17 лютого, 2018
Результати дослідження антибіотикорезистентності S. pneumoniae та H. influenzae в Україні
У масштабному міжнародному дослідженні SOAR (Survey of Antibiotic Resistance) вивчають антибіотикорезистентність основних респіраторних патогенів у країнах Близького Сходу, Африки, Латинської Америки, Азіатсько-Тихоокеанського регіону та Східної Європи. Дослідження почалося у 2002 р. і триває дотепер.
В Україні клінічними центрами дослідження були ДУ «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф. Г. Яновського НАМН України» (м. Київ); НДСЛ «Охматдит» (м. Київ); ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України» (м. Дніпро); Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова (м. Вінниця); клініка «Охматдит» (м. Львів); Обласний фтизіопульмонологічний центр (м. Івано-Франківськ); Міська клінічна лікарня № 7 (м. Сімферополь); Обласна дитяча лікарня (м. Запоріжжя). Протягом двох років дослідження в цих клінічних центрах було зібрано 134 клінічні штами S. рneumoniae та 67 клінічних штамів H. influenzae, виділених з рідини, отриманої при проведенні бронхоальвеолярного лаважу, випоту середнього вуха, плеврального та трахеального аспірату, мокротиння, аспірату із синусів. Для визначення збудників використовували традиційні методи. Наявність β-лактамаз у кожного ізоляту H. influenzae вивчали за допомогою використання дисків із паперу, змочених хромогенним цефалоспорином. Дублікати клінічних штамів, виділених в одного й того самого пацієнта, у дослідження не включали.
Чутливість виділених штамів мікроорганізмів до антибіотиків визначалася методом мікророзведення в бульйоні відповідно до рекомендацій Інституту клінічних та лабораторних стандартів (Clinical and Laboratory Standards Institute – CLSI, 2012). Проаналізовані для пневмокока антибіотики включали амоксицилін/клавуланат, азитроміцин, цефіксим, цефтріаксон, цефуроксим, ципрофлоксацин, кларитроміцин, еритроміцин, левофлоксацин, пеніцилін та триметоприм/сульфаметоксазол. Чутливість H. influenzae встановлювали щодо амоксициліну/клавуланату, ампіциліну, азитроміцину, цефіксиму, цефтріаксону, цефуроксиму, ципрофлоксацину, левофлоксацину, кларитроміцину, триметоприму/сульфаметоксазолу.
Щодня здійснювався контроль якості оцінки чутливості з використанням контрольних штамів. Чутливість до досліджуваних препаратів була розрахована на основі критеріїв CLSI (2014), Європейського комітету з визначення протимікробної чутливості (European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing – EUCAST, 2014) та фармакокінетики/фармакодинаміки (ФК/ФД) (Anon J. B. et al., 2004).
За результатами дослідження SOAR в Україні пневмокок виявився чутливим до перорального пеніциліну у 87,3% пацієнтів з респіраторними інфекціями (за критеріями CLSI). Для отримання чутливості, близької до 100%, необхідно використовувати вищі дози та внутрішньовенний шлях введення, проте в більшості пацієнтів з позалікарняними інфекціями нижніх дихальних шляхів (ІНДШ) перевага надається пероральній терапії. У такому випадку єдиними пероральними антибіотиками зі 100% чутливістю є амоксицилін/клавуланат та левофлоксацин. Однак левофлоксацин – препарат другої лінії лікування більшості негоспітальних ІНДШ – протипоказаний у педіатричній практиці, що обмежує його застосування. Чутливість пневмокока до макролідів (азитроміцин, кларитроміцин, еритроміцин), які можуть використовуватися перорально, становила 88,1%, тобто ці препарати не забезпечують ерадикації збудника на рівні амоксициліну/клавуланату або левофлоксацину. Найменш активним антимікробним агентом виявився триметоприм/сульфаметоксазол.
Вітчизняні штами H. influenzae зазвичай мали високу чутливість до більшості антибактеріальних препаратів через низьку поширеність штамів, які продукують β-лактамази (4,5%). Чутливість гемофільної палички до триметоприму/сульфаметоксазолу також виявилася слабкою. Суттєва різниця в показниках чутливості, зокрема до макролідів, вказує на необхідність уніфікації критеріїв визначення антибіотикорезистентності.
Крім того, дослідження SOAR показало, що тільки амоксицилін/клавуланат, цефтріаксон та левофлоксацин характеризуються 100% активністю щодо основних респіраторних патогенів – S. pneumoniae та H. influenzaе. Триметоприм/сульфаметоксазол виявився найменш активним антибіотиком, що обумовлює обмежене його застосування при лікуванні ІНДШ.
Feshchenko Y. et al. Results from the Survey of Antibiotic Resistance (SOAR) 2011-13 in Ukraine. J Antimicrob Chemother 2016; 71 Suppl 1: i63-i69.
Підготував Олександр Гладкий
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 2 (423), січень 2018 р.