Третина пацієнтів із цукровим діабетом 2 типу можуть мати приховані серцево-судинні захворювання

01.06.2023

До цього висновку дійшла Американська кардіологічна асоціація. Згідно з її дослідженням, одна третина таких пацієнтів у США мають підвищені рівні біомаркерів, що вказують на безсимптомні патології. Помірні підвищення цих молекул можуть свідчити про анатомо-фізіологічні зміни у серці і, як наслідок, більший ризик ішемічної хвороби, серцевої недостатності та інсультів.

До згаданих маркерів належать тропонін Т і натрійуретичний пептид. Тропонін – складний білок, який бере участь у процесі діяльності серцевого м'яза, регулює його збудження та скорочення. Поява у крові цієї сполуки є показником ушкодження серцевого м'яза. Передсердний натрійуретичний пептид регулює об’єм циркулюючої крові завдяки зменшенню реабсорбції натрію в ниркових канальцях.

Діабет 2 типу впливає на насичення серця киснем і поживними речовинами, а високий рівень цукру в крові також може уражати нерви, які регулюють роботу всієї кровоносної системи. Окрім судин серця, змін зазнають і дрібні судини нирок, очей і нервової системи. Основними ознаками діабетичної кардіопатії є тахікардія у спокої, «фіксований пульс», ортостатична гіпотонія і безбольова форма ішемії. Часте порушення кальцієвого гемостазу через діабет має прямий вплив на збільшення опору судин, дефіциту АТФ як основного джерела енергії для клітин і зміну еритроцитів і тромбоцитів, що призводить до атипових показників в’язкості крові і збільшеної здатності до тромбоцитної агрегації.

«Біомаркери, проаналізовані в цьому дослідженні, є дуже потужними для систематичної класифікації пацієнтів на основі стану їхнього здоров’я. Більш регулярне вимірювання біомаркерів може допомогти нам зосередитися на лікуванні серцево-судинної профілактики для людей із діабетом 2 типу, які мають підвищений ризик», - зазначає Елізабет Селвін, одна з дослідниць. Результати були отримані внаслідок аналізу інформації, здобутої від понад 10 тисяч хворих на цукровий діабет. Третина (33,4 %) пацієнтів мала невиявлене захворювання серцево-судинної системи.

Це дослідження є одним із найперших, яке демонструє реальний стан здоров’я загальної популяції. Недоліком є відсутність точності в ідентифікації хвороби, тому необхідно проводити додаткові дослідження, аби визначити, чи може регулярне вимірювання цих біомаркерів зменшити ускладнення в популяції.

Отже, окрім дослідження традиційних факторів ризику (таких як рівень холестерину й високий тиск), скринінг згаданих маркерів є надзвичайно важливим для людей, які страждають від ЦД 2 типу.

Джерело: https://www.news-medical.net/news/20230531/One-third-of-adults-in-the-US-with-Type-2-diabetes-may-have-symptomless-cardiovascular-disease.aspx

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Терапія та сімейна медицина

21.09.2023 Терапія та сімейна медицина Як творчість Террі Пратчетта, Шона Коннері та Етти Джеймс відтерміновує прояви Альцгеймера?

Хвороба Альцгеймера — невиліковна. Вона призводить до розладів психіки й згодом до повного знищення інтелекту. Найчастіше цей стан виникає в людей старше 65 років. Громадська спілка «Твій сімейний лікар» розповідає, що робити, аби вчасно виявити недугу й вибудувати якісну підтримувальну терапію. ...

19.09.2023 Терапія та сімейна медицина Затверджено проєкт бюджету на 2024 рік: на які зміни очікує сфера охорони здоров’я

«Прогноз фінансування державного бюджету на 2024 р. передбачає зниження дефіциту державного бюджету до 20,4 % ВВП (у 2023 р. – 27 % ВВП). Погашення державного боргу заплановано в обсязі 606,5 млрд грн, у тому числі внутрішнього – 421,6 млрд грн та зовнішнього – 184,9 млрд грн», – зазначає Міністерство фінансів України. 15 вересня було схвалено проєкт держбюджету на 2024 рік. Сфера охорони здоров’я отримає на 24,4 млрд гривень більше, ніж торік, і загальна сума становитиме понад 201 млрд гривень. Окрім цього, змін зазнають і соціальні мінімуми: мінімальна заробітна плата з 1 січня 7100 гривень, з 1 квітня – 8000. Погодинна оплата також зросте: з 1 січня – 42,6 гривні, з 1 квітня – 48. Підвищиться прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць до 2920 грн з 1 січня (+12,8 %)....