Чому скринінг раку шийки матки потрібно робити здоровим жінкам і як правильно інтерпретувати результати аналізу?

25.11.2021

У 2018 році в Україні було зафіксовано 40 випадків на 100 000 населення захворювання на рак шийки матки серед жінок віком 35-55 років, з них смертність складала 50% випадків. Про це йшлось у повідомленні HPV information centre. Це жахливі дані, які відкидають нас в рейтингу до країн, що розвиваються.  

Бурка Ольга Анатоліївна, кандидат медичних наук, доцент кафедри акушерства та гінекології №1, Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, медичний консультант ДІЛА, взяла участь у школі-семінарі «Профілактика онкологічних захворювань, що спричинені вірусом папіломи людини (ВПЛ)» (30 вересня 2021) та розповіла чим скринінг відрізняється від ранньої діагностики, які найпоширеніші питання виникають щодо інтерпретації результатів дослідження та як обрати оптимальний діагностичний набір для кожної пацієнтки.

Скринінг на рак шийки матки – це обстеження безсимптомних жінок, у яких попередні скринінгові дослідження на рак шийки матки були нормальними, тоді як рання діагностика призначена для максимально раннього виявлення патологічних станів у пацієнток, в яких вже є симптоми недуги.

Провідні настанови пропонують проведення скринінгів здебільшого двома методами:

 • PAP-тест методом рідинної цитології або PAP-тест традиційним методом;
 • дослідження на ВПЛ;
 • поєднання PAP-тесту та ВПЛ дослідження (котестінг).

Залежно від країни, віку жінки, анамнезу пацієнтки, факторів ризику обирають той чи інший набір досліджень. Більшість європейських країн впроваджують у практику скринінги раку шийки матки методом первинного ВПЛ скринінгу. У Німеччині, Румунії, Польщі застосовується методика котестінгу, тобто PAP-тест у поєднанні з ВПЛ.

PAP-тест

PAP-тест – це дослідження, яке вивчає морфологічні зміни клітин і саме на цих висновках будується тактика лікаря.

Сьогодні наявні стандарти оцінювання PAP-тесту згідно системи Bethesda (Bethesda system for reporting cervical cytology definition, criteria and explanatory notes), що дають вичерпне розуміння подальшої тактики лікаря. Зрозумілим є трактування, коли результат «незадовільний». А от як розуміти «задовільний оптимальний» та «задовільний обмежений» результат?

При «задовільному обмеженому» результаті наявний лише один тип клітин – клітини ектоцервіксу і відсутні клітини зони трансформації і ендоцервіксу. Згідно даних досліджень у 10-20% PAP-тестах не визначаються клітини зони трансформації та ендоцервіксу. У такому випадку пацієнтка повинна пройти повторне тестування через певний час, або їй потрібно рекомендувати ВПЛ тестування чи кольпоскопічний метод дослідження. Якщо прийняти «задовільний обмежений» як остаточний варіант, то залишаються сумніви й занепокоєння щодо можливості пропущення діагнозу неопластичних процесів шийки матки.

Які ознаки незадовільного тесту при повторному дослідженні?

 1. Недостатня візуалізація: менше 8000–12000 клітин для традиційного PAP-тесту і менше 5000 клітин для рідинної цитології.
 2. 75% клітин плоского епітелію через наявність крові, запальних процесів, слизу.

Як зменшити ризик незадовільних чи обмежених PAP-тестів:

 • Видалити слиз перед взяттям біологічного матеріалу;
 • Стежити за щільністю контакту цервікобрашу з поверхнею шийки матки;
 • Здійснити необхідну кількість обертань цервікобрашем;  
 • Враховувати особливості розташування зони трансформації.

Особливості преаналітичного етапу:

Якщо є можливість контактувати з пацієнткою, нагадайте їй про необхідність:

 • за 24 години перед тестом виключити гінекологічний огляд, вагінальне застосування будь-яких хімічних речовин;
 • виключити статеві акти за 24 години до обстеження.

Окремо слід зазначити, що на якість PAP-тесту впливає внутрішньоматкова контрацепція (ВМК).

Переваги та недоліки PAP-тесту

Статистичні дані свідчать, що у жінок, які регулярно проходять PAP-тести частота захворюваності та смертності від раку шийки матки знижується щонайменше на 80%. Серед недоліків визначають ймовірність хибнонегативного чи хибнопозитивного результату PAP-тесту.

«Хибнопозитивний» – найпоширенішими станами, які можуть супроводжуватись реактивними змінами цервікального епітелію та імітувати картину клітинної атипії можуть бути:

 • Реактивні і репаративні запальні зміни;
 • Атрофія;
 • Метаплазія;
 • Реактивні зміни на фоні ВМК.

«Хибнонегативний» – неможливість розпізнати атипові клітини внаслідок низької якості препарату, а також, коли атипові клітини не потрапили на мазок через особливості анатомічної структури шийки матки, деформацію шийки матки внаслідок втручань чи пологів, а також у випадках, коли є підозра на паракератоз та гіперкератоз.

PAP-тест у ДІЛА

ДІЛА надає широкий спектр діагностичних можливостей, залучає високопрофесійних лікарів-цитологів, здійснює зовнішній моніторинг результатів, використовує сучасне обладнання для проведення цитологічного дослідження, яке відповідає вимогам CE та FDA, а також надсилає SMS сповіщення лікарям щодо результатів виявлення CINII, CINIII.

 

Повна версія статті >>

 

 

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Онкологія та гематологія

Цільова комбінація препаратів продемонструвала безпрецедентну активність при деяких високоагресивних пухлинах мозку 26.11.2021 Онкологія та гематологія Цільова комбінація препаратів продемонструвала безпрецедентну активність при деяких високоагресивних пухлинах мозку

Згідно зі звітом про клінічні випробування дослідників з Інституту раку Дана-Фарбер (США), комбінація двох цільових ліків від раку продемонструвала безпрецедентну «клінічно значущу» активність у пацієнтів із високо злоякісними пухлинами мозку, які несуть рідкісну генетичну мутацію....

19.11.2021 Онкологія та гематологія Вчені ідентифікували нові типи раку крові та потенційні цільові методи лікування

Дослідники з медичного комплексу Маунт-Сінай (Нью-Йорк, США) розробили нову модель, яка використовує дані секвенування ДНК і РНК від сотень пацієнтів, щоб ідентифікувати конкретні гени та генетичні зміни, що відповідають за розвиток підтипу раку крові, який називається множинною мієломою. Вони також визначили потенційні цільові методи лікування на основі отриманих результатів, як повідомляється у науковому журналі Американської асоціації сприяння розвитку науки «Science Advances». ...

12.11.2021 Онкологія та гематологія Вплив на мішень протипухлинної терапії може погіршити перебіг хвороби

Останнім часом значні наукові та фінансові зусилля були зосереджені на розробці ліків, націлених на фермент Shp2 – фосфотирозинфосфатазу, функція якого полягає в тому, щоб видаляти фосфати із залишків тирозину, що впливає на передачу сигналів усередині клітин. Водночас Shp2 є першим ідентифікованим онкобілком у сімействі тирозинфосфатаз. Онкопротеїни – це білки, що кодуються онкогеном, який може викликати перетворення здорової клітини на пухлинну, якщо буде введений до неї. Вважається, що ліки, які пригнічують Shp2, будуть атакувати ракові клітини інакше, ніж інші методи лікування, даючи нову надію хворим на рак....