Підтримка хворих на СНІД у світі, переформатованому пандемією COVID-19

01.12.2020

1 грудня 2020 року відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Незважаючи на те, що увага світу прикута до глобальної проблеми COVID-19, пандемія ВІЛ / СНІДу, починаючи своє п'яте десятиліття, ще далеко не закінчена. З початку 1980-х років 75,7 мільйонів осіб заразилися ВІЛ. 32,7 мільйонів пацієнтів померли від хвороб, пов'язаних зі СНІДом. ВІЛ / СНІД залишається серйозною кризою в галузі охорони здоров'я. 

Очевидно, що пандемія COVID-19 може мати суттєвий вплив на хворих з ВІЛ та бути руйнівною для громад. Тож як сучасність може сформувати майбутню стратегію щодо досягнення мети припинення ВІЛ / СНІДу до 2030 року? 

Пандемія COVID-19 спричинила колосальне навантаження на систему охорони здоров'я та виявила в ній суттєві прогалини. Так, більшість систем охорони здоров’я в регіонах із високим навантаженням на СНІД є вразливими і кілька досліджень вказують на те, що порушення роботи ВІЛ-служб можуть мати негативні наслідки для результатів здоров’я в середньо- та довгостроковій перспективі. 

Дані моделювання, опубліковані в The Lancet Global Health, показують, що серйозні збої в лікуванні в умовах високого навантаження можуть збільшити смертність від ВІЛ на 10% протягом 5 років. Консорціум з моделювання ВІЛ показав, що наприклад в країнах Східної Африки зниження рівнів лікування ВІЛ для 50% пацієнтів протягом 6 місяців можуть призвести до перевищення летальності на майже 300 тисяч смертей від хвороб, пов’язаних зі СНІДом протягом року. 

Моделі UNAIDS говорять про те, що 6-місячні перерви в послугах з запобігання передачі ВІЛ від матері до дитини можуть збільшити кількість нових інфекцій серед дітей на 40–80% у країнах із великим навантаженням по СНІДу. 

Несприятливі наслідки як COVID-19  так і СНІДу взаємопосилюються через соціальні та економічні диспропорції та непропорційно впливають на бідних та маргіналізованих людей - зокрема, на молодих жінок та дівчат. Соціально-економічні наслідки пандемії COVID-19 будуть далекосяжними та тривалими. Світовий банк попереджає, що в 2020 році 115 мільйонів людей було доведено на межу бідності. І це лише початок, адже втрата робочих місць та депривація, пов'язані з пандемією, найбільш гостро зачіпають бідних та вразливих людей, зокрема тих,хто інфікований . Бідність може призвести до подальших перепон у взаємодії з системою медичного догляду пацієнтів з ВІЛ. 

На тлі надзвичайної кризи охорони здоров’я цьогорічна кампанія боротьби зі СНІДом вимагає глобальної солідарності та спільної відповідальності. Що це може означати на практиці для керівників галузі охорони здоров’я, які стоять перед багатьма конкуруючими пріоритетами? У 2018 році Міжнародне товариство проти СНІДу – Комісія Lancet запропонувала нову еру глобальної солідарності, в якій відповідь на ВІЛ-інфекцію інтегруватиметься в більш широке глобальне поле охорони здоров'я. Побудована на основі прав людини, гендерної рівності та справедливості в галузі охорони здоров'я, ця нова ера може зосередитись на розробці надійних, гнучких, орієнтованих на людей систем охорони здоров'я, забезпеченні загального охоплення медичними послугами та вирішенні соціальних та структурних детермінант здоров'я. Цей підхід повинен об’єднати роздроблені ініціативи та забезпечити й зміцнити готовність системи охорони здоров'я, що інтегрує ВІЛ з іншими пріоритетами в галузі охорони здоров'я. 

Інтеграція ВІЛ із COVID-19 вже відбувається. COVID-19 змусив численні країни пришвидшити розширення диференційованого надання послуг хворим з ВІЛ шляхом пришвидшення багатомісячного видавання спеціалізованих ліків чого вони, можливо, не робили.

Пандемія COVID-19 перешкоджає наданню медичного обслуговування пацієнтам з ВІЛ та примушує системи охорони здоров'я пристосовуватися. Але ця адаптація не повинна бути шкідливою. Пошук можливостей для визначення пріоритетів стратегій, орієнтованих на людей, може розширити можливості пацієнтів та допомогти вирішити такі питання, як дискримінація та бідність, отримання соціальних та медичних послуг. Такий підхід необхідний для відновлення пильної уваги до проблеми пандемії ВІЛ та оптимальних шляхів її подолання.

Джерело та повна версія матеріалу за посиланням: Maintaining the HIV response in a world shaped by COVID-19 - The Lancet

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Терапія та сімейна медицина

Вітання з Новим роком! 31.12.2020 Терапія та сімейна медицина Вітання з Новим роком!

Дорогі друзі, колеги та партнери! Прийміть наші сердечні вітання з Новим роком! Нехай феєрія новорічних дзвонів, мерехтіння барвистих вогників подарують вам піднесений настрій на зимові свята і на цілий рік!...

30.12.2020 Терапія та сімейна медицина У Львові робот-хірург Da Vinci провів свою першу операцію!

Нещодавно у лікарні швидкої медичної допомоги у м. Львові відбулася перша операція з усунення діафрагмальної грижі за допомогою хірургічної роботизованої системи Da Vinci. Пацієнтом був 50-літній мешканець Львівської області. Під час втручання лікар-хірург знаходився за кілька метрів від пацієнта – лікар керував на відстані чотирьома «руками» системи завдяки високоточній камері, яка транслювала зображення. Операція була проведена лапароскопічно....

14.12.2020 Терапія та сімейна медицина ACINO нагороджена п’ятьма престижними преміями «Панацея» 2020

4 грудня 2020 року в режимі live stream відбулося нагородження переможців XXI конкурсу професіоналів фармацевтичної галузі України «Панацея». Вперше за церемонією нагородження можна було спостерігати онлайн та відчути атмосферу свята. ...