В Україні розпочався тиждень підтримки грудного вигодовування

03.08.2021

В Україні стартував Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування, що триває щороку на початку серпня. Майже 170 країн світу долучаються до заходів із підтримки та популяризації вигодовування немовлят материнським молоком. Попри це, згідно з інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), 2 із 3 немовлят не отримують виключно грудне вигодовування впродовж рекомендованих перших шести місяців. Однак глобальна мета організації — до 2025 року підвищити частку таких дітей до 50 %.

Материнське молоко — унікальний продукт харчування малюків, а грудне вигодовування — один із найефективніших способів забезпечення їхнього гармонійного психофізичного розвитку. ВООЗ і UNICEF рекомендують вперше прикладати до грудей та розпочинати годування впродовж першої години після пологів, а також продовжувати грудне вигодовування перші пів року життя дитини й не давати малюкам інших харчових продуктів, рідини, у т. ч. води.

Грудне молоко повністю покриває потреби дитини в поживних речовинах протягом перших 6 місяців життя, тому розпочинати отримувати повноцінний безпечний прикорм діти мають із шестимісячного віку, залишаючись при цьому на грудному вигодовуванні до двох років і більше.

Чому грудне молоко корисне для немовляти?

 1. Містить антитіла, що захищають малюків від найпоширеніших інфекційних хвороб, які є основними причинами дитячої смертності у світі.
 2. Має ідеальне співвідношення поживних речовин та мікроелементів, воно значно легше засвоюється, ніж штучна суміш.
 3. Грудне вигодовування зменшує ризик виникнення синдрому раптової дитячої смерті, а в довгостроковій перспективі знижує ризик появи зайвої ваги, виникнення цукрового діабету в дитячому віці.

Утім, такий тип вигодовування корисний і для матері, адже регулярне прикладання дитини до грудей:

 1. Пришвидшує післяпологове відновлення.
 2. Знижує ризик виникнення діабету та серцево-судинних захворювань, раку молочної залози, яєчників.
 3. Забезпечує особливо близький зв’язок матері з немовлям.
 4. Допомагає витрачати додаткові калорії (близько 300 калорій на день).

Що важливо знати для успішного налагодження грудного вигодовування:

 1. Немовлят треба годувати на вимогу, так часто, як вони цього потребують вдень і вночі. Отже, медичні працівники з перших годин після пологів мають допомагати жінці та заохочувати її до годування грудьми.
 2. Краще відмовитися від пляшечки чи пустушки.
 3. Мамі необхідно якомога більше відпочивати, пити достатню кількість рідини, повноцінно та раціонально харчуватися й зосередитися на догляді за дитиною, за можливості делегувавши близьким хатні обов’язки.
 4. Після початку введення прикорму не варто зменшувати кількість грудного молока. Їжу краще подавати малечі в чашці чи ложечкою. Використання пляшечки може передчасно припинити грудне вигодовування.

Джерело: В Україні розпочався тиждень підтримки грудного вигодовування (moz.gov.ua)

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Педіатрія

Хіміотерапевтичний препарат піддає маленьких дітей, хворих на рак, високому ризику втрати слуху 10.09.2021 Педіатрія Хіміотерапевтичний препарат піддає маленьких дітей, хворих на рак, високому ризику втрати слуху

75 % пацієнтів віком до п’яти років зіткнулися із втратою слуху, асоційованою із цисплатином, через три роки після початку терапії. Цисплатин є рятівним препаратом для багатьох дітей, хворих на рак, але нове дослідження UBC, опубліковане у журналі «Cancer», показує, що слух зовсім маленьких дітей страждає вже під час лікування та більшою мірою, ніж у дітей старшого віку. ...

09.09.2021 Гастроентерологія Педіатрія Новий підхід у лікуванні біліарної атрезії

Біліарна атрезія є найпоширенішою причиною кінцевої стадії фіброзу печінки у дітей і основною причиною трансплантації печінки. Попри багаторічні світові дослідження, вчені дотепер не знайшли способу запобігти цьому захворюванню....

25.08.2021 Інфекційні захворювання Педіатрія Грудне молоко матерів, які отримали вакцину від COVID-19, містить антитіла, які борються з хворобою

Згідно з новими результатами дослідження Університету Флориди (УФ), грудне молоко годуючих матерів, щеплених від COVID-19, містить значний запас антитіл, які можуть допомогти захистити немовлят від хвороби....