Нова стратегія розробки універсальної вакцини проти грипу

04.06.2021

Нове дослідження, проведене Чиказьким університетом та Науково-дослідним інститутом Скриппса, демонструє, що під час великої пандемії грипу H1N1 2009 року люди розвивали сильну ефективну імунну відповідь на стабільні збережені частинки вірусу. Це пропонує стратегію розробки універсальних вакцин проти грипу, які призначені для отримання тих самих реакцій, замість того, щоб орієнтуватись на частини вірусу, які, як правило, швидко мутують і потребують нової вакцини щороку.

Грип є невловимим і важким завданням для вакцин. Існує два основних типи вірусу грипу, які можуть заразити людей і швидко еволюціонують від сезону до сезону. Розробляючи сезонні вакцини проти грипу, вчені намагаються передбачити переважну варіацію вірусу, який циркулюватиме цього року.

Ці прогнози часом не справджуються. Іноді з’являються нові несподівані мутації, і це означає, що вакцина може бути недостатньо ефективною. Щоб уникнути цього, кінцевою метою багатьох дослідників грипу є розробка універсальної вакцини, яка може враховувати будь-який штам вірусу чи його зміни протягом певного року або навіть довше.

Нове дослідження, опубліковане 2 червня у виданні Science Translational Medicine, очолили імунологи Jenna Guthmiller, Patrick Wilson у співпраці з біологами Julianna Han, PhD, and Andrew Ward. Вони вивчали імунну відповідь людей, які вперше потрапили під дію вірусу пандемічного грипу H1N1 2009 року внаслідок інфікування чи були вакциновані.

Дослідники побачили, що імунна система цих людей «пригадувала» В-клітини пам'яті з дитинства, які виробляли універсальні нейтралізувальні антитіла проти високостабільної частини вірусу, що має назву гемаглютинін (hemagglutinin – НА) – білок поверхні вірусу, який приєднується до рецепторів клітин-господарів. Ці відповіді антитіл були дуже ефективними у боротьбі із вірусом, і оскільки вони націлювались на стабільні частини білка HA, це означає, що вони не змінюються дуже часто та можуть забезпечити привабливу мішень для вакцини з метою отримання тих самих стійких імунних відповідей.

У дослідженні 2020 року Jenna Guthmiller та її колеги виявили так звані поліреактивні антитіла, які можуть зв'язуватися з кількома стійкими ділянками вірусу грипу. Тепер нове дослідження розкриває більше подробиць про умови, за яких наша імунна система може пригадати ті самі сильні відповіді, які розвивалися при першому контакті із вірусом.

Але проблема полягає в тому, що при наступних зустрічах із вірусом або вакциною організм не виробляє тих самих суперефективних антитіл. Натомість із незрозумілих причин імунна система, як правило, націлюється на нові варіації вірусу.

Щоб обійти цей феномен, необхідно розробити вакцину, яка відтворює першу зустріч із H1N1, використовуючи версію білка HA, який зберігає стійкі потужні компоненти, що індукують вироблення антитіл, і замінює нестабільні частини іншими молекулами, які не будуть «відволікати увагу» імунної системи.

Джерело: New strategy for developing universal flu vaccine (news-medical.net)

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Інфекційні захворювання

Дослідники клініки Клівленда виявили зв'язок між COVID-19 та ураженням мозку, подібним до хвороби Альцгеймера 14.06.2021 Інфекційні захворювання Неврологія Дослідники клініки Клівленда виявили зв'язок між COVID-19 та ураженням мозку, подібним до хвороби Альцгеймера

Хоча неврологічні проблеми є частими симптомами серед хворих із Long COVID, основні механізми розвитку цих порушень в основному невідомі. У новому дослідженні, проведеному на базі клініки Клівленда, можливо, мимоволі вчені знайшли відповідь....

08.06.2021 Інфекційні захворювання Імуномодулювальна терапія автоімунних захворювань може допомогти у лікуванні важких форм COVID-19

Відомо, що різні віруси і бактерії викликають автоімунні процеси в осіб, які мають таку схильність. Це явище також, ймовірно, відіграє важливу роль при інфекції, викликаної вірусом SARS-CoV-2, особливо за важкого перебігу. Активізуються власні імунні клітини організму з утворенням автоантитіл, які атакують власні здорові клітинні структури організму (білки, автоантигени); відкладення імунних комплексів можуть викликати важкі запальні процеси і руйнування клітин в організмі....

07.06.2021 Інфекційні захворювання Ожиріння може збільшити ризик довгострокових ускладнень COVID-19

Результати дослідження клініки Клівленда свідчать, що пацієнти, які перенесли COVID-19 та страждають на ожиріння ІІ чи ІІІ ступеня, можуть мати більший ризик довгострокових ускладнень коронавірусної хвороби, порівняно із пацієнтами із нормальною вагою. Дослідження нещодавно було опубліковане у виданні «Diabetes, Obesity and Metabolism»....