Пізня вечеря збільшує ризик цукрового діабету

10.02.2022

Пізня вечеря перед сном, коли рівень ендогенного мелатоніну достатньо високий, асоціюється зі зниженням секреції інсуліну та толерантності до глюкози, що підвищує ризик розвитку цукрового діабету 2 типу.

Вчені з Університету Мурсії (Іспанія) з’ясували, що люди, які є носіями алелі G гена рецептора мелатоніну-1b (MTNR1B), є більш схильними до порушення толерантності до глюкози після пізньої вечері.

Дослідники змоделювали час ранньої та пізньої вечері, вводячи напої із глюкозою, та порівнювали вплив на контроль цукру в крові протягом 2 годин. Результати також порівняли у носіїв і неносіїв варіанта алелі G гена рецептора мелатоніну.

Для участі у дослідженні зареєстрували 845 дорослих осіб, які не хворіли на цукровий діабет. Середній вік учасників становив 38 років, середній індекс маси тіла 25,7 кг/м2 (18 % мали ожиріння). Учасники дослідження зазвичай вечеряли о 21:38 та лягали спати о 24:32 (0:32).

Середні значення мелатоніну в сироватці були у 3,5 рази вищими після пізньої вечері, ніж після ранньої вечері, що призвело до зниження площі інсуліну під кривою на 6,7 % і для глюкози на 8,3 %.

Відмінності генотипу в толерантності до глюкози були пов’язані зі зниженням функції бета-клітин. Тож результати підтвердили, що пізній прийом їжі різко погіршує толерантність до глюкози через порушення секреції інсуліну.

Водночас порушення контролю глюкози переважно спостерігалося у носіїв генетичного ризику, які становили приблизно половину когорти.

Мелатонін (гормон, що переважно виділяється вночі) допомагає контролювати цикл сну-неспання та зазвичай підвищується приблизно за 2 години до сну, пояснюють дослідники. Відкриття MTNR1B як гена, пов’язаного з діабетом 2 типу, припускає, що, крім сну та циркадної регуляції, мелатонін відіграє ключову роль у метаболізмі глюкози.

 

Джерело: https://www.medscape.com/viewarticle/968075

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Ендокринологія

Нижчий рівень тестостерону корелює з вищою частотою артриту 23.11.2023 Терапія та сімейна медицина Хірургія, ортопедія та анестезіологія Ендокринологія Нижчий рівень тестостерону корелює з вищою частотою артриту

Артрит – це інвалідизуюче дегенеративне захворювання суглобів, яке вражає гіаліновий суглобовий хрящ, а також навколишні тканини та субхондральну кістку. Це мультифакторне захворювання суглобів, етіологія якого достеменно невідома. Артрит –поширена патологія, яка трапляється в більшості людей старше 65 років. Основні його симптоми включають біль у суглобах і утруднення при русі. При цьому стані до патологічного процесу залучено широкий спектр пов’язаних тканин і специфічних проявів, що включають ураження хрящів, кісток, м’язів, зв’язок та інших сполучних тканин....

22.11.2023 Терапія та сімейна медицина Ендокринологія Нова система доставки ліків може скоротити щоденні ін’єкції від діабету лише до трьох на рік

Інженери-медики зі Стенфордського університету розробили нову гідрогелеву систему доставки ліків, яка перетворює щоденні або щотижневі ін’єкції препаратів для контролю діабету (таких як Ozempic, Mounjaro, Trulicity, Victoza) на одноразові, раз на 4 місяці. У новому дослідженні, опублікованому в Cell Reports Medicine, автори вважають, що така система значно покращить довгострокові результати для здоров’я пацієнтів. Згадані препарати діють, імітуючи гормон глюкагоноподібний пептид 1 (GLP-1)....

09.11.2023 Гастроентерологія Ендокринологія Посилення бета-клітин для лікування діабету 2 типу

Дослідники з Weill Cornell Medicine (Нью-Йорк) відкрили новий спосіб стимуляції росту здорових бета-клітин підшлункової залози, що виробляють інсулін, у доклінічній моделі діабету. Отримані результати є перспективними для майбутніх терапевтичних засобів, які покращать життя людей із діабетом 2 типу. Дослідження продемонструвало, що активація шляху сприяння поділу клітин не тільки збільшила популяцію клітин, що виробляють інсулін, але, як не дивно, також покращила їхню функцію....