Корисні бактерії можуть бути відновлені у немовлят, народжених шляхом кесаревого розтину

18.06.2021

У немовлят, народжених шляхом кесаревого розтину, немає таких самих здорових бактерій, як у дітей, які були народжені природним вагінальним шляхом. Але дослідження, проведене на базі Університету Рутгерса, вперше виявляє, що ці природні бактерії можна відновити.

Мікробіота людини складається із трильйонів бактерій, вірусів, грибків та інших мікроорганізмів – корисних чи шкідливих, що живуть у нашому тілі та на ньому. Жінки, природно, забезпечують цими первинними «колонізаторами» стерильні тіла своїх немовлят під час пологів, що допомагає імунній системі дитини розвиватися. Але антибіотики та кесареві розтини порушують це проходження мікробів і пов’язані з підвищеним ризиком ожиріння, астми та метаболічних захворювань у майбутньому.

Дослідники стежили за 177 немовлятами з чотирьох країн протягом першого року їх життя – 98 народилися природним шляхом, а 79 – за допомогою кесаревого розтину, 30 з яких обробили вагінальною марлею відразу після народження.

Лабораторний аналіз показав, що мікробіоти немовлят, народжених за допомогою кесаревого розтину та оброблених вагінальною рідиною їх матерів, були близькі до мікробіоти дітей, народжених природним шляхом. Крім того, вагінальні мікробіоми матері в день народження були схожими на інші ділянки їхнього тіла (кишечник, рот і шкіра), що свідчить про те, що вагінальні рідини матері допомагають колонізувати бактерії в організмі своїх дітей.

Це було перше велике спостережне дослідження, яке показало, що відновлення природного мікробіому дитини при народженні нормалізує його розвиток протягом першого року життя. Дослідники заявили, що наступним кроком є проведення рандомізованих клінічних випробувань щодо визначення, якою мірою нормалізація мікробіоти впливає на захист від хвороб у майбутньому.

«Потрібні подальші дослідження, щоб визначити, які бактерії захищають від ожиріння, астми та алергії, захворювань, в основі патогенезу яких лежить запалення, – розповіла професорка кафедри біохімії та мікробіології Школи екологічних та біологічних наук Університету Рутгерса, старша авторка Maria Gloria Dominguez Bello. – Наші результати підтверджують гіпотезу, згідно з якою отримання вагінальних мікробів у матері нормалізує розвиток мікробіомів у дітей».

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кесарів розтин необхідний приблизно у 15 % народжених, щоб уникнути ризику для життя матері чи дитини, але в багатьох країнах, таких як Бразилія, Домініканська Республіка, Іран та Китай, його здійснюють при понад 70 % пологів у жительок великих міст.

Джерела: Beneficial bacteria can be restored to C-section babies at birth -- ScienceDaily

Naturalization of the microbiota developmental trajectory of Cesarean-born neonates after vaginal seeding: Med (cell.com)

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Гастроентерологія

Хіміотерапевтичний препарат піддає маленьких дітей, хворих на рак, високому ризику втрати слуху 10.09.2021 Педіатрія Хіміотерапевтичний препарат піддає маленьких дітей, хворих на рак, високому ризику втрати слуху

75 % пацієнтів віком до п’яти років зіткнулися із втратою слуху, асоційованою із цисплатином, через три роки після початку терапії. Цисплатин є рятівним препаратом для багатьох дітей, хворих на рак, але нове дослідження UBC, опубліковане у журналі «Cancer», показує, що слух зовсім маленьких дітей страждає вже під час лікування та більшою мірою, ніж у дітей старшого віку. ...

09.09.2021 Гастроентерологія Педіатрія Новий підхід у лікуванні біліарної атрезії

Біліарна атрезія є найпоширенішою причиною кінцевої стадії фіброзу печінки у дітей і основною причиною трансплантації печінки. Попри багаторічні світові дослідження, вчені дотепер не знайшли способу запобігти цьому захворюванню....

25.08.2021 Інфекційні захворювання Педіатрія Грудне молоко матерів, які отримали вакцину від COVID-19, містить антитіла, які борються з хворобою

Згідно з новими результатами дослідження Університету Флориди (УФ), грудне молоко годуючих матерів, щеплених від COVID-19, містить значний запас антитіл, які можуть допомогти захистити немовлят від хвороби....