Які відмінності імунної відповіді в осіб із безсимптомним та тяжким перебігом COVID-19

27.04.2021

Найбільше дослідження такого типу у Великобританії виявило відмінності в імунній відповіді на COVID-19 між людьми без симптомів, порівняно з тими, хто страждає на важчий перебіг захворювання.

Дослідники з Інституту Wellcome Sanger, Університету Ньюкасла, Університетського коледжу Лондона, Кембриджського університету, Європейського інституту біоінформатики EMBL (EMBL-EBI) в рамках ініціативи Human Cell Atlas виявили підвищений рівень специфічних імунних клітин в осіб із безсимптомним COVID-19. Вони також показали, що люди з більш серйозними симптомами втратили ці типи захисних клітин, але отримали запальні клітини. Ці відмінності в імунній відповіді можуть допомогти пояснити серйозні запалення легень і симптоми порушення згортання крові і можуть бути використані для виявлення потенційних цілей для терапії.

Це дослідження, опубліковане в Nature Medicine, є одним із небагатьох, що включають людей, які перенесли безсимптомний COVID-19.

Поки що глобальна пандемія COVID-19 спричинила мільйони смертей і важких ускладнень по всьому світу. Симптоми сильно відрізняються за ступенем тяжкості і можуть варіюватися від легкого кашлю до сильного респіраторного дистрес-синдрому, розвитку тромбозів і відмови органів. Кілька попередніх досліджень висвітлили складну імунну відповідь при інфікуванні SARS-CoV-2, але досі не було детально вивчено, які відмінності імунної реакції у симптоматичних і безсимптомних пацієнтів.

Щоб зрозуміти, як різні імунні клітини реагували на інфекцію, велика команда дослідників проаналізувала зразки крові 130 людей із COVID-19. Ці пацієнти були відібрані з трьох різних центрів Великобританії (Ньюкасл, Кембридж і Лондон), і перебіг захворювання у них варіювався від безсимптомного до критично важкого.

Команда виконала секверування з ~800,000 окремих імунних клітин, а також детальний аналіз білків поверхні клітин і антигенних рецепторів, знайдених на імунних клітинах у крові. Вони виявили відмінності в кількох типах імунних клітин, які беруть участь у відповіді організму на COVID-19.

У тих, хто не мав симптомів, команда виявила підвищений рівень В-клітин, які виробляють антитіла, що локалізуються у слизових, наприклад, носу. Ці антитіла можуть бути однією з наших перших ліній захисту при COVID-19. Однак ці захисні B-клітини були відсутні у людей із серйозними симптомами, що свідчить про важливість ефективної імунної відповіді, пов'язаної з антитілами слизових оболонок носової, ротової порожнини та ін.

Команда виявила, що тоді як у пацієнтів із легкими та помірними симптомами був високий рівень В-клітин та допоміжних Т-клітин, які допомагають боротися з інфекцією, пацієнти із серйозними симптомами втратили багато з цих імунних клітин.

На противагу, у людей із більш серйозними симптомами, що призвели до госпіталізації, спостерігалося неконтрольоване збільшення моноцитів і Т-клітин-кілерів, високий рівень яких може призвести до значних запальних процесів, зокрема, пневмонії. У хворих із важким перебігом захворювання також спостерігався підвищений рівень клітин, що активують продукцію тромбоцитів, які сприяють гіперкоагуляції.

Хоча ще не зрозуміло, як інфекція викликає ту чи іншу імунну відповідь, дослідження дає молекулярне пояснення того, як COVID-19 може викликати підвищений ризик згортання крові та агресивні запальні процеси дихальних шляхів у легенях, які можуть призвести до необхідності штучної вентиляції легень.

Це також розкриває потенційні нові терапевтичні цілі, щоб запобігти важкому перебігу COVID-19.

У майбутньому дослідження можуть виявляти тих, хто більш схильний до важких форм недуги, спираючись на рівні цих імунних клітин у крові.

У цьому дослідженні використовували зразки крові пацієнтів із трьох центрів у Великобританії та виявили, що деякі реакції антитіл були подібними в осіб в одному географічному районі та відрізнялися від таких у хворих з інших центрів. Це може свідчити, що дана частина імунної відповіді може бути адаптована до різних штамів вірусу.

Джерело: Differing immune responses discovered in asymptomatic cases vs those with severe COVID-19 (worldpharmanews.com)

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Інфекційні захворювання

Неврологічні ускладнення у госпіталізованих пацієнтів із COVID-19 поширені, смертельно небезпечні 13.05.2021 Інфекційні захворювання Неврологія Неврологічні ускладнення у госпіталізованих пацієнтів із COVID-19 поширені, смертельно небезпечні

Згідно з висновками Глобального консорціуму дослідження неврологічної дисфункції при COVID-19 (Global Consortium Study of Neurologic Dysfunction in COVID-19 – GCS-NeuroCOVID), у 8 з 10 пацієнтів, госпіталізованих із COVID-19, розвиваються неврологічні ускладнення, і ці пацієнти набагато частіше помирають у лікарні у порівнянні із такими без неврологічних ускладнень....

12.05.2021 Інфекційні захворювання Вакцини від COVID-19 не пошкоджують плаценту під час вагітності

Дослідження додає доказів того, що вакцини від COVID-19 безпечні під час вагітності CHICAGO – нове дослідження, в якому взяли участь пацієнтки, щеплені від COVID-19 під час вагітності, в результаті якого доказів ураження плаценти не виявлено. ...

06.05.2021 Інфекційні захворювання Чи є зв'язок між COVID-19 та аспірином або ібупрофеном?

У новому великому дослідженні не виявлено ознак того, що використання нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), таких як аспірин або ібупрофен, підвищує вразливість людей до зараження новим коронавірусом....