Чому скринінг раку шийки матки потрібно робити здоровим жінкам і як правильно інтерпретувати результати аналізу?

25.11.2021

У 2018 році в Україні було зафіксовано 40 випадків на 100 000 населення захворювання на рак шийки матки серед жінок віком 35-55 років, з них смертність складала 50% випадків. Про це йшлось у повідомленні HPV information centre. Це жахливі дані, які відкидають нас в рейтингу до країн, що розвиваються.  

Бурка Ольга Анатоліївна, кандидат медичних наук, доцент кафедри акушерства та гінекології №1, Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, медичний консультант ДІЛА, взяла участь у школі-семінарі «Профілактика онкологічних захворювань, що спричинені вірусом папіломи людини (ВПЛ)» (30 вересня 2021) та розповіла чим скринінг відрізняється від ранньої діагностики, які найпоширеніші питання виникають щодо інтерпретації результатів дослідження та як обрати оптимальний діагностичний набір для кожної пацієнтки.

Скринінг на рак шийки матки – це обстеження безсимптомних жінок, у яких попередні скринінгові дослідження на рак шийки матки були нормальними, тоді як рання діагностика призначена для максимально раннього виявлення патологічних станів у пацієнток, в яких вже є симптоми недуги.

Провідні настанови пропонують проведення скринінгів здебільшого двома методами:

  • PAP-тест методом рідинної цитології або PAP-тест традиційним методом;
  • дослідження на ВПЛ;
  • поєднання PAP-тесту та ВПЛ дослідження (котестінг).

Залежно від країни, віку жінки, анамнезу пацієнтки, факторів ризику обирають той чи інший набір досліджень. Більшість європейських країн впроваджують у практику скринінги раку шийки матки методом первинного ВПЛ скринінгу. У Німеччині, Румунії, Польщі застосовується методика котестінгу, тобто PAP-тест у поєднанні з ВПЛ.

PAP-тест

PAP-тест – це дослідження, яке вивчає морфологічні зміни клітин і саме на цих висновках будується тактика лікаря.

Сьогодні наявні стандарти оцінювання PAP-тесту згідно системи Bethesda (Bethesda system for reporting cervical cytology definition, criteria and explanatory notes), що дають вичерпне розуміння подальшої тактики лікаря. Зрозумілим є трактування, коли результат «незадовільний». А от як розуміти «задовільний оптимальний» та «задовільний обмежений» результат?

При «задовільному обмеженому» результаті наявний лише один тип клітин – клітини ектоцервіксу і відсутні клітини зони трансформації і ендоцервіксу. Згідно даних досліджень у 10-20% PAP-тестах не визначаються клітини зони трансформації та ендоцервіксу. У такому випадку пацієнтка повинна пройти повторне тестування через певний час, або їй потрібно рекомендувати ВПЛ тестування чи кольпоскопічний метод дослідження. Якщо прийняти «задовільний обмежений» як остаточний варіант, то залишаються сумніви й занепокоєння щодо можливості пропущення діагнозу неопластичних процесів шийки матки.

Які ознаки незадовільного тесту при повторному дослідженні?

  1. Недостатня візуалізація: менше 8000–12000 клітин для традиційного PAP-тесту і менше 5000 клітин для рідинної цитології.
  2. 75% клітин плоского епітелію через наявність крові, запальних процесів, слизу.

Як зменшити ризик незадовільних чи обмежених PAP-тестів:

  • Видалити слиз перед взяттям біологічного матеріалу;
  • Стежити за щільністю контакту цервікобрашу з поверхнею шийки матки;
  • Здійснити необхідну кількість обертань цервікобрашем;  
  • Враховувати особливості розташування зони трансформації.

Особливості преаналітичного етапу:

Якщо є можливість контактувати з пацієнткою, нагадайте їй про необхідність:

  • за 24 години перед тестом виключити гінекологічний огляд, вагінальне застосування будь-яких хімічних речовин;
  • виключити статеві акти за 24 години до обстеження.

