Нова CAR-T-клітинна терапія подовжує ремісію у пацієнтів із рецидивом множинної мієломи

09.03.2021

Згідно з міжнародним клінічним випробуванням із центром у UT Southwestern Medical Center, новий тип CAR-Т-клітинної (Chimeric Antigen Receptor T-Cell) терапії більш ніж втричі перевищує очікувану тривалість ремісії для пацієнтів із неодноразовими рецидивами мієломи.

Результати випробування, опубліковані нещодавно у виданні New England Journal of Medicine, перевищували такі з іншими методами терапії у рефрактерних пацієнтів із важкими рецидивами мієломи, які вже отримали три основні класи лікування. Майже три чверті пацієнтів мали принаймні часткову реакцію на терапію. Близько третини досягли повної ремісії зі зникненням усіх слідів раку.

Медіанний час без погіршення хвороби становить 8,8 місяців на тлі нового лікування, але доктор медичних наук, доцент внутрішньої медицини та співавтор дослідження Larry D. Anderson зазначає: у пацієнтів, які отримували максимальну дозу спроєктованих Т-клітин під час випробування, спостерігалися триваліші ремісії, довівши середнє значення до більш ніж 12 місяців. Раніше подібні пацієнти, які лікувалися наявною на сьогодні терапією після кількох рецидивів, мали в середньому лише три-чотири місяці ремісії до повернення хвороби.

«У нас є пацієнти, яким вже понад два роки не потрібно проводити CAR-Т-клітинну терапію, і вони все ще перебувають у стадії ремісії, – розповідає L. D. Anderson. – Ці результати означають справжній прорив із безпрецедентною глибиною та тривалістю ремісій. Незважаючи на те, що ми ще не знаємо, чи можна вилікувати деяких із цих пацієнтів, і багато в кого з них хвороба рецидивує протягом одного-двох років, ми можемо принаймні виграти час для наших хворих, поки не стануть доступними інші варіанти лікування. Більшість пацієнтів також мають хорошу якість життя з відносно низьким ризиком серйозних побічних ефектів, пов'язаних із CAR-Т-клітинною терапією».

Множинна мієлома – другий за поширеністю рак крові. Він діагностується у понад 32 000 осіб на рік (а у афроамериканців удвічі частіше, ніж у загальній популяції).

Зараз доступні три основні класи лікування множинної мієломи: інгібітори протеасом, препарати для модуляції імунної системи та лікування антитілами. Серед більш ніж десяти методів терапії мієломи, затверджених FDA (Управлінням із контролю за продуктами харчування та медикаментами) за останнє десятиліття, більшість із них пропонують лише кілька місяців ремісії для пацієнтів із рецидивами мієломи. Досі більшість методів лікування викликають відповіді лише у третини пацієнтів, а повна ремісія зустрічається рідко.

У дослідженні брали участь 128 пацієнтів віком від 18 років і старше, які перед тим лікувалися за схемами із трьох основних класів терапії. 120 хворих раніше перенесли трансплантацію стовбурових клітин.

Для учасників дослідження спроєктували власні Т-клітини для націлювання на молекулу, звану антигеном дозрівання В-клітин, або BCMA (B-cell maturation antigen), яка міститься лише в плазматичних клітинах та клітинах мієломи. Ця нова Т-клітинна терапія для хворих на мієломну хворобу називається ідекабтагеном віклеуцел (idecabtagene vicleucel), або Іde-cel, також відома як bb2121.

Протягом двотижневого періоду госпіталізації хворим проводили інфузії спроєктованих Т-клітин. Лікарі спостерігали за можливими побічними ефектами, такими як анемія, нейтропенія і тромбоцитопенія. Хоча зниження показників крові були звичним явищем, вони були керованими, а інші важкі побічні ефекти були рідкістю.

«Одна з приємних речей, яку ми відмітили в цьому дослідженні, – показники важкої токсичності, пов'язаної з CAR-Т-клітинною терапією множинної мієломи, були дуже низькими порівняно з такими, що ми бачили при аналогічному лікуванні лімфоми, – зазначив Larry D. Anderson. – Багато пацієнтів мали деякі побічні ефекти, але більшість із них були низького рівня і керовані, і я б сказав, що ця терапія набагато краще переноситься, ніж трансплантація стовбурових клітин».

Запроваджена наприкінці 1980-х років, CAR-Т-клітинна терапія є перспективним методом лікування раку крові. CAR – означає химерний антигенний рецептор, бере частину назви від химери, міфічної істоти із хвостом змії і головою лева. У сучасній медицині голова химери – це антитіло, а хвіст – рецептор Т-клітин. CAR-T-клітинна терапія передбачає збір власних Т-лімфоцитів пацієнта, їх реінжиніринг у лабораторії, щоб вони після введення пацієнту могли розпізнавати, атакувати і руйнувати пухлинні клітини.

Car-T-клітинна терапія на сьогодні схвалена FDA для використання тільки при лімфомі і лейкемії. На підставі цих результатів фармацевтичні компанії Bristol Myers Squibb та bluebird bio домагаються затвердження FDA препарату Іde-cel в якості стандартної терапії рецидивів мієломи.  

Джерела: Idecabtagene Vicleucel in Relapsed and Refractory Multiple Myeloma | NEJM

New CAR T-Cell therapy extends remission in heavily relapsed multiple myeloma patients -- ScienceDaily

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Терапія та сімейна медицина

Таурин – стратегія проти старіння 09.06.2023 Терапія та сімейна медицина Таурин – стратегія проти старіння

Дефіцит таурину — поживної речовини, що виробляється в організмі та міститься в багатьох продуктах, — є рушійною силою старіння тварин, згідно з новим дослідженням, проведеним під керівництвом науковців із Колумбійського університету та за участю десятків учених старіння у всьому світі. Той самий експеримент також виявив, що добавки таурину можуть уповільнити процес старіння у черв’яків, гризунів і мавп та навіть подовжити тривалість здорового життя мишей середнього віку на 12 %....

08.06.2023 Терапія та сімейна медицина Нові методи лікування раку легенів: імунотерапія + хіміотерапія

Рак легенів є провідною причиною смерті від раку в Сполучених Штатах. Недрібноклітинний рак легенів є найпоширенішим типом, на нього припадає від 80 до 85 % усіх випадків онкології. На пізніх стадіях його відносять до пухлин, які поширилися і тому не можуть бути видалені хірургічним шляхом. Пацієнти з цим діагнозом зазвичай мають поганий прогноз....

08.06.2023 Терапія та сімейна медицина 100 років тиші, або Таємниця скроневого полюса

Кожна частина кори головного мозку має відповідну функцію. Одні ділянки керують руками, інші ногами, певні – відповідальні за зір і здатність читати. Але одна область, яка називається скроневим полюсом (оскільки міститься на самому кінчику скроневої частки), не могла бути пов’язана з конкретною функцією принаймні впродовж перших 100 років досліджень кори....