27 листопада, 2015
Статини і погіршення пам’яті
За результатами нового дослідження, в якому було проаналізовано дані близько 1 млн осіб, питання впливу терапії статинами на пам’ять залишається відкритим. Показано, що застосування статинів й інших гіполіпідемічних засобів асоційоване з втратою пам’яті впродовж 30 діб прийому препаратів. Разом із тим, на думку авторів, отримані дані можуть лише вказувати на те, що пацієнти, які приймали гіполіпідемічні препарати, частіше консультувались у лікаря і в того було більше можливостей встановити факт погіршення пам’яті.
У ретроспективному когортному дослідженні було використано дані бази THIN, що формувалася лікарями загальної практики у Великобританії, з 1987 по 2013 рік. Автори порівняли дані 482 543 осіб, які вперше почали застосовувати статини, і пацієнтів з двох контрольних груп: учасники першої (n=482 543) ніколи не приймали гіполіпідемічні препарати, другої (n=26 484) – отримували такі медикаменти, але не статини.
За статтю, віком і періодом включення учасників групи не відрізнялися. В окремому аналізі автори проаналізували терапію статинами в 68 028 пацієнтів з втратою пам’яті залежно від періоду прийому препаратів до розвитку проблем з пам’яттю: упродовж 30 днів, від 31 до 60 днів, від 150 до 180 днів і від 270 до 300 днів до епізоду втрати пам’яті. З дослідження виключали пацієнтів з анамнезом когнітивних порушень, таких як деменція і хвороба Альцгеймера, а також осіб з іншими проблемами головного мозку, включно з пухлинами головного мозку, інфекційними захворюваннями і синдромом Дауна.
Дослідники виявили сильний зв’язок між першим застосуванням статинів і втратою пам’яті впродовж 30 днів при порівнянні осіб, які вживають і не вживають статини (скориговане ВШ 4,40; 95% ДІ 3,01-6,41). Також було встановлено взаємозв’язок між застосуванням інших (не статинів) гіполіпідемічних засобів і втратою пам’яті в перші 30 днів прийому при порівнянні з особами, які не отримують жодних гіполіпідемічних препаратів (скориговане ВШ 3,60; 95% ДІ 1,34-9,70).
Відношення шансів у кожному випадку коригувалося на супутні фактори, що включали наявність цукрового діабету, гіперхолестеринемії, серцево-судинних захворювань, артеріальної гіпертензії, інсульту, застосування антигіпертензивних препаратів, зловживання алкоголем, синдром Кушінга, дефіцит вітаміну В12 та інші індикатори здоров’я.
Результати попередніх досліджень щодо впливу статинів на втрату пам’яті були суперечливими: у деяких роботах показано зв’язок між тривалим прийомом статинів і покращенням пам’яті, натомість в інших випробуваннях жодного зв’язку не виявлено. Автори дослідження також не змогли сформулювати висновки, які б поклали край цій невизначеності.
За словами дослідників, отримані результати свідчать, що або всі гіполіпідемічні засоби призводять до погіршення пам’яті, або, що більш вірогідно, цей взаємозв’язок є наслідком підвищення частоти виявлення цієї патології.