Інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту та блокатори рецепторів ангіотензину при гострому COVID-19: у цілому безпечно, але не забуваємо про нирки

24.11.2021

Аналіз даних рандомізованих клінічних досліджень, присвячених вивченню безпеки інгібіторів ангіотензинперетворювальногого ферменту (АПФ) та блокаторів рецепторів ангіотензину (БРА) у пацієнтів із COVID-19, показав загалом обнадійливі результати, хоча і з новим спостереженням зв’язку із гострим пошкодженням нирок у госпіталізованих пацієнтів.

Новий мета-аналіз проведено Міжнародним товариством гіпертонії та представлено на нещодавніх наукових сесіях Американської асоціації серця (AHA). На думку авторів дослідження, отримані дані надають переконливі докази того, що інгібітори ренін-ангіотензинової системи (РАС) можна безпечно використовувати у пацієнтів із COVID-19, усвідомлюючи потенційний підвищений ризик гострого пошкодження нирок.

Мета-аналіз об’єднав дані 14 рандомізованих клінічних випробувань за участю 838 пацієнтів (середній вік 59 років, 58 % чоловіків, середній час після встановлення діагнозу COVID-19 – 26 днів).

Результати показали відсутність впливу блокаторів РАС порівняно з контролем на смертність від усіх причин (7,2 % та 7,5 % відповідно). Не було продемонстровано статистично значущих відмінностей між інгібіторами АПФ і БРА, що свідчить про те, що ні попереднє інгібування ренін-ангіотензину інгібіторами АПФ, ні подальше пригнічення рецептора блокаторами ангіотензину не впливають на смертність при COVID-19.

У групі пацієнтів, які приймали інгібітори АПФ або БРА, спостерігалося незначне зниження гострого інфаркту міокарда порівняно з контрольною групою (2,1 % проти 3,6 % відповідно).

Водночас аналіз показав майже дворазове статистично значуще підвищення ризику гострого пошкодження нирок у госпіталізованих пацієнтів, пов’язане з інгібіторами АПФ та БРА при гострому COVID-19 порівняно із контрольною групою (7 % проти 3,6 % відповідно). В амбулаторних пацієнтів підвищений ризик гострого ушкодження нирок був відсутній.

Дослідники відмітили, що гостре пошкодження нирок є звичайним явищем при COVID-19, оскільки вірус SARS-CoV-2 може безпосередньо інфікувати нирки, при цьому добре відомо, що інгібітори РАС спричиняють непатологічне зниження внутрішньоклубочкового тиску та швидкості клубочкової фільтрації.

Дослідники наголосили, що пацієнти, які приймають інгібітори АПФ або БРА, повинні продовжувати приймати свої ліки відповідно до приписів.

Джерело: https://www.medscape.com/viewarticle/963487

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Інфекційні захворювання

Українські лікарі провели успішну симультанну трансплантацію серця та нирки 25.11.2021 Кардіологія Хірургія, ортопедія та анестезіологія Українські лікарі провели успішну симультанну трансплантацію серця та нирки

В Інституті серця МОЗ України 23 листопада 2021 р. вітчизняні лікарі зробили ще одну трансплантацію серця. При цьому вперше в Україні відбулася симультанна трансплантація (двох органів одночасно), в ході якої 52-річний киянин, який останні 16 років перебував на гемодіалізі, отримав серце та нирку. Операція пройшла успішно завдяки неймовірній праці двох команд: лікарів з Інституту серця на чолі з Борисом Тодуровим та Владислава Закордонця з колегами із Київського міського центру нефрології та діалізу. ...

25.11.2021 Кардіологія Ацетилсаліцилова кислота пов’язана із підвищеним ризиком серцевої недостатності

Використання ацетилсаліцилової кислоти (АСК) пов’язане з підвищенням ризику серцевої недостатності на 26 % у людей, які мають хоча б один фактор ризику для цього стану (куріння, ожиріння, високі рівні артеріального тиску та холестерину, цукровий діабет і серцево-судинні захворювання). Такими є результати дослідження, опублікованого в журналі Європейського товариства кардіологів ESC Heart Failure....

25.11.2021 Інфекційні захворювання Проміжна заява ВООЗ щодо вакцинації дітей та підлітків від COVID-19

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) за підтримки Стратегічної консультативної групи експертів (SAGE) з імунізації та її Робочої групи з вакцин COVID-19, вивчаючи нові дані про необхідність і терміни вакцинації дітей та підлітків наявними сьогодні вакцинами проти COVID-19, які отримали лістинг для використання в екстрених випадках, зробила проміжну заяву. ...