17 лютого, 2018
Досвід застосування амоксициліну/клавуланату в амбулаторній педіатричній практиці
Незважаючи на те що комбінація амоксициліну з калієвою сіллю клавуланової кислоти (клавуланат) застосовується вже понад 35 років, вона зберігає високу активність проти більшості бактеріальних збудників позалікарняних інфекцій. Сучасною тенденцією є підвищення частки амоксициліну в препараті. Більш високий вміст амоксициліну дозволяє подолати стійкість більшості пеніцилінорезистентних пневмококів, а зниження добової дози клавуланату дає можливість покращити переносимість препарату при збереженні високої активності щодо β-лактамаз.
На відміну від амоксициліну/клавуланату зі співвідношенням 2:1 або 4:1, препарати, що містять більш високі концентрації амоксициліну (7:1), такі як Амоксиклав, здатні підтримувати концентрацію, яка перевищує MІK90 для пневмококів, у т. ч. помірно резистентних штамів, і гемофільної палички протягом понад 40% інтервалу часу між дозами при застосуванні 2 рази на добу, що є фармакодинамічною умовою ефективності β-лактамних антибіотиків. Слід зазначити, що форма випуску Амоксиклаву (порошок для приготування суспензії) повною мірою відповідає вимогам, що пред’являються до препаратів для дитячого віку. Наявність мірного шприца дозволяє батькам точно дозувати препарат.
Досвід застосування препарату Амоксиклав свідчить про його високу ефективність і достатню безпеку в дітей. Під наглядом перебувало 36 дітей (15 хлопчиків, 21 дівчинка) віком від 2 до 13 років, які отримували Амоксиклав. Показанням до призначення антибіотика були гострі захворювання органів дихання: гострий бронхіт з імовірною бактеріальною суперінфекцією (17 дітей), пневмонія (19 дітей). В усіх випадках Амоксиклав призначався в дозі 40-60 мг/кг (з розрахунку на амоксицилін) у два прийоми. Курси лікування коливалися від 5 днів (гострий бронхіт) до 10 днів (гостра пневмонія). Ефективність терапії не викликала сумнівів у 34 дітей (94,4%). Позитивна клінічна динаміка (припинення фебрильної лихоманки, поліпшення самопочуття і фізикальних даних) спостерігалася в середньому на 2-й день при гострому бронхіті та на 3-4-й день при пневмонії, повне клінічне одужання досягалося на 7-15-й день. Лише у 2 випадках виникла необхідність у зміні антибіотика (цефіксим, кларитроміцин). Зміна антибактеріальної терапії була обумовлена збереженням високої лихоманки більше 2 днів без істотних клінічних зрушень.
Небажані явища при прийомі препарату були відзначені у 2 випадках (діарея протягом 2-3 днів). До скасування антибіотика небажані явища не призвели, терміни одужання не змінювалися.
Таким чином, клінічний досвід застосування амоксициліну/клавуланату (Амоксиклав) у дітей свідчить про високу ефективність препарату при мінімальній кількості небажаних явищ. Широкий спектр дії Амоксиклаву проти основних збудників респіраторних інфекцій у дітей дає підстави рекомендувати препарат до застосування в амбулаторній практиці. Співвідношення амоксициліну і клавуланату 7:1 дозволяє проводити антибактеріальну терапію при респіраторних захворюваннях у дітей без істотних небажаних явищ. При дворазовому прийомі препарат здатний зберігати Т>МІК більше 40%. Зручна дитяча форма випуску та наявність мірної ложки істотно поліпшують комплаєнс.
Блохин Б. М., Стешин В. Ю. Опыт применения амоксициллина/клавуланата в амбулаторной педиатрической практике. Практическая пульмонология, 2016; 4: 70-74.
Підготував Олександр Гладкий
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 2 (423), січень 2018 р.