Стан психоемоційної сфери у хворих на бронхіальну астму
Бронхіальна астма (БА) – це патологія органів дихання, що призводить до зростання тимчасової або стійкої непрацездатності та зниження якості життя. Актуальною причиною прогресування даного захворювання та зниження рівня його контролю є порушення психоемоційної сфери пацієнтів.
Мета дослідження: визначити наявність соматопсихічних порушень у хворих на БА в залежності від ступеня тяжкості перебігу захворювання.
Матеріали та методи. Було обстежено 38 хворих на БА, які були розділені на 3 групи відповідно до ступеня тяжкості. До І групи було віднесено хворих з персистуючим перебігом захворювання легкого ступеня, до ІІ групи – персистуючим перебігом середнього ступеня і до ІІІ групи – персистуючим перебігом тяжкого ступеня. Оцінка стану психоемоційної сфери пацієнтів проводилася за допомогою анкетного методу: за шкалою невротизації Вассермана та шкалою тривожності Спілберга – Ханіна.
Результати. Аналіз результатів анкетування за шкалою Спілберга – Ханіна свідчить про зростання ситуативної та особистісної тривожності у хворих на БА. Так, у респондентів ІІІ групи показник ситуативної тривожності перевищує відповідний у пацієнтів І групи в 2,7 раза, ІІ групи – в 1,4 раза. Подібна динаміка встановлена при досліджені особистісної тривожності, що підтвердилася вірогідним її зростанням у респондентів ІІІ групи – у 3,1 раза та 1,3 раза порівняно з відповідними показниками у пацієнтів І та ІІ групи. При вивченні стану невротизації за шкалою Вассермана встановлено, що високий рівень невротизації мали пацієнти ІІІ та ІІ групи – 84% та 67% відповідно, низький – респонденти І групи – 38%.
Висновки. Таким чином, у пацієнтів, хворих на БА, спостерігають зміни з боку психоемоційної сфери, вираженість яких пов’язана з тяжкістю захворювання: чим вище ступінь, тим більше виражені соматопсихічні розлади. Результати досліджень доводять доцільність визначення соматопсихічних порушень у пацієнтів з БА з використанням інформативних тестів-опитувальників, що дасть змогу визначити ступінь дезадаптації та розробити ефективні заходи з профілактики загострень БА.
НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Алергія та імунологія

Вдихання парів електронної сигарети може призвести до порушення нормальної роботи імунних клітин. Так, нове дослідження показує, що навіть помірний вплив диму пригнічує активність клітин. Висновки, опубліковані в Journal of Allergy and Clinical Immunology, свідчать про те, що вдихання диму електронних сигарет може пошкодити нейтрофіли – першу лінію захисту в імунній системі людини. Ці висновки важливі, оскільки попередні дослідження показали, що пошкодження нейтрофілів курінням сигарет може призвести до тривалого пошкодження легенів....
Дослідники виявили два перемикачі іонних каналів, які регулюють вивільнення дофаміну в мозку, що є першим кроком, який може призвести до терапії широкого спектра захворювань і розладів. Дофамін – похідне амінокислоти тирозину, що є медіатором багатьох нейронів середнього мозку, гіпоталамусу та деяких периферичних нервів. Він регулює складні рухи, впливає на формування емоцій і має симпатоміметичну дію. Із розладами дофамінової системи пов’язують когнітивні порушення, галюцинації, паркінсонізм, наркоманію, шизофренію, депресію, розлади аутистичного спектра, дискінезію та ін....
На основі десятилітньої роботи з виявлення основних механізмів астми та інших респіраторних захворювань дослідники з Університету МакМастера (Гамільтон, Канада) та Гамільтонського медичного центру святого Джозефа розробили простий швидкий тест, який може визначити наявність основного фактора важкої астми. Цей експрес-тест може швидко й точно ідентифікувати еозинофіли, навіть коли вони присутні у складних біологічних зразках, таких як мокротиння, шляхом відстеження їхніх білкових залишків....