Вакцини від COVID-19 не пошкоджують плаценту під час вагітності

12.05.2021

Дослідження додає доказів того, що вакцини від COVID-19 безпечні під час вагітності

CHICAGO – нове дослідження, в якому взяли участь пацієнтки, щеплені від COVID-19 під час вагітності, в результаті якого доказів ураження плаценти не виявлено.

«Плацента схожа на «чорну скриньку» в літаку. Якщо щось піде не так з вагітністю, ми зазвичай бачимо зміни в плаценті, які можуть допомогти нам з'ясувати, що сталося», – розповів провідний автор дослідження доктор Jeffery Goldstein, патологоанатом, асистент кафедри патології Північно-Західного університету Файнберга (США). – З того, що ми можемо сказати, вакцини від COVID-19 не пошкоджують плаценту».

Дослідження було опубліковано 11 травня у журналі Obstetrics & Gynecology. На думку авторів, це перше випробування , яке вивчає вплив вакцини від COVID-19 на плаценту.

«Ми досягли етапу розподілу вакцин серед широких когорт населення і зараз спостерігаємо певну нерішучість щодо щеплень, особливо у вагітних, – зазначила співавторка дослідження докторка Emily Miller, доцентка кафедри акушерства і гінекології Північно-Західного університету Файнберга. – Наша команда сподівається, що ці дані, хоча і попередні, можуть знизити занепокоєння з приводу ризиків вакцинації під час вагітності».

Автори дослідження зібрали плаценти від 84 вакцинованих і 116 невакцинованих пацієнток після пологів і всебічно їх дослідили. Більшість учасниць, які були щеплені, отримали вакцини Moderna або Pfizer під час третього триместру вагітності.

Минулого року J. Goldstein, E. Miller у співавторстві зі співробітниками Дитячої лікарні Ен і Роберта Лурі, що у Чикаго, опублікували дослідження, в якому виявили ураження плаценти у жінок, які мали позитивний тест на вірус COVID-19 під час вагітності (порушення кровотоку між матір'ю і дитиною внутрішньоутробно). Вагітні пацієнтки, які хочуть вакцинуватися, щоб уникнути зараження хворобою, повинні почуватися безпечно, вважає E. Miller. «Ми починаємо переходити до системи захисту плода за допомогою вакцинації, а не від вакцинації», – акцентувала вона.

У квітні вчені опублікували дослідження, в якому показано, що у вагітних жінок виробляються антитіла до SARS-CoV-2 після вакцинації, які успішно передаються від матері до плода.

«Поки немовлята не можуть зробити щеплення, єдиний спосіб для них отримати антитіла – це від матері», – наголосив доктор Goldstein.

Роль плаценти в імунній системі

Плацента – перший орган, який утворюється під час вагітності. Вона виконує життєво важливі функції більшості органів плода, поки вони ще формуються, наприклад, забезпечення киснем, поки легені розвиваються, та живлення під час формування кишечника.

Крім того, плацента управляє гормонами та імунною системою і каже тілу матері вітати і плекати плід, а не відкидати його як чужорідне тіло.

«В інтернеті поширюються думки про занепокоєння тим, що вакцина може викликати імунологічну реакцію, яка змушує організм матері відкинути плід, – розповідає Jeffery Goldstein, – але висновки дослідження CHICAGO переконують нас у тому, що цього не відбувається».

Вчені також шукали патологічний кровотік між матір'ю та плодом і проблеми з кровотоком плода – про такі випадки повідомлялося лише у вагітних пацієнток, які мали позитивний тест на COVID-19.

Вчені також дослідили плаценту на наявність хронічного гістіоцитарного інтервіллозиту – ускладнення, яке може статися, якщо плацента інфікована, в даному разі SARS-CoV-2. Незважаючи на те, що це дослідження не виявило випадків у вакцинованих жінок, це дуже рідкісний стан, який вимагає більшого обсягу вибірки (щонайменше 1000 пацієнтів) для виявлення достовірної різниці між вакцинованими та невакцинованими пацієнтками.

Джерело: COVID-19 vaccine does not damage the placenta in pregnancy | EurekAlert! Science News

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Інфекційні захворювання

Дослідники клініки Клівленда виявили зв'язок між COVID-19 та ураженням мозку, подібним до хвороби Альцгеймера 14.06.2021 Інфекційні захворювання Неврологія Дослідники клініки Клівленда виявили зв'язок між COVID-19 та ураженням мозку, подібним до хвороби Альцгеймера

Хоча неврологічні проблеми є частими симптомами серед хворих із Long COVID, основні механізми розвитку цих порушень в основному невідомі. У новому дослідженні, проведеному на базі клініки Клівленда, можливо, мимоволі вчені знайшли відповідь....

08.06.2021 Інфекційні захворювання Імуномодулювальна терапія автоімунних захворювань може допомогти у лікуванні важких форм COVID-19

Відомо, що різні віруси і бактерії викликають автоімунні процеси в осіб, які мають таку схильність. Це явище також, ймовірно, відіграє важливу роль при інфекції, викликаної вірусом SARS-CoV-2, особливо за важкого перебігу. Активізуються власні імунні клітини організму з утворенням автоантитіл, які атакують власні здорові клітинні структури організму (білки, автоантигени); відкладення імунних комплексів можуть викликати важкі запальні процеси і руйнування клітин в організмі....

07.06.2021 Інфекційні захворювання Ожиріння може збільшити ризик довгострокових ускладнень COVID-19

Результати дослідження клініки Клівленда свідчать, що пацієнти, які перенесли COVID-19 та страждають на ожиріння ІІ чи ІІІ ступеня, можуть мати більший ризик довгострокових ускладнень коронавірусної хвороби, порівняно із пацієнтами із нормальною вагою. Дослідження нещодавно було опубліковане у виданні «Diabetes, Obesity and Metabolism»....