18 березня, 2016
β-Блокатори і некардіальні оперативні втручання
Продовження прийому β-блокаторів (ББ) у зв’язку з АГ у випадку некардіальних хірургічних втручань може підвищувати ризик основних небажаних кардіальних подій (MACE) і смерті від усіх причин упродовж 30 днів у популяції відносно низького ризику. Про це свідчать дані нового дослідження, які підтверджують результати раніше проведених робіт за участю переважно пацієнтів високого ризику.
У дослідженні, проведеному в Данії за участю понад 55 тис. хворих з АГ, було виявлено, що у пацієнтів, які приймали ББ та інший антигіпертензивний засіб до некардіального хірургічного втручання, спостерігалось достовірне підвищення 30-денного післяопераційного ризику МАСЕ і смерті від усіх причин порівняно з хворими, які отримували інший антигіпертензивний препарат.
В аналіз було включено 55 320 пацієнтів з АГ, але без захворювань серця, нирок і печінки, яким у період з 2005 по 2011 рік проводилось некардіальне хірургічне втручання.
14 644 пацієнти приймали два антигіпертензивні препарати, одним з яких був ББ. Інші комбінації антигіпертензивних засобів включали інгібітори ренін-ангіотензинової системи, тіазидні діуретики і антагоністи кальцію.
Первинною кінцевою точкою були 30-денна смертність від усіх причин і випадки МАСЕ (комбінація серцево- судинної смерті, нефатального ішемічного інсульту й нефатального інфаркту міокарда).
У групі ББ у 1,32% пацієнтів упродовж 30 днів після хірургічного втручання була відзначена МАСЕ, водночас у групі учасників, що не приймали ББ, відповідний показник становив 0,8% (p<0,001). Під час оцінки окремих компонентів МАСЕ виявилось, що рівні серцево-судинної смерті також були достовірно вищими в групі прийому ББ (0,9 проти 0,45% відповідно, p<0,001).
Рівень смертності від усіх причин становив 1,93 і 1,32% у групі ББ та іншого антигіпертензивного засобу відповідно (p<0,001).
Під час застосування всіх комбінацій антигіпертензивних препаратів, що включали ББ, спостерігалося достовірне підвищення ризику і МАСЕ, і смертності від усіх причин порівняно із застосуванням комбінації інгібітора ренін-ангіотензинової системи й тіазидного діуретика. Призначення будь-яких інших комбінацій, які не включали ББ, не асоціювалося зі зростанням ризику МАСЕ і смерті порівняно з комбінацією інгібітора ренін-ангіотензинової системи і тіазидного діуретика.
Найбільш виражений зв’язок між прийомом ББ і підвищенням ризику МАСЕ спостерігався у чоловіків, учасників віком понад 70 років, а також у хворих, яким проводили невідкладне хірургічне втручання.
За матеріалами сайту www.webcardio.org