Лікування анемії у пацієнтів із хронічною хворобою нирок: застарілі рекомендації потребують перегляду

23.02.2022

Пацієнти з термінальною стадією захворювання нирок, які перебувають на гемодіалізі, зазвичай потребують прийому препаратів заліза через втрату заліза внаслідок кровотечі, пригнічення всмоктування заліза в кишечнику тощо.

Трохи більше 3-х років тому в «The New England Journal of Medicine» було повідомлено про результати найбільшого проспективного рандомізованого дослідження PIVOTAL, у якому оцінювали агресивну та консервативну стратегії поповнення заліза у пацієнтів із термінальною стадією захворювання нирок на гемодіалізі.

Результати показали, що більш агресивний підхід (при якому пацієнтам проактивно вводили щомісячну дозу внутрішньовенного залізо(IV)-цукрового комплексу до досягнення рівню феритину в крові ≥ 700 мкг/л або насичення трансферином ≥ 40 %) був безпечним і значно кращим для виживання та запобігання серцево-судинним подіям, ніж більш консервативна та реактивна стратегія (відтермінування додаткового введення заліза до моменту падіння рівня феритину ≤ 200 мкг/л або насичення трансферином ≤ 20 %).

Поточні рекомендації KDIGO щодо введення заліза пацієнтам, які перебувають на гемодіалізі, датуються 2012 р. та пропонують застосовувати додаткове залізо, якщо рівень феритину становить ≤ 500 мкг/л або якщо насичення трансферином ≤ 30 %.

Хоча KDIGO розпочав процес оновлення цієї настанови, жодних рекомендацій, що посилаються на дослідження PIVOTAL, ще не з’явилося. Водночас висновки PIVOTAL були схвалені багатьма експертами, оскільки тільки це дослідження мало достатній розмір вибірки (2141 рандомізований пацієнт) та тривалість (середній період спостереження 2,1 року) задля належного статистичного обґрунтування висновків щодо впливу введення заліза на клінічні результати у пацієнтів із хронічною хворобою нирок на гемодіалізі.

Тож експерти з нефрології наполягають на перегляді застарілих рекомендацій щодо лікування анемії у пацієнтів із хронічною хворобою нирок.

«Багато лікарів, які проводять діаліз у Великій Британії, не дотримуються протоколу PIVOTAL, оскільки чекають на нові рекомендації», – зазначає Іен К. Макдугал, провідний автор дослідження PIVOTAL та професор Королівського коледжу в Лондоні (Велика Британія). Він також прогнозує, що поки цього не станеться, частина клінічної спільноти залишатиметься обережною щодо дозування заліза у пацієнтів, які перебувають на гемодіалізі.

Примітно, що наразі вивчається новий клас пероральних препаратів для лікування анемії у пацієнтів із хронічною хворобою нирок. Один із таких препаратів, роксадустат, був схвалений в ЄС минулого літа. Однак вже у липні 2021 року консультативна група Управління з контролю якості харчових продуктів та медикаментів США (FDA) переважною більшістю відхилила цю молекулу через проблеми безпеки.

 

Джерело: https://www.medscape.com/viewarticle/968908?src

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Терапія та сімейна медицина

07.12.2023 Терапія та сімейна медицина Вас почують. Як говорити з людиною, яка зазнала сексуального насилля?

Громадська спілка «Твій сімейний лікар» разом з благодійним фондом «Сильні» розповідають, як вести діалог з людьми, які пережили сексуальне насилля. Людські історії вчать людяності й розуміння чужого болю. ...

07.12.2023 Онкологія та гематологія Терапія та сімейна медицина Клінічні випробування підкреслюють можливе лікування анемії при мієлодиспластичних новоутвореннях

У пацієнтів, уражених мієлодиспластичним синдромом (МДС), організм не виробляє достатньо функціональних клітин крові. Вони страждають від анемії, яка може прогресувати до гострого лейкозу. Іметелстат, новий засіб, що перевищує існуючі стандарти лікування, може допомогти уникнути переливання крові, яке є тягарем для пацієнтів із МДС, особливо коли воно довго триває. Цей ефект було продемонстровано під час клінічних випробувань під керівництвом професора Уве Платцбекера із Лейпцигського університету....