Лікування анемії у пацієнтів із хронічною хворобою нирок: застарілі рекомендації потребують перегляду

23.02.2022

Пацієнти з термінальною стадією захворювання нирок, які перебувають на гемодіалізі, зазвичай потребують прийому препаратів заліза через втрату заліза внаслідок кровотечі, пригнічення всмоктування заліза в кишечнику тощо.

Трохи більше 3-х років тому в «The New England Journal of Medicine» було повідомлено про результати найбільшого проспективного рандомізованого дослідження PIVOTAL, у якому оцінювали агресивну та консервативну стратегії поповнення заліза у пацієнтів із термінальною стадією захворювання нирок на гемодіалізі.

Результати показали, що більш агресивний підхід (при якому пацієнтам проактивно вводили щомісячну дозу внутрішньовенного залізо(IV)-цукрового комплексу до досягнення рівню феритину в крові ≥ 700 мкг/л або насичення трансферином ≥ 40 %) був безпечним і значно кращим для виживання та запобігання серцево-судинним подіям, ніж більш консервативна та реактивна стратегія (відтермінування додаткового введення заліза до моменту падіння рівня феритину ≤ 200 мкг/л або насичення трансферином ≤ 20 %).

Поточні рекомендації KDIGO щодо введення заліза пацієнтам, які перебувають на гемодіалізі, датуються 2012 р. та пропонують застосовувати додаткове залізо, якщо рівень феритину становить ≤ 500 мкг/л або якщо насичення трансферином ≤ 30 %.

Хоча KDIGO розпочав процес оновлення цієї настанови, жодних рекомендацій, що посилаються на дослідження PIVOTAL, ще не з’явилося. Водночас висновки PIVOTAL були схвалені багатьма експертами, оскільки тільки це дослідження мало достатній розмір вибірки (2141 рандомізований пацієнт) та тривалість (середній період спостереження 2,1 року) задля належного статистичного обґрунтування висновків щодо впливу введення заліза на клінічні результати у пацієнтів із хронічною хворобою нирок на гемодіалізі.

Тож експерти з нефрології наполягають на перегляді застарілих рекомендацій щодо лікування анемії у пацієнтів із хронічною хворобою нирок.

«Багато лікарів, які проводять діаліз у Великій Британії, не дотримуються протоколу PIVOTAL, оскільки чекають на нові рекомендації», – зазначає Іен К. Макдугал, провідний автор дослідження PIVOTAL та професор Королівського коледжу в Лондоні (Велика Британія). Він також прогнозує, що поки цього не станеться, частина клінічної спільноти залишатиметься обережною щодо дозування заліза у пацієнтів, які перебувають на гемодіалізі.

Примітно, що наразі вивчається новий клас пероральних препаратів для лікування анемії у пацієнтів із хронічною хворобою нирок. Один із таких препаратів, роксадустат, був схвалений в ЄС минулого літа. Однак вже у липні 2021 року консультативна група Управління з контролю якості харчових продуктів та медикаментів США (FDA) переважною більшістю відхилила цю молекулу через проблеми безпеки.

 

Джерело: https://www.medscape.com/viewarticle/968908?src

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Терапія та сімейна медицина

15.05.2024 Терапія та сімейна медицина Міжнародні організації публікують спільні настанови щодо наднирникової недостатності, спричиненої глюкокортикоїдами

Спільна настанова розроблена, щоби допомогти клініцистам вести лікування пацієнтів, які вже мають або ризикують розвинути глюкокортикоїдну недостатність надниркових залоз. Принаймні 1 % населення світу тривалий час застосовує в лікуванні глюкокортикоїди із протизапальною або імуносупресивною метою. Це перша настанова, розроблена та опублікована спільно Ендокринологічним товариством та Європейським товариством ендокринології (ESE). Організації планують щороку публікувати нову спільну настанову, щоби максимізувати охоплення, а також врахувати потенційні відмінності у клінічній практиці між Європою та Сполученими Штатами....

13.05.2024 Терапія та сімейна медицина «Розумні» контактні лінзи уможливлюють бездротове вимірювання внутрішньоочного тиску та моніторинг глаукоми

Виявлення підвищення очного тиску допомагає лікарям діагностувати глаукому, але контролювати цей показник постійно складно, особливо з огляду на різні температури, які відчувають очі. Дослідники з ACS Applied Materials & Interfaces (науковий журнал, заснований у 2009 році Американським хімічним товариством) повідомляють про прототип «розумної» контактної лінзи, яка може точно вимірювати очний тиск, незалежно від температури. ...