Окремо слід зазначити, що на якість PAP-тесту впливає внутрішньоматкова контрацепція (ВМК).

Переваги та недоліки PAP-тесту

Статистичні дані свідчать, що у жінок, які регулярно проходять PAP-тести частота захворюваності та смертності від раку шийки матки знижується щонайменше на 80%. Серед недоліків визначають ймовірність хибнонегативного чи хибнопозитивного результату PAP-тесту.

«Хибнопозитивний» – найпоширенішими станами, які можуть супроводжуватись реактивними змінами цервікального епітелію та імітувати картину клітинної атипії можуть бути:

  • Реактивні і репаративні запальні зміни;
  • Атрофія;
  • Метаплазія;
  • Реактивні зміни на фоні ВМК.

«Хибнонегативний» – неможливість розпізнати атипові клітини внаслідок низької якості препарату, а також, коли атипові клітини не потрапили на мазок через особливості анатомічної структури шийки матки, деформацію шийки матки внаслідок втручань чи пологів, а також у випадках, коли є підозра на паракератоз та гіперкератоз.

PAP-тест у ДІЛА

ДІЛА надає широкий спектр діагностичних можливостей, залучає високопрофесійних лікарів-цитологів, здійснює зовнішній моніторинг результатів, використовує сучасне обладнання для проведення цитологічного дослідження, яке відповідає вимогам CE та FDA, а також надсилає SMS сповіщення лікарям щодо результатів виявлення CINII, CINIII.

 

Повна версія статті >>

 

 

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Онкологія та гематологія

Нова мРНК-вакцина проти раку ефективна у боротьбі зі злоякісними пухлинами мозку 02.05.2024 Онкологія та гематологія Нова мРНК-вакцина проти раку ефективна у боротьбі зі злоякісними пухлинами мозку

На початку травня відбулося перше в історії клінічне випробування мРНК-вакцини проти злоякісних новоутворень мозку. Вакцина, розроблена в Університеті Флориди, швидко перепрограмувала імунну систему пацієнтів на атаку гліобластоми, найбільш агресивної пухлини мозку. Результати ідентичні до тих, які були здобуті раніше під час досліджень на собаках та мишах. Для створення персоналізованої вакцини використовують власні пухлинні клітини пацієнта....

29.04.2024 Онкологія та гематологія Терапія та сімейна медицина Ефект поєднаного застосування кетогенної дієти та імунотерапії при лікуванні раку передміхурової залози

Дослідники з Університету Нотр-Дам (м. Саут-Бенд, штат Індіана) виявили, що додавання кетогенної добавки – компонента кетогенної дієти з високим вмістом жирів і низьким вмістом вуглеводів – до терапії раку в лабораторних умовах було дуже ефективним для лікування раку простати. Нещодавно опубліковане в журналі Cancer Research дослідження під керівництвом Сінь Лу, доцента кафедри біологічних наук, вирішило проблему, з якою боролися онкологи: рак передміхурової залози стійкий до блокади імунних контрольних точок (ICB). ICB блокує певні білки від зв’язування з іншими та прокладає шлях для власних Т-клітин організму, які знищують новоутворення....

26.04.2024 Діагностика Онкологія та гематологія Цифрова система візуалізації на основі штучного інтелекту створена для отримання швидких результатів біопсії

Дослідники з Університету Ватерлоо (Онтаріо, Канада) винайшли цифрову медичну систему візуалізації, яка значно покращує процес виявлення новоутворень: лікарі отримують моментальні результати для швидкого та ефективного лікування всіх типів раку. Система дистанційного зондування фотонного поглинання (PARS), інноваційна технологія, створена з нуля, є швидшою, ніж традиційні методи виявлення раку, і має на меті поставити діагноз за лічені хвилини, уможливлюючи швидке хірургічне втручання. Зараз пацієнти можуть чекати тижнями або навіть місяцями, щоб отримати результати біопсії, що призводить до затримок у лікуванні та підвищеного занепокоєння хворих. Робота опублікована в журналах IEEE Transactions on Biomedical Engineering та Scientific Reports. ...