Головна Новини Терапія та сімейна медицина Сексуальне насильство під час війни

26 березня, 2022

Сексуальне насильство під час війни

Шановні лікарі, на жаль під час війни психологічний стан загарбників не підлягає логічній інтерпретації. Зокрема, зараз до мародерства додається звіряче сексуальне насильство!

Одна з характерних рис сексуального насильства полягає у тому, що воно залишається «невидимим» злочином, оскільки почуття провини або сорому, страх помсти, загроза безпеці, великі відстані та небезпечна дорога до лікарні, Червоного Хреста та поліції, можуть завадити жертві звернутися за допомогою. Сексуальне насильство у ситуації збройного конфлікту – це не просто кримінальний злочин, це порушення міжнародного гуманітарного права та прав людини (Женевська конвенція (IV), 1949 р.).

Звичайно під час воєнного стану практично нереально виконувати будь-які рекомендації, але можливо вам щось стане у нагоді із “КЛІНІЧНИХ РЕКОМЕНДАЦІЙ ВООЗ 2017 року у випадку сексуального насильства над дітьми та підлітками” (щоб дізнатися алгоритм дії - дивіться схему на малюнку).

Загальні керівні принципи, що випливають із ключових міжнародних стандартів прав людини:

 A. Догляд, орієнтований на дітей або підлітків/підтримка першої лінії

 B. Історія хвороби, фізикальний огляд та документація результатів

 C. Лікування постконтактної профілактики ВІЛ та дотримання режиму лікування

 E. Психологічне та психічне втручання у короткостроковій та довгостроковій перспективі

F. Етичні принципи та стандарти прав людини щодо повідомлення про сексуальне насильство над дітьми або підлітками

G. Застереження щодо впровадження (створення сприятливого надання послуг медперсоналом)

Але як це все використовувати на практиці, якщо дитина або жінка зазнала сексуального насильства?

Перш за все – це стан фізичного та психологічного здоров’я. Огляд за можливості, застосування антисептичних засобів, профілактичні заходи щодо ВІЛ.

Ви не просто гінеколог, Ви – лікар психіатр. Звичайно бракує часу, бо потрібно рятувати інших, але спробуйте приділити 5 (п’ять) хвилин теплої розмови, якщо є хоч якісь заспокійливі ліки – призначте, навіть теплий чай і прості обійми допоможуть подолати цей жах; якщо це дитина/дівчина-підліток – після зменшення фізичного болю, будь-який відволікаючий маневр буде в нагоді.

Обов’язково зафіксуйте факт насильства та надішліть інформацію у найближчий відділ поліції або у Червоний Хрест. Спробуйте викликати працівника поліції або Червоного Хреста в лікарню або на місце перебування постраждалого.

Пам'ятайте! Сексуальне насильство, що вчинив військовослужбовець (а це під час воєнного стану будь-який чоловік 18-60 років) кваліфікується як воєнний злочин і при фіксації підлягає розгляду як «Військовий трибунал» та «Міжнародний суд».

Детальне ознайомлення з алгоритмом за посиланням:

https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/259270/9789241550147-eng.pdf;jsessionid=294922CD0730454B962746D3FEAC968F?sequence=1

Джерело: Femina. HealthHUB з Україною