Судинні ураження мозку та захисний ефект когнітивного резерву

07.10.2021

Багато досліджень показали, що у літніх пацієнтів, які мають маркери хвороби Альцгеймера, включаючи бета-амілоїд, когнітивний резерв є захисним. Натомість у меншій кількості досліджень оцінювалися пацієнти середнього віку, а також когнітивні порушення, спричинені цереброваскулярною патологією, зокрема, гіперінтенсивністю білої речовини.

У новому перехресному дослідженні проаналізували когнітивний резерв, судинні ушкодження мозку та когнітивні функції у пацієнтів, які брали участь у двох великих популяційних дослідженнях – CAHHM та PURE-Mind. Метою дослідників під керівництвом Еріка Е. Сміта, медичного директора клініки когнітивної неврології Університету Калгарі (Канада), було визначити, чи послаблює когнітивний резерв зв'язок судинного пошкодження головного мозку з пізнавальною здатністю.

Маркерами, обраними для оцінки когнітивного резерву, були освіта, участь у соціальних групах, сімейний стан, рівень стресу, показники зростання, рівень фізичної активності у вільний час тощо.

Учасники дослідження (10 450 осіб віком від 35 до 81 року) були класифіковані як такі, що мають вищу або середню освіту, а також чи беруть вони участь в організованій соціальній групі, чи ні. Рівень стресу (низький, помірний, важкий) вимірювався самооцінкою. Зростання, яке є потенційним показником розвитку в ранньому віці, було дихотомізовано як більше або менше 176 см для чоловіків та 163 см для жінок. Фізична активність у вільний час оцінювалася на основі самооцінки та була класифікована від помірної до високої (> 4 год/тиждень) або низької (≤ 4 год/тиждень).

Учасники пройшли когнітивну оцінку за Монреальською шкалою оцінки когнітивних функцій (MoCA) та за тестом заміни цифрових символів (DSST). Судинне пошкодження головного мозку було визначено як нелакунарний інфаркт головного мозку або гіперінтенсивність білої речовини на МРТ.

Освіта, помірні фізичні навантаження у вільний час, перебування у шлюбному партнерстві, зростання та участь у соціальних групах були незалежно один від одного пов'язані з вищим пізнанням, як і сукупний бал когнітивного резерву.

Судинне пошкодження головного мозку було пов'язано зі зниженням на 0,35 бали за шкалою MoCA та зі зниженням на 2,19 бали в тесті DSST.

Було зроблено висновки, що із пізнавальною здатністю пов'язані як судинне пошкодження головного мозку, так і маркери когнітивного резерву. Однак ефекти були незалежними, тобто побічні ефекти прихованого судинного пошкодження головного мозку не послаблялися когнітивним резервом. Для поліпшення когнітивного здоров'я мозку необхідні втручання, спрямовані як на запобігання цереброваскулярних захворювань, так і на пропагування здорового способу життя.

Джерела: https://www.medscape.com/viewarticle/960294?src=

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34504021/

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Неврологія

Дослідження того, як холін проходить через гематоенцефалічний бар’єр, розкриває шляхи лікування розладів мозку 02.05.2024 Неврологія Дослідження того, як холін проходить через гематоенцефалічний бар’єр, розкриває шляхи лікування розладів мозку

Дослідниця Університету Квінсленду в Австралії знайшла молекулярні шляхи, які можна використовувати для доставки ліків у мозок для лікування неврологічних розладів. Докторка Розмарі Кетер з Інституту молекулярної біонауки університету очолила групу вчених, яка виявила, що холін транспортується в мозок білком під назвою FLVCR2 (також відомий як MFSD7C або SLC49A2). Білок відіграє певну роль у розвитку ендотеліальних клітин судин головного мозку, і мутації в цьому локусі пов’язані із проліферативною васкулопатією та гідроцефалією....

24.04.2024 Неврологія Як сполука, отримана з розторопші, може сприяти функціональній регенерації нервів

Дослідники з Кельнського університету в Німеччині знайшли нове застосування кніцину, речовини, що отримується з розторопші. Розторопша (Cnicus benedictus) – рослина з родини айстрових, яка в Україні росте як бур'ян – на полях, уздовж доріг, у сухих місцях. Століттями її використовували як лікарську речовину у вигляді екстракту або чаю, наприклад, для покращення травлення. Науковці Центру фармакології Університетської лікарні Кельна та Медичного факультету Кельнського університету знайшли абсолютно нове застосування кніцину. Моделі тварин, а також клітини людини показали, що кніцин значно прискорює ріст аксонів, тобто нервових волокон, що йдуть від тіла клітини до органів, що іннервуються, та інших нервових клітин....

23.04.2024 Неврологія Онкологія та гематологія Генно-інженерне лікування невиліковних пухлин мозку

Дослідники Університету Пердью (Вест-Лафайетт, штат Індіана, США) розробляють і перевіряють метод лікування невиліковних пухлин головного мозку – гліобластом. Гліобластоми мають середній термін виживання 14 місяців і майже завжди закінчуються летально . Традиційні підходи до лікування, які зазвичай застосовуються до інших видів новоутворень, такі як хіміо- та імунотерапія, при гліобластомі часто неефективні. Сандро Матошевич, доцент кафедри промислової та молекулярної фармацевтики Фармацевтичного коледжу Пердью, очолює групу дослідників, які розробляють новий метод лікування цього виду пухлин. Матошевич також є викладачем Інституту дослідження раку Пердью та Інституту відкриття ліків Пердью....