Хіміотерапевтичний препарат піддає маленьких дітей, хворих на рак, високому ризику втрати слуху

10.09.2021

75 % пацієнтів віком до п’яти років зіткнулися із втратою слуху, асоційованою із цисплатином, через три роки після початку терапії. 

Цисплатин є рятівним препаратом для багатьох дітей, хворих на рак, але нове дослідження UBC, опубліковане у журналі «Cancer», показує, що слух зовсім маленьких дітей страждає вже під час лікування та більшою мірою, ніж у дітей старшого віку.

«Це дуже важливо, тому що навіть помірна втрата слуху може вплинути на соціальний розвиток дитини, особливо якщо це відбувається в піковий період освоєння мови», – акцентував старший автор дослідження доктор Брюс Карлетон, професор кафедри педіатрії медичного факультету UBC у Дитячій лікарні Британської Колумбії.

Актуальність дослідження

Ототоксичність є поширеним небажаним явищем при лікуванні цисплатином. Автори досліджували розвиток цисплатин-індукованої приглухуватості (ЦІП) із плином часу у дітей залежно від віку і вивчили вплив інших клінічних характеристик на перебіг ЦІП.

Попередні дослідження показали, що до 60 % дітей, які отримують цисплатин, страждають від втрати слуху, а 40 % із них потребують встановлення слухових апаратів.

Методи дослідження 

Щоб зрозуміти, як перебігає пов’язана із цисплатином втрата слуху, доктор Карлетон і його колеги ретроспективно проаналізували дані 368 канадських маленьких пацієнтів із раком, які отримували цисплатин і пройшли загалом 2052 аудіологічних обстеження. Всі пацієнти закінчили курс лікування цисплатином.

Втрата слуху оцінювалася відповідно до критеріїв Міжнародного товариства дитячої онкології. Метод Каплана-Мейєра був застосований для оцінки кумулятивної захворюваності ЦІП для всієї когорти і залежно від віку. Регресивні моделі Кокса використовувалися для вивчення впливу незалежних змінних на розвиток ЦІП протягом 3 років після початку терапії.

Результати

Всього було включено 368 пацієнтів із 2052 аудіологічними оцінками. Через три роки після початку терапії кумулятивна захворюваність ЦІП була найвищою у пацієнтів віком ≤ 5 років зі швидким збільшенням до 27 % через 3 місяці і до 61 % через 1 рік, у порівнянні з пацієнтами віком > 5 років.

Вища загальна доза цисплатину через три місяці, одночасне призначення хіміотерапевтичного препарату вінкристину та триваліший одночасний прийом антибіотиків із часом погіршували втрату слуху, індуковану цисплатином.

Механізм, що пояснює більш часті випадки втрати слуху, пов’язані із застосуванням цисплатину у маленьких дітей, залишається неясним. Можливо, це пов’язано із тим, що структури внутрішнього вуха, які ще перебувають у процесі розвитку, можуть бути більш вразливі до токсичного впливу цисплатину.

«Ці результати підкреслюють необхідність аудіологічного моніторингу при кожному циклі лікування цисплатином, – підсумував доктор Карлетон. – Необхідні подальші дослідження, аби з’ясувати, чому діти молодшого віку більш вразливі до втрати слуху, і як краще захистити слух при проведенні цієї життєво важливої терапії».

Джерела: Chemotherapy drug puts young children with cancer at high risk of hearing loss
https://acsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cncr.33848 

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Педіатрія

Новий підхід у лікуванні біліарної атрезії 09.09.2021 Гастроентерологія Педіатрія Новий підхід у лікуванні біліарної атрезії

Біліарна атрезія є найпоширенішою причиною кінцевої стадії фіброзу печінки у дітей і основною причиною трансплантації печінки. Попри багаторічні світові дослідження, вчені дотепер не знайшли способу запобігти цьому захворюванню....

25.08.2021 Інфекційні захворювання Педіатрія Грудне молоко матерів, які отримали вакцину від COVID-19, містить антитіла, які борються з хворобою

Згідно з новими результатами дослідження Університету Флориди (УФ), грудне молоко годуючих матерів, щеплених від COVID-19, містить значний запас антитіл, які можуть допомогти захистити немовлят від хвороби....

17.08.2021 Інфекційні захворювання Педіатрія Наймолодші діти частіше поширюють SARS-CoV-2 у родині: дослідження

Згідно з аналізом медичних записів у Онтаріо (Канада), малі діти частіше, ніж їх старші брати і сестри, передають SARS-CoV-2 у своїх домашніх ареалах. Цей висновок заперечує поширену думку, що діти відіграють мінімальну роль у поширенні COVID-19....