Як генеруються та блокуються больові сигнали при мігрені

Міжнародна група дослідників виявила, що шваннівські клітини, яких багато в периферичній нервовій системі та які створюють захисну оболонку навколо нервових волокон, відіграють важливу роль у виникненні болю при мігрені.
Дослідження, проведене на мишах і шваннівських клітинах людини, ілюструє, як біль передається зсередини шваннівських клітин, а також пропонує кілька способів блокування цієї передачі сигналів, забезпечуючи потенційні мішені для нових методів лікування мігрені.
Від мігрені страждає понад 15 % дорослого населення, причому жінки вдвічі частіше, ніж чоловіки, відчувають ці сильні головні болі. Відомо, що пептид, споріднений із геном кальцитоніну (CGRP), невеликий білок у нервовій системі, відіграє важливу роль у виникненні болю при мігрені.
«Хоча CGRP був пов’язаний із болем при мігрені, те, як він спричиняє біль, було предметом суперечок у науковому співтоваристві. Успіх моноклональних антитіл, націлених на CGRP або його рецептор при мігрені, та погана здатність антитіл проникати через гематоенцефалічний бар’єр дозволяють припустити, що CGRP викликає біль на периферії, а не у мозку», – зазначив професор Нью-Йоркського університету Найджел Баннетт.
У нормальних мишей введення CGRP зробило лицьову ділянку дуже чутливою, що свідчить про біль при мігрені. Однак у мишей, у яких у шваннівських клітинах немає рецептора CGRP, цей білок не викликав болю. У другому експерименті дослідники вводили капсаїцин, що активує іонний канал під назвою TRPV1, який вивільняє CGRP і зазвичай спричиняє біль. Але капсаїцин не викликав мігренеподібного болю в мишей, у яких відсутній рецептор CGRP у шваннівських клітинах, що також підтверджує ідею про те, що рецептор CGRP у клітинах Шванна відіграє критичну роль у мігренозному болі.
«Хоча роль CGRP у болю при мігрені добре відома, наше дослідження є першим, у якому шваннівські клітини пов’язані з болем при мігрені. Воно пропонує потенційно нові підходи до лікування мігрені, що ґрунтуються на нашому глибшому розумінні механізму передачі болю», – сказав Н. Баннет.
Джерело: https://www.sciencedaily.com/releases/2022/02/220203083601.htm
НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Неврологія

Згідно з результатами нових досліджень, кілька тривалих симптомів COVID-19 можуть бути пов’язані із впливом коронавірусу SARS-CoV-2 на блукаючий нерв (лат. nervus vagus). Дослідники з Університетської лікарні Тріаса та Пуйоля (дочірнього автономного університету Барселони, Іспанія) оцінили функціонування блукаючого нерва у хворих на COVID-19. Серед 348 пацієнтів приблизно 66 % осіб мали принаймні один симптом, який свідчив про дисфункцію блукаючого нерва. ...
Міжнародна ліга боротьби з епілепсією (ILAE) випустила рекомендації щодо лікування депресії у пацієнтів з епілепсією. Незважаючи на докази того, що депресія є частою супутньою хворобою серед пацієнтів з епілепсією, дані щодо її лікування при епілепсії все ще обмежені, а рекомендації ґрунтуються переважно на індивідуальному клінічному досвіді. ...
Дослідження PREMIERS, що проводилося у пацієнтів із нещодавно перенесеним інсультом або транзиторною ішемічною атакою (ТІА), які також мали захворювання ясен, не показало статистично значущої різниці між інтенсивним пародонтологічним лікуванням і стандартним лікуванням у частоті повторного інсульту, інфаркту міокарда або смерті протягом 1 року спостереження, хоча спостерігалася сильна тенденція до переваги у групі інтенсивного лікування....