропонованого формулювання. На неможливості такого персоніфікованого підходу як з етичної, так і з юридичної точки зору наголосила Ірина Володимирівна Сисоєнко, заступник голови Комітету: «Я підтримую суть законопроекту № 5723, проте абсолютно переконана, що Комітет повинен зайняти державницьку позицію та наполягати на внесенні негайних змін до бюджету щодо збільшення фінансування усіх закладів НАМН, вимагаючи виділення коштів у повному обсязі – всю суму, яка необхідна для інститутів НАМН».
«У разі прийняття позитивного рішення щодо зазначеного законопроекту я як президент НАМН не зможу виокремити лише 2 із 36 інститутів та розподілити між ними додаткове фінансування; усі заклади отримають однакову суму. Наразі НАМН, умовно кажучи, поставлено на коліна. Щоб вижити, зберегти науковий та кадровий потенціал, потрібно 1,16 млрд грн», - поінформував Віталій Іванович Цимбалюк, президент НАМН.
Члени Комітету ухвалили рішення підтримати прийняття ВР законопроекту № 5723 та запропонували збільшити розмір асигнувань із державного бюджету на 1,16 млрд грн (до 2,7 млрд грн).
Куріння: зона суворого режиму
У поле зору народних депутатів також потрапив законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту громадського здоров’я від шкідливого впливу тютюнового диму (р. № 4030а).
«Реклама сигарет полює на дітей!» - стверджують законодавці. Викладка тютюнової продукції в пунктах продажу є потужною маркетинговою тактикою, яка створює в школярів враження, що сигарети - це доступний товар, суспільна норма. Зазвичай тютюнові вироби розміщуються поруч з привабливими для дітей та підлітків товарами - снеками, цукерками, іграшками; такий підступний хід забезпечує збільшення обсягів продажу тютюнової продукції на 12-28%. Більше третини курців, які хочуть відмовитися від шкідливої звички, зізнаються, що наявність яскравих дисплеїв у пунктах продажу, сигарет у вітринах спонукає їх до імпульсивного бажання придбати продукцію. Найбільш вразливою категорією є школярі та молодь. «Сьогоднішній підліток - наш потенційний клієнт завтра» - ця цитата із розсекречених матеріалів тютюнової корпорації Philip Morris (1981) досить показово ілюструє агресивність і неетичність маркетингових стратегій у вказаній сфері (яка, до речі, займає 3-є місце за прибутковістю у світовому масштабі).
Членами Комітету пропонується посилити вимоги та «правила гри» у сфері реалізації тютюнової продукції з метою зменшити кількість курців (у першу чергу серед дітей та підлітків).
Основні положення законопроекту № 4030а
- Повна заборона видимого розміщення пачок тютюнових виробів у місцях їхнього продажу (варто зазначити, що викладка сигарет заборонена в таких країнах, як Хорватія, Республіка Білорусь, Ісландія, Австралія, Канада, Фінляндія, Ірландія, Нова Зеландія, Норвегія, Тайланд, Велика Британія, Непал, Панама, Кенія, Росія та ін.).
- Зміни, що стосуються викладки тютюнових виробів, вносяться в Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення».
- Заборона відводити спеціальні місця для куріння в приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності (у т. ч. офіси), у приміщеннях готелів та аналогічних місць розміщення громадян, у гуртожитках та на вокзалах (виключаючи аеропорти).
- Запровадження визначення терміну «приміщення».
- Запровадження відповідальності для всіх суб’єктів господарювання за порушення заборони куріння в приміщенні та на території.
- Запровадження чіткого повноваження Держпродспоживслужби здійснювати державний контроль за виконанням антитютюнового закону.
- Надання можливості органам місцевого самоврядування визначати вільні від куріння місця на постійній основі або лише на час проведення масових заходів.
- Запровадження контролю за діяльністю промоутерів.
- Запровадження норми про примусове виконання рішень (постанов) Державною виконавчою службою.
- Запровадження уніфікованого штрафу для фізичних осіб, які порушують норму куріння в заборонених місцях, у розмірі 340 грн.