Як генеруються та блокуються больові сигнали при мігрені

04.02.2022

Міжнародна група дослідників виявила, що шваннівські клітини, яких багато в периферичній нервовій системі та які створюють захисну оболонку навколо нервових волокон, відіграють важливу роль у виникненні болю при мігрені.

Дослідження, проведене на мишах і шваннівських клітинах людини, ілюструє, як біль передається зсередини шваннівських клітин, а також пропонує кілька способів блокування цієї передачі сигналів, забезпечуючи потенційні мішені для нових методів лікування мігрені.

Від мігрені страждає понад 15 % дорослого населення, причому жінки вдвічі частіше, ніж чоловіки, відчувають ці сильні головні болі. Відомо, що пептид, споріднений із геном кальцитоніну (CGRP), невеликий білок у нервовій системі, відіграє важливу роль у виникненні болю при мігрені.

«Хоча CGRP був пов’язаний із болем при мігрені, те, як він спричиняє біль, було предметом суперечок у науковому співтоваристві. Успіх моноклональних антитіл, націлених на CGRP або його рецептор при мігрені, та погана здатність антитіл проникати через гематоенцефалічний бар’єр дозволяють припустити, що CGRP викликає біль на периферії, а не у мозку», – зазначив професор Нью-Йоркського університету Найджел Баннетт.

У нормальних мишей введення CGRP зробило лицьову ділянку дуже чутливою, що свідчить про біль при мігрені. Однак у мишей, у яких у шваннівських клітинах немає рецептора CGRP, цей білок не викликав болю. У другому експерименті дослідники вводили капсаїцин, що активує іонний канал під назвою TRPV1, який вивільняє CGRP і зазвичай спричиняє біль. Але капсаїцин не викликав мігренеподібного болю в мишей, у яких відсутній рецептор CGRP у шваннівських клітинах, що також підтверджує ідею про те, що рецептор CGRP у клітинах Шванна відіграє критичну роль у мігренозному болі.

«Хоча роль CGRP у болю при мігрені добре відома, наше дослідження є першим, у якому шваннівські клітини пов’язані з болем при мігрені. Воно пропонує потенційно нові підходи до лікування мігрені, що ґрунтуються на нашому глибшому розумінні механізму передачі болю», – сказав Н. Баннет.

 

Джерело: https://www.sciencedaily.com/releases/2022/02/220203083601.htm

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Неврологія

Як сполука, отримана з розторопші, може сприяти функціональній регенерації нервів 24.04.2024 Неврологія Як сполука, отримана з розторопші, може сприяти функціональній регенерації нервів

Дослідники з Кельнського університету в Німеччині знайшли нове застосування кніцину, речовини, що отримується з розторопші. Розторопша (Cnicus benedictus) – рослина з родини айстрових, яка в Україні росте як бур'ян – на полях, уздовж доріг, у сухих місцях. Століттями її використовували як лікарську речовину у вигляді екстракту або чаю, наприклад, для покращення травлення. Науковці Центру фармакології Університетської лікарні Кельна та Медичного факультету Кельнського університету знайшли абсолютно нове застосування кніцину. Моделі тварин, а також клітини людини показали, що кніцин значно прискорює ріст аксонів, тобто нервових волокон, що йдуть від тіла клітини до органів, що іннервуються, та інших нервових клітин....

23.04.2024 Неврологія Онкологія та гематологія Генно-інженерне лікування невиліковних пухлин мозку

Дослідники Університету Пердью (Вест-Лафайетт, штат Індіана, США) розробляють і перевіряють метод лікування невиліковних пухлин головного мозку – гліобластом. Гліобластоми мають середній термін виживання 14 місяців і майже завжди закінчуються летально . Традиційні підходи до лікування, які зазвичай застосовуються до інших видів новоутворень, такі як хіміо- та імунотерапія, при гліобластомі часто неефективні. Сандро Матошевич, доцент кафедри промислової та молекулярної фармацевтики Фармацевтичного коледжу Пердью, очолює групу дослідників, які розробляють новий метод лікування цього виду пухлин. Матошевич також є викладачем Інституту дослідження раку Пердью та Інституту відкриття ліків Пердью....

22.04.2024 Неврологія Нова терапевтична мішень для лікування черепно-мозкової травми

Згідно з даними Центру з контролю за захворюваннями, більшість черепно-мозкових травм виникає в результаті падінь, автомобільних аварій або насильницьких нападів, доволі часто вони виникають під час спортивних змагань або є наслідками воєнних дій. У кожному випадку зовнішня сила достатньо інтенсивна, щоби змістити мозок усередині черепа, спричиняючи значне порушення руху крові та функції гематоенцефалічного бар’єра (ГЕБ). ГЕБ – це високоселективний напівпроникний кордон, утворений ендотеліальними клітинами, який регулює перенесення речовин між системою кровообігу та центральною нервовою системою, захищаючи мозок від шкідливих або небажаних речовин у крові....