Нобелівська премія з медицини 2021: відкриття здатності сприймати навколишній світ на дотик на молекулярному рівні

08.10.2021

У 2021 р. Нобелівський тиждень проходить із 4 по 11 жовтня. Вручення премій відбувається дистанційно та транслюється на сайті Нобелівського комітету.

Одними з перших було оголошено лауреатів премії в області медицини за дослідження рецепторів температури і дотику.  

Ними стали Девід Джуліус, американський фізіолог, професор Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, відомий як дослідник ноцицепції, та біофізик Ардем Патапутян, який відкрив іонні канали, що відповідають за механорецепцію.

Вони з’ясували на молекулярному рівні, яким саме чином температура або дотик перетворюються на відчуття.

Девід Джуліус зауважив, що гостра їжа викликає в організмі таку ж саму реакцію, як і гаряча, та припустив, що алкалоїд капсаїцин активує певний специфічний фрагмент ДНК – той самий, що і висока температура. Перебравши тисячі варіантів, він, нарешті, виявив відповідальний за цю реакцію білок, який отримав назву TRPV1, а потім другий – TRPV2, що реагує на підвищену температуру.

Білок, відповідальний за відчуття холоду, обидва лауреати відкрили майже одночасно, у 2002 р. А ось із протеїном, що забезпечує відчуття фізичного дотику, Ардему Патапутяну пощастило не одразу: він склав список із 72 генів – потенційних кандидатів на роль рецептора дотику та почав відключати їх один за іншим, перевіряючи, чи не зникло відчуття дотику. Потрібний ген виявився останнім, 72-м.

Таким чином вчені з’ясували, як саме сомато-сенсорна система дозволяє нам відчувати не тільки температуру і дотик, але й біль та навіть рух власного тіла.

Не дивно, що у рішенні Нобелівського комітету сказано, що наукові роботи цих лауреатів «розкрили одну з таємниць природи, на молекулярному рівні пояснивши нашу здатність сприймати та інтерпретувати як навколишній світ, так і власні внутрішні відчуття».

Передбачається, що у подальшому відкриття може потенційно застосовуватися у різних сферах від медицини до віртуальної реальності і робототехніки.

Джерела: https://www.bbc.com/ukrainian/news-58787307,

https://www.bbc.com/ukrainian/news-58795276

 

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Неврологія

Чи є ритуксимаб ефективніший за інші методи лікування розсіяного склерозу? 20.10.2021 Неврологія Чи є ритуксимаб ефективніший за інші методи лікування розсіяного склерозу?

Згідно з новими даними, які було представлено на Конгресі Європейського комітету з лікування і дослідження розсіяного склерозу (ECTRIMS), що відбувся у Відні (Австрія) 13–15 жовтня, ритуксимаб знижує рецидиви та МРТ активність у пацієнтів із ремітувальним розсіяним склерозом (РС) більш ефективно, ніж диметилфумарат, наталізумаб та ін’єкційні препарати....

19.10.2021 Неврологія Періопераційна неврологічна оцінка та лікування для зниження ризику гострого інсульту у пацієнтів, які перенесли некардіологічні та неневрологічні операції: наукова заява Американської кардіологічної асоціації та Американської асоціації інсульту

Періопераційний інсульт є потенційно небезпечним ускладненням у пацієнтів, які перенесли некардіологічні та неневрологічні операції. У науковій заяві Американської кардіологічної асоціації та Американської асоціації інсульту узагальнено встановлені фактори ризику періопераційного інсульту, передопераційні та інтраопераційні стратегії зниження ризику інсульту, пропозиції щодо післяопераційної оцінки, а також підходи до лікування з метою мінімізації стійкої неврологічної дисфункції у пацієнтів, які перенесли періопераційний інсульт. ...

07.10.2021 Неврологія Судинні ураження мозку та захисний ефект когнітивного резерву

Багато досліджень показали, що у літніх пацієнтів, які мають маркери хвороби Альцгеймера, включаючи бета-амілоїд, когнітивний резерв є захисним. Натомість у меншій кількості досліджень оцінювалися пацієнти середнього віку, а також когнітивні порушення, спричинені цереброваскулярною патологією, зокрема, гіперінтенсивністю білої речовини